Парламентарни комисии
Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
03/02/2015 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, 454-01-21 от 27/10/2014 г.
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление № 454-01-21 , внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 27.10.2014 г.
На свое заседание, проведено на 29 януари 2015 г. Комисията по взаимодействие с неправителствените организации и жалбите на гражданите обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление № 454-01-21 , внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 27.10.2014 г.
В заседанието взеха участие: Народният представител - Илиан Тодоров от името на вносителя, г-н – Александър Стефанов представител на Министерство на правосъдието, г-жа Ваня Кастрева - Зам. Министър на образованието и науката
От името на вносителя законопроектът бе представен от народния представител г-н Илиан Тодоров. В законопроекта се предлага правото на глас в местен или национален референдум да бъде обвързано с изискването към датата на насрочването на референдум гражданинът да има основно образование. В мотивите е изложено, че липсата на основно образование е предпоставка за непознаване на държавното управление, принципите на демокрация и важността на дейността на политическите партии. Предлага се също така и въвеждането на задължително гласуване на местен или национален референдум за всички граждани, които имат право на глас.
По законопроекта, внесен от народния представител Волен Сидеров и група народни представители са постъпили становища от Министъра на правосъдието и Министъра на образованието и науката. В които е изразено становище, че се нарушава основния конституционен принцип за равнопоставеност на гражданите пред закона. Въвеждайки забрана, основаваща се на образователен ценз, гражданите се поставят в неравностойно положение в зависимост от степента на тяхното образование. Следва да се има предвид, че по Конституция правото на образование е посочено като основно право. По отношение на предложението за въвеждане на задължително гласуване на местен или национален референдум за всички граждани, които имат това право, следва да се има предвид, че е на лице еднозначен отговор за степента на съответствие на това предложение с Конституцията.
В последвалата дискусия народните представители изразиха становища, че въвеждането на образователен ценз и задължителното гласуване противоречат с текстове основния закон Конституцията на Република България, а именно чл. 6, ал. 2. Направеното предложение за въвеждане на образователен ценз е изцяло необосново и дискриминационно.
След проведено гласуване, Комисията по взаимодействие с неправителствените организации и жалбите на гражданите с 0 гласа „за”, 13 гласа „против“ и 2 глас „въздържали се” предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, № 454-01-21, внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 27.10.2014 г.
БОЙКА МАРИНСКА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С
НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ
И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ