Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
22/06/2015 първо гласуване

    Д О К Л А Д
    за първо гласуване

    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения № 502-01-47, внесен от Министерски съвет на 09.06.2015 г.
    На свое редовно заседание, проведено на 18 юни 2015 г., Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения № 502-01-47, внесен от Министерски съвет на 09.06.2015 г.
    В заседанието взеха участие: д-р Бойко Пенков – заместник-министър на здравеопазването, г-жа Полина Денчева – експерт в дирекция “Правна“ на Министерство на здравеопазването.
    От името на вносителя законопроектът бе представен от д-р Пенков. В мотивите към законопроекта бе изложено, че се предлагат промени в нормативния механизъм за създаването и актуализирането на Националната здравна карта, чрез която да се определят и планират на териториален принцип потребностите на населението от достъпна извънболнична и болнична медицинска помощ.
    Вторият основен акцент е възможността, която се дава на Националната здравноосигурителна каса за избор на лечебни заведения, с които тя да сключи договор. През Националната здравна каса се определя минималният брой легла в болниците, които приемат по спешност хора с основни заболявания, легла за продължаващо лечение и за рехабилитация. На тази база, при наличието на качествени оценки за инфраструктура и човешки персонал и по изработени критерии, НЗОК ще може да прецени точно с кои лечебни заведения да сключи договор, за да покрие потребностите на хората в областта.
    Въвежда се и задължителна акредитация. Това става задължителен акт тогава, когато дадена болница иска да сключи договор с Националната здравно-осигурителна каса. По този начин касата ще гарантира на хората, на нас като пациенти, че тя е сключила договор действително с лечебни заведения, които преди това са оценени – направена им е пълна оценка, и че те отговарят на всички изисквания за качество и безопасност, които могат да предоставят на пациентите.
    Създават се също така и нови условия за изграждането на здравни болнични мрежи. Следващ акцент от предлаганите промени е отпадането на забраната за приватизация на лечебни заведения за болнична помощ. Предвижда се приватизацията на лечебните заведения, които са държавна или общинска собственост, след решение на Министерския съвет по предложение на министъра на здравеопазването.
    Създава се нов вид лечебно заведение – Център за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания. До момента това се вършеше от Домовете за медико-социални грижи за деца. Предвижда се това заведение да осъществява дейности, насочени към подкрепа на семействата на деца с увреждания, по отношение на ранна и последваща диагностика, изготвяне на план за лечение и проследяване състоянието на детето. В центъра ще се осигурява продължително лечение и подходяща медицинска и психосоциална рехабилитация, без да се допуска институционализиране на грижите за деца.
    В хода на дискусията народните представители, членове на Комисията, изразиха становище, че същественото в този законопроект е Националната здравна карта, която ще определя не само сегашната картина на здравеопазването в България, но и ще помогне на държавата да инвестира в местата, където има дефицит на определен вид медицински услуги. По този начин ще се постигне равнопоставеност на достъпа на българските граждани до медицинско обслужване. Националната здравна карта не е ново понятие, но то трябва да бъде изпълнено с нужното съдържание, за да се постигнат целите – разпределение на лечебните заведения така, че дисбалансът, който е наличен в момента, да започне постепенно да намалява.
    Изразено бе положително становище във връзка със създаването на нов вид лечебни заведения – Център за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания. В момента, в голям брой домове са останали именно тежко болните деца, които имат затруднения да попаднат в друга среда, защото грижите за тях са много специфични.
    Законопроектът като цяло отговаря на намеренията да се преструктурира системата на здравеопазването така, че водеща да бъде медицинската целесъобразност и грижата за пациента като последният бъде поставен в центъра на системата.

    Въз основа на дискусията и след проведено гласуване, Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите с 10 гласа „ЗА”, 0 гласа „ПРОТИВ“ и 2 гласа „ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ ” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения № 502-01-47, внесен от Министерски съвет на 09.06.2015 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С
    НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ
    И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ

    БОЙКА МАРИНСКА
    Форма за търсене
    Ключова дума