Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по вероизповеданията и правата на човека
Комисия по вероизповеданията и правата на човека
01/10/2015 първо гласуване

    Доклад
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА И
    ПРАВАТА НА ЧОВЕКА
    Вх. № 553-14-20/ 09.10.2015г.

    Д О К Л А Д

    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето, № 554-01-133, внесен от Лютви Ахмед Местан и група народни представители на 14. 07. 2015 г.

    На редовно заседание, проведено на 01. 10. 2015 г., Комисията по вероизповеданията и правата на човека разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето, № 554-01-133, внесен от Лютви Ахмед Местан и група народни представители на 14. 07. 2015 г.
    На заседанието присъстваха: от Министерство на труда и социалната политика - г-жа Даниела Филипова - държавен експерт в Дирекция „Социално включване”, от Държавната агенция за закрила на детето - г-жа Александрина Кънева - старши юрисконсулт и представители на неправителствени организации.
    Законопроектът беше представен от народния представител Тунчер Кърджалиев, който заяви, че предлаганата промяна в Закона за закрила на детето е продиктувана от обществен интерес. Предвижда се създаване на нова алинея в чл. 14 със следното съдържание: „В детските градини и училищата всяко дете има право на хранителен режим, съобразен с неговата религиозна принадлежност.” Той обясни, че многократно народни представители от ПГ на ДПС са били сезирани от граждани от различни райони на страната във връзка с този проблем.
    В основата на това предложение са децата, особено от по-религиозни семейства, в които се изгражда определено отношение към религията, към религиозните норми и канони. В същото време в детските градини и училищата, поради липса на разделяне при предлагане на храната, децата се объркват и не могат да изградят съответното самосъзнание във връзка с това, което родителите като послание им предлагат в семейната среда. Такива разпоредби съществуват в нормативната уредба на Германия и Холандия. Те не са императивни, а предоставят правото на определен религиозен човек да избере съответния хранителен режим за детето си.
    Представителите на Министерството на труда и социалната политика и на Държавната агенция за закрила на детето заявиха, че не подкрепят законопроекта, защото регулирането на хранителния режим на децата не трябва да се урежда в Закона за закрила на детето, поради специфичността на основните принципи, залегнали в него.
    В проведените разисквания, по-голямата част от народните представители изразиха съгласието си с получените писмени становища по законопроекта до водещата Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта. В становищата си Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, Министерството на образованието и науката, Държавната агенция за закрила на детето и Националното сдружение на общините в Република България не подкрепят законопроекта.
    Изразени бяха и мнения, че една такава разпоредба по-скоро би довела до разделението на децата още в невръстна възраст на християни и мюсюлмани и съответно би разединила, а не сплотила обществото ни. Народни представители – членове на комисията от смесени региони заявиха, че нямат информация за такъв проблем по места, още повече че той е уреден в подзаконови нормативни актове на Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката.
    След проведените разисквания, Комисията по вероизповеданията и правата на човека с 1 глас „за”, 8 гласа „против” и 3 гласа „въздържали се”, предлага на Народното събрание да не приема на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето, № 554-01-133, внесен от Лютви Ахмед Местан и група народни представители на 14. 07. 2015 г.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО
    ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА
    И ПРАВАТА НА ЧОВЕКА

    /КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ/
    Форма за търсене
    Ключова дума