Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по вероизповеданията и правата на човека
Комисия по вероизповеданията и правата на човека
29/10/2015
    Протокол
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по вероизповеданията и правата на човека


    П Р О Т О К О Л
    № 11

    Днес, 29 октомври 2015 г., четвъртък, от 11:00 часа в зала „Запад” на Народното събрание се проведе заседание на Комисията по вероизповеданията и правата на човека.
    Към протокола се прилагат списъците на присъстващите членове на комисията и гостите по съответните точки от дневния ред.
    Заседанието се ръководи от Красимир Велчев – председател на Комисията по вероизповеданията и правата на човека.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Уважаеми колеги, уважаеми гости, откривам днешното заседание на комисията. Имаме кворум. Дневният ред е обявен, ще ви го прочета.

    Д Н Е В Е Н Р Е Д:
    1. Законопроект за ратифициране на Протокол № 15 за изменение на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи, подписан на 5 ноември 2013 г. в Страсбург, № 502-02-33, внесен от Министерски съвет на 16.10.2015 г.
    2. Разни.
    Моля да гласуваме дневния ред.
    За – 11, против и въздържали се – няма.
    Приема се.
    Гост на днешното заседание е г-жа Мария Спасова – директор на Дирекция „Права на човека” в Министерство на външните работи.
    По точка първа от дневния ред – Законопроект за ратифициране на Протокол № 15 за изменение на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи, подписан на 5 ноември 2013 г. в Страсбург, № 502-02-33, внесен от Министерски съвет на 16.10.2015 г. , от името на вносителя, давам думата на г-жа Мария Спасова.
    МАРИЯ СПАСОВА: Благодаря Ви , г-н Председател.
    Уважаеми дами и господа народни представители, тук съм, за да представя накратко законопроекта за ратифициране на Протокол № 15 за изменение на Конвенцията за защита на правата на човека. Преди всичко трябва да имате предвид, че гарантирането на дългосрочната ефективност на системата за контрол на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи е приоритетен въпрос за Съвета на Европа и държавите – членки, а съществуват и усилията за неговото реформиране. Причините са относително прости. Поради нарастването на броя на жалбите и висящите дела, процесът е свързан с действия за рационализиране на методите и дейността на Европейския съд по правата на човека. Това води до затрудняване на съда между 4 и 6 години. При отчитане на принципа, че отложеното правосъдие е на практика отказано правосъдие, налага процесът на реформиране да е един продължителен процес. Европейската конвенция се изменя в три нейни члена и преамбюла.
    Направо ще мина към същинската част на промяната, но преди това да спомена как е протекъл процесът на базата на усилията на няколко председателства на Съвета на Европа и провеждането на четири конференции на високо равнище, организирани съответно от швейцарското, турското, британското и белгийското председателство на Комитета на министрите на Съвета на Европа, които приеха политически декларации за потвърждаване на ангажимента на държавите – страни по Конвенцията, продължаване на реформите и разработване на конкретни мерки. В резултат през 2012 г. започна подготовката на Протокол № 15 за изменение на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи за подпис и ратификация, насочен към рационализация на работните методи на съда.
    Република България подписа Протокол № 15 на 5 ноември 2013 г.
    В преамбюла се потвърждава позоваването на принципа на субсидиарността, според който при отчитане на т.нар. „свобода на преценка” , държавите – страни по тази конвенция имат право на автентичното й тълкуване и прилагане, в съответствие с горепосочения принцип. Системата на Конвенцията е субсидиарна по отношение на защитата на правата на човека на национално ниво, като се отчита свободата на преценка, с която разполагат властите.
    В чл. 21 се въвежда пределна възраст на кандидатите за съдии в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ). Те следва да бъдат на възраст до 65 години към момента на представянето на държавата с националната листа, с оглед мандата им, който е 9-годишен.
    В чл. 30 – с цел постигане на кохерентност на юриспруденцията на Съда, предвид предстоящите промени във Вътрешния правилник за функционирането му, съдебните състави ще бъдат задължени да се десезират от всяко дело в полза на Голямата камара, при условие че възнамеряват съществено да се отклонят в решението си от съществуващата юриспруденция. Отпада възможността страните да се противопоставят на подобно десезиране.
    В чл. 35 – срокът за депозиране на жалба пред ЕСПЧ се съкращава от шест на четири месеца – това е от датата на произнасяне на последната национална инстанция.
    Това е накратко. Готова съм да отговарям на въпроси, ако има такива. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Благодаря Ви.
    Колеги, откривам разискванията.
    Разпоредбите на Протокол № 15 са в съответствие с Конституцията, българското законодателство, международните задължения на Република България и с правото на Европейския съюз и не изискват мерки от законодателен характер с оглед тяхното прилагане.
    Ако има някой от вас да вземе отношение по тези въпроси – заповядайте. От 10 ноември започва нашето председателство, нали г-жо Спасова и имаме някои задължения.
    МАРИЯ СПАСОВА: Да, от 10 ноември започва българското председателство на Съвета на министрите в Съвета на Европа. През декември и февруари – и разбира се една част от председателството ще бъде осъществено тук в България. Има междуведомствена комисия, която ще следи и това е за нас много важен момент. Без да изпадаме в клишета, които често чуваме – това е една невероятна възможност България да се представи добре и да подобри своя имидж.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Колеги, имате ли някакви въпроси? Ако не – закривам разискванията и обявявам гласуване по точка първа
    Законопроект за ратифициране на Протокол № 15 за изменение на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи, подписан на 5 ноември 2013 г. в Страсбург, № 502-02-33, внесен от Министерски съвет на 16.10.2015 г.
    Които подкрепят тази ратификация, моля да гласуват.
    За – 12, против и въздържали се – няма.
    По точка втора от дневния ред имате ли нещо, колеги?
    Благодаря Ви г-жо Спасова. Благодаря ви за отзивчивостта, колеги. Приятен ден на всички.
    Закривам заседанието.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Красимир Велчев
    Форма за търсене
    Ключова дума