Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика
Комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика
19/03/2015

    С Т А Н О В И Щ Е
    Вх. № 550-01-78/04.03.2015г.

    Относно: Годишен доклад за дейността на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ) за 2014 г., вх. № 520-00-17 внесен от Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси на 27.02.2015г
    На свое заседание, проведено на 19.03.2015 г., Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика разгледа Годишен доклад за дейността на КПУКИ за 2014 г., № 520-00-17 от 27.02.2015 г.
    На заседанието присъстваха членовете на КПУКИ: г-жа Катя Станева, г- н Николай Николов и г-н Паскал Бояджийски. Годишният доклад за дейността на КПУКИ за 2014 г. беше представен от г-н Николай Николов- и.д. председател, който отбеляза, че Докладът се внася в Народното събрание на основание чл. 22а, ал. 7 от Закона за предотвратяване и установяване конфликт на интереси (ЗПУКИ), съобразно принципа на отчетност и проследява основните аспекти на дейността на КПУКИ: Комисията работи почти 17 месеца в състав от трима членове, приети са 366 решения, от които 99 по същество за установяване или неустановяване на конфликт на интереси и 267 броя са прекратени. Въведени са гаранции за правата на проверяваните лица. Въведен е принцип на случайно разпределение на преписките между служителите в специализираната администрация. Изградени са устойчиви нови системи в дейността на комисията във връзка с просрочени декларации и за получаване своевременно на информация по отношение на лицата по чл. 3 от ЗПУКИ във връзка със сроковете за подаване на декларациите.
    Втората устойчива система е системата за превенция на конфликта на интереси. Важно е да се отбележи, че през 2014 г. КПУКИ се е отворила към неправителствените организации, към структурите на гражданското общество, към медиите, като целта е предоставяне на специфична информация за това какво е конфликт на интереси, с цел тези два много сериозни фактора за упражняване на граждански контрол да имат максимално актуална информация. Две от 21-то организирани обучения са по инициатива на неправителствени организации: Център на НПО в Разград и Асоциацията на българските градове и региони. Сключени са три споразумения с държавни институции.
    В обсъждането на доклада взеха участие народните представители Атанас Зафиров, Радан Кънев, Иван Кирилов Иванов, Мустафа Карадайъ, Кирил Добрев, Методи Андреев и Георги Ковачев.
    На обсъждане бяха подложени въпросите за трудностите на намаления състав и бюджет; случайното разпределение на преписките, вътрешните правила за функционирането на софтуера; извършената превенция на КПУКИ; статистиката дали случаите на конфликт на интереси са значително намалели или се налага изводът, че съпротивата срещу разкриването на тези случаи е значително увеличена и изразена в прекратяване и отхвърляне на решенията. Обсъдени бяха и възможности за законодателна промяна.
    Г-н Методи Андреев направи препоръка за преносна употреба на Закона за конфликт на интереси по отношение на други закони, в които има разлика по отношение на определението за конфликт на интереси. Визиран беше Законът за независимия финансов одит, където определението за конфликт на интереси се различава от това в ЗПУКИ. Това възпрепятства търсенето на отговорност.
    След проведеното обсъждане, Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика с 9 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 2 гласа „въздържал се“ предлага на Народното събрание да приеме Годишния доклад за дейността на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси за 2014 г., № 520-00-17, внесен на 27.02.2015 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума