Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика
Комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика
12/05/2016 първо гласуване

    ДОКЛАД
    за първо гласуване
    Проект на Закон за предотвратяване на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество № 602-01-18, внесен от Министерски съвет на 13 април 2016г.
    Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика на свое заседание, проведено на 12.05.2016г. разгледа и обсъди проекта на Закон за предотвратяване на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество № 602-01-18, внесен от Министерски съвет на 13 април 2016 - за първо гласуване.
    На заседанието присъстваха: г-жа Меглена Кунева – заместник- министър председател по координация на европейските политики и институционалните въпроси и г-жа Мария Карабельова - началник на кабинета на заместник – министър председателя.
    Мотивите на проекта на Закон за предотвратяване на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество бяха представени от г-жа Меглена Кунева. Накратко бяха посочени основните насоки на направените предложения в законопроекта, свързани с водещите приоритети за противодействието на корупцията и въвеждането на гражданска конфискация. Въведената връзка между конфликта на интереси и проверката на имуществото е по препоръка в доклада на Европейската комисия, в който е дадена положителна оценка за подхода и подготовката до приемането на закона. Приемането на закона е определено като ключов тест в борбата с корупцията през 2016 година.
    Вицепремиерът Меглена Кунева призова народните представители да се обединят и да подкрепят законопроекта на първо гласуване.
    В обсъждането на законопроекта взеха участие народните представители: Валентин Николов, Атанас Зафиров, Методи Андреев, Иван Иванов, Кирил Добрев, Георги Ковачев, Янко Янков и Анна Александрова.
    Проведената дискусия засегна следните въпроси: уредбата по установяването на конфликт на интереси и проверка на декларациите за лицата по чл. 5, извършвана от Националното бюро, а за лицата по § 2 от допълнителните разпоредби от органа по избор или от Инспекторатите; изборът и освобождаването на директора и зам.-директорите на Бюрото да бъде с две трети от Народното събрание или най-малко с 50 плюс 1 от народните представители; регресната отговорност на всички в Националното бюро, а не само на инспекторите; прецизиране на текстовете, залегнали за фактическата раздяла с оглед Конституционната уредба на формата за брак, условията и редът за неговото сключване и прекратяване; новият вариант на закона относно „анонимните" сигнали, наречени „неподписани сигнали"; изслушването от Народното събрание при ограничението на чл. 23 за служебната тайна; правото по Конституция да се извършва парламентарен контрол от Народното събрание; проверката по чл. 84 по отношение на директора и заместник-директорите на Бюрото да се извършва от постоянната комисия на Народното събрание, отговаряща за борбата с корупцията и конфликта на интереси по правила, приети от Народното събрание, както беше заложено в предходния вариант на този законопроект; при установени данни за извършено престъпление, производството по този закон да се спира, до произнасянето на прокуратурата; продължаването на производството по този закон, независимо от амнистията, изтичането на предвидената в закона давност, смърт на лицето и наличието на имунитет и въвеждането на обратната тежест за доказване на невиновност от проверяваното лице. Обобщи се констатацията, че въпреки всички критики, отправени в предходния опит за приемане на този закон, преди всичко в частта, относно анонимните сигнали и по отношение обхвата на проверяваните лица, отново се предлага същият подход.
    Всички се обединиха около необходимостта от приемането на такъв Закон, но същият да бъде преосмислен и прецизиран, за да може действително да окаже една сериозна превенция и противодействие на корупцията. Избраният орган, съгласно дадените му изключителни правомощия с този закон да бъде работещ, ефективен, безпристрастен и независим. Поради тази причина законопроектът беше подкрепен от членовете на Комисията, представители от ПГ на ГЕРБ и РБ, а членовете от ПФ, БСП, ДПС и БДЦ се въздържаха при гласуването. Членовете на комисията от ПГ на АБВ не участваха в гласуването.
    След проведената дискусия, Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика: с 4 гласа - „за“; 6 гласа - „въздържал се“ и 0 гласа - „против“ предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване проект на Закон за предотвратяване на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество № 602-01-18, внесен от Министерски съвет на 13 април 2016.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума