Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
Делегация на Комисията по европейска интеграция на Народната скупщина на Сърбия, водена от нейния председател Александър Сенич на официално посещение в София по покана на председателят на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове Светлин Танчев
31/03/2015
На 30 и 31 март 2015 г. делегация на Комисията по европейска интеграция на Народната скупщина на Сърбия, водена от нейния председател Александър Сенич беше на официално посещение в София по покана на председателят на комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове Светлин Танчев.
В рамките на визитата сръбските парламентаристи имаха срещи с ръководството на Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове, с Явор Нотев, зам.-председател на НС, с ръководителя на Представителството на Европейската комисия в България Огнян Златев, с вицепремиера по координацията на европейските политики и институционалните въпроси Меглена Кунева и с вицепремиера по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев.
На срещата с вицепремиерите Меглена Кунева и Томислав Дончев, участниците обсъдиха съвместни енергийни и инфраструктурни проекти, както и добри практики в контекста на преговорите за присъединяването на Република Сърбия към Европейския съюз.
Работните теми, които заместник министър-председателите ни повдигнаха пред сръбските си колеги бяха свързани с трансевропейски транспортен коридор №10, интерконекторната газова връзка между България и Сърбия, изграждането на два нови контролно-пропускателни пункта, програмите за трансгранично сътрудничество и опитът на България в управлението на средствата от Европейския съюз. Томислав Дончев подчерта приоритетното значение за страната ни от изграждането на коридор №10 от българска страна и уточни, че то може да се реализира със средства от националния бюджет. Газовата връзка със Сърбия беше обсъдена като стратегически важен проект за двете страни с уверението, че интерконекторът се проектира и за него вече е осигурено финансиране от ЕС.
Вицепремиерът Меглена Кунева сподели опита на България в процеса на присъединяването и затварянето на преговорните глави и препоръча Белград да се бори за фиксирането на дата за приключване на преговорите.
Председателят на Комисията за европейска интеграция на Скупщината Александър Сенич благодари за споделения опит относно присъединяването на Сърбия към ЕС. Той заяви и готовността на страната за изграждането на коридор №10, както и за откриването на двата нови гранични пункта.
Делегацията на Комисията по европейска интеграция на сръбския парламент присъства и на заседание на Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове в 43-то Народно събрание. По време на заседанието председателят на Комисията по европейска интеграция на Народната скупщина на Сърбия Александър Сенич подчерта, че една от най-важните цели за страната му е да стане пълноправен член на Европейския съюз. "В момента ние сме напълно готови да отворим първата преговорна глава. Този момент е важен за нас и искаме да се поучим и от българските успехи и грешки", каза Сенич.
Бранко Ружич, член на Комисията по европейска интеграция на Народната скупщина на Сърбия и бивш министър без портфейл, отговарящ за евроинтеграцията допълни, че Сърбия успя да покаже, че има голяма сила за използването на еврофондовете. „За нас от голям интерес са проектите за трансгранично сътрудничество. Има доста голям фонд от средства за тези проекти. Гражданите от двете страни на границата споделят еднакви условия на живот", заяви Ружич. По думите му, проектът за Коридор 10 е в интерес и на България, и на Сърбия. "По-голямата част от средствата за него ще дойдат от европейските фондове и банки. Когато станем страна-членка на ЕС, ще можем да ползваме и ние тези средства. Регионално сътрудничество може да има и с тези държави, с които сме близки и по културни, и по исторически ценности", добави Ружич.
Председателят на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове Светлин Танчев заяви на свой ред, че България е радетел затова Сърбия да стане пълноправен член на ЕС и изказва готовност страната ни да работи в тази посока. "Ще работим заедно за отстояването на определени европейски цели и ще предадем на Сърбия нашия опит в преговорния процес. Убеден съм, че с разрастването на ЕС ще успяваме във времето заедно да постигаме политика, изгодна за нашия регион", посочи Танчев. Според него, няма как да не се върви към децентрализация. "Трудната задача е да се намери финият баланс между централизация и децентрализация и да си отстояваме интересите в Брюксел", добави още Светлин Танчев.
Заместник-председателят на КЕВКЕФ Иван Иванов допълни, че успехът на Сърбия относно влизането й в ЕС би бил успех за Западните Балкани като цяло.