Участие в заседание на Конференцията на председателите на комисиите по европейските въпроси към парламентите на държавите членки на ЕС и кандидатстващите за членство (КОСАК), Братислава, 10 – 11 юли 2016 г.
14/07/2016
От 10 до 11 юли 2016 г. в гр. Братислава, Словакия се проведе заседание на председателите на Комисиите по европейските въпроси на парламентите на държавите членки на ЕС и кандидатстващите за членство (КОСАК).
По време на заседанието бяха обсъдени редица важни въпроси от европейския дневен ред, сред които се открояват: приоритетите на Словашкото председателство на Съвета на Европейския съюз; “Брекзит” и последствията за Обединеното кралство и ЕС от него; социалната политика на Съюза; подготовката на Пленарния КОСАК, който ще се проведе през месец ноември в Братислава и др.
Делегацията от Народното събрание на Република България за участие в горепосоченото заседание беше в състав: Светлин Танчев – председател на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ) и Младен Ламбев – главен експертен сътрудник в КЕВКЕФ.
Конференцията започна с приветствено слово, изнесено от заместник-председателя на парламента на Република Словакия- г-н Bela Bugar, който заяви, че ЕС е изправен пред много предизвикателства, като популизъм, радикализъм и липса на доверие в европейските институции. В този смисъл, целта на парламентаристите трябва да бъде по-голяма близост до гражданите на Съюза, чрез засилване на комуникацията и опростяване на процедурите, но също и чрез подобряване на отношенията между Европейския и националните парламенти. Г-н Bugar обяви, че с оглед справяне с тези проблеми, Словашкото председателство организира извънредна среща на председателите на националните парламенти и на Европейския парламент, която ще се проведе през месец октомври тази година.
По темата за приоритетите на Словашкото председателство на Съвета на ЕС, изявление бе направено от министъра на външните работи и европейските въпроси, г-н Miroslav Lajčák, в което той посочи, че Словакия е определила четири основни приоритета:
1. Силна икономика на ЕС;
2. Единен пазар – с акценти върху цифровия пазар и Енергийния съюз;
3. Устойчива политика в областта на миграцията и убежищата;
4. Външни отношения и търговия на ЕС.
Г-н Lajčák изрази пълната си подкрепа за подписването от страна на Съюза на всеобхватните споразумения за търговия със САЩ (TTIP) и Канада (CETA).
В допълнение, той подчерта важността на процеса на разширяване на ЕС, като най-добър механизъм за политическа и икономическа трансформация на обществата и подчерта, че най-важната задача е провеждането на необходимите реформи в страните кандидатки.
В рамките на тази сесия, европейските парламентаристи обсъдиха настоящите предизвикателства във функционирането на ЕС, като например евентуалното напускане на Съюза от страна на Обединеното кралство, нелегалната миграция и бъдещето на Шенген.
Основни говорители в този панел бяха и председателите на Комисиите по европейските въпроси в двете камари на британския парламент- Sir William Cash и Lord Timothy Boswell. Докато Sir Cash заяви категоричното си убеждение, че процесът по излизането на Великобритания от ЕС е необратим, Lord Boswell изказа искрено съжаление от резултатите от референдума, загриженост за бъдещето на Обединеното кралство извън Съюза и сподели, че през всичките 43 години членство е работил ежедневно за европейската интеграция на страната си.
Втората сесия беше свързана със социалното измерение на Кохезионната политика на ЕС. Говорители по темата бяха: г-н Mars Di Bartolomeo, председател на парламента на Люксембург, г-жа Marianne Thyssen- еврокомисар по заетост, социални въпроси, умения и трудова мобилност, и проф. Jan Keller, член на Комисията по заетост и социални въпроси на Европейския парламент (ЕП).
Г-н Di Bartolomeo заяви, че ЕС е изправен пред висока безработица и социално неравенство. Социалната политика на Съюза следва да е насочена към социално сближаване, икономическа сигурност и повишаване качеството на живот. Той призова за създаването на система на европейско ниво, която да оценява въздействието на провежданите политики върху Социалното измерение на ЕС.
В задълбоченото си експозе, посветено на „Рейтинг ААА в социалната сфера“, проф. Keller призова за създаването на общоевропейска политика, която да се справи с последиците от кризата върху финансовия пазар, засилвайки социалното сближаване.
От своя страна, Комисар Thyssen представи напредъка по изменение на Директива 96/71/ЕО относно командироването на работници в рамките на предоставянето на услуги. По време на дебата, част от парламентаристите подкрепиха измененията на посочената директива и се постигна консенсус относно необходимостта от засилване на сътрудничеството в областта на социалната политика.
Същевременно бе отчетена съществената роля на националните парламенти в законодателния процес на ниво ЕС и обстоятелството, че по горепосоченото предложение за Директива бе наложен жълт картон за несъответствие с принципа на субсидиарност (Народното събрание бе сред единадесетте парламента, които изпратиха свое Мотивирано становище до Европейските институции).