Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
21/01/2015 първо гласуване
СТАНОВИЩЕ
Вх. № 553-18-10/22.01.2015 г.
Относно: законопроект за ратифициране на Споразумение за въздушен транспорт между Европейската общност и нейните държави членки, от една страна, и Канада, от друга страна, подписано в Брюксел на 17 декември 2009 г., №502-02-1, внесен от Министерски съвет на 09.01.2015 г.
На редовното си заседание, проведено на 21 януари 2015 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа законопроект за ратифициране на Споразумение за въздушен транспорт между Европейската общност и нейните държави членки, от една страна, и Канада, от друга страна, подписано в Брюксел на 17 декември 2009 г., внесен от Министерския съвет.
В заседанието на Комисията взеха участие г-н Антон Гинев - заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, г-жа Красимира Стоянова - директор на дирекция „Правна“ в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и г-жа Людмила Тренкова - началник отдел „Международна дейност“ на главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ в същото министерство.
I. На основание чл. 85, ал. 1, т. 1 и 5 от Конституцията на Република България с настоящия законопроект се предлага на Народното събрание да ратифицира със закон горепосоченото Споразумение, подписано на 17 декември 2009 г. в Брюксел. То заменя двустранните споразумения между държавите членки и Канада по отношение на разпоредбите им, които не са в съответствие с правото на Европейския съюз.
II. Сред водещите цели на Споразумението са създаването на открито авиационно пространство между ЕС и Канада; установяването на единен пазар за въздушен транспорт помежду им; подобряване на достъпа до маршрути и капацитета за всяка от страните; стимулиране на инвестициите, равнопоставеност на икономическите субекти, по-ефективно регулаторното сътрудничество и др.
За България Споразумението е от важно значение поради обстоятелството, че страната ни няма сключена спогодба за въздушен транспорт с Канада.
III. В резултат на Споразумението се дава възможност на всички въздушни превозвачи от ЕС при единни условия и правила, да изпълняват директни полети до Канада от всяка държава членка на Съюза.
Не на последно място, Европейската комисия счита, че настоящото Споразумение ще доведе до допълнително над 17 милиона пътници годишно и икономически ползи за потребителите на стойност 5 млрд. евро годишно.
С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове единодушно предлага (с 15 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за ратифициране на Споразумение за въздушен транспорт между Европейската общност и нейните държави членки, от една страна, и Канада, от друга страна, подписано в Брюксел на 17 декември 2009 г., №502-02-1, внесен от Министерски съвет на 09.01.2015 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
И КОНТРОЛ НА
ЕВРОПЕЙСКИТЕ
ФОНДОВЕ
СВЕТЛИН ТАНЧЕВ