Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
18/02/2015 първо гласуване

    С Т А Н О В И Щ Е
    Вх. № 553-18-25/20.02.2015 г.
    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пазарите на финансови инструменти, № 502-01-5, внесен от Министерски съвет на 21.01.2015 г.

    На редовното си заседание, проведено на 18 февруари 2015 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа законопроект за изменение и допълнение на Закона за пазарите на финансови инструменти, внесен от Министерския съвет.

    В заседанието на Комисията взеха участие: от Министерството на финансите - г-жа Карина Караиванова-Ганозова - заместник-министър на финансите, г-жа Цветанка Михайлова – началник отдел в дирекция „Държавен дълг и финансови пазари“, г-жа Анна Андонова и г-жа Петя Никифорова - експерти в същата дирекция; от Комисията за финансов надзор – г-н Владимир Савов – член на КФН, г-жа Веселина Мандаджиева – началник отдел в дирекция „Правна”, г-жа Десислава Димитрова и г-жа Светлана Кьосева – експерти.

    I. С настоящия законопроект се цели въвеждане в българското законодателство на разпоредбите на Директива 2013/36/ЕС на Европейския парламент и на Съвета за осъществяването на дейност от кредитните институции и относно пруденциалния надзор върху кредитните институции и инвестиционните посредници за изменение на Директива 2002/87/ЕО и за отмяна на директиви 2006/48/ЕО и 2006/49/ЕО, както и създаване на условия за прилагането на Регламент (ЕС) № 575/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 година относно пруденциалните изисквания за кредитните институции и инвестиционните посредници, и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012.

    II. Предлагат се изменения, произтичащи от Директива 2013/36/ЕС, свързани с надзора върху капиталовата адекватност и ликвидност на инвестиционните посредници, както и изискуемия начален капитал, за да получат лиценз за инвестиционен посредник от Комисията за финансов надзор. Размерът на изискуемия капитал остава непроменен, но е предложена редакция на чл. 8 от Закона за пазарите на финансови инструменти във връзка с възприетия подход от Европейската комисия за максимална хармонизация на законодателството на ниво ЕС. В връзка с Директива 2013/36/ЕС са предвидени и нови изисквания към надзорните органи на финансовите пазари, в т. ч. към Комисията за финансов надзор по отношение на извършването на надзорен преглед и оценка на инвестиционните посредници, както и изискванията към надзорното оповестяване.

    III. Проектът на закон въвежда нови принудителни административни мерки и административни наказания, произтичащи от изричното изискване на Директива 2013/36/ЕС за наличието на такива санкции в законодателствата на държавите членки. Доразвити са и разпоредбите, свързани с обмена на информация и сътрудничеството между надзорните органи, предоставянето на информация на европейските надзорни органи на финансовите пазари и в частност Европейския банков орган във връзка с пруденциалния надзор. Съгласно изискванията на Директива 2013/36/ЕС се разширява кръгът от лица, пред които може да се разкрива информация, представляваща професионална тайна.

    IV. В Преходните и заключителните разпоредби на закона се предвижда изменение на Закона за дейността на колективните инвестиционни схеми и другите предприятия за колективно инвестиране. То е породено от необходимостта началния и собствения капитал на управляващите дружества; на лицата, които управляват алтернативни инвестиционни фондове и на алтернативните инвестиционни фондове да отговарят на разпоредбите на Директива 2013/36/ЕС и на Регламент (ЕС) № 575/2013. Предлага се изменение и допълнение на Закона за Комисията за финансов надзор, свързано с Директива 2013/36/ЕС, насочено към създаването на ефективни и сигурни механизми за уведомяване на надзорните органи от служители на инвестиционния посредник за нарушения, както и за тяхната защита.

    Не на последно място, проектът на закон предлага и изменения в Закона за публичното предлагане на ценни книжа. Те целят постигането на пълното му съответствие с разпоредбите на Директива 2010/73/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. за изменение на Директива 2003/71/ЕО относно проспекта, който следва да се публикува, когато публично се предлагат ценни книжа или когато се допускат ценни книжа до търгуване, и за изменение на Директива 2004/109/ЕО.

    С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага (с 10 гласа „за” и 1 глас „против”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за пазарите на финансови инструменти, № 502-01-5, внесен от Министерски съвет на 21.01.2015 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
    И КОНТРОЛ НА
    ЕВРОПЕЙСКИТЕ
    ФОНДОВЕ



    СВЕТЛИН ТАНЧЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума