Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
27/05/2015 първо гласуване
С Т А Н О В И Щ Е
Вх. № 553-18-33/03.06.2015 г.
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства, № 502-01-37, внесен от Министерския съвет на 19.05.2015 г.
На своето заседание, проведено на 27 май 2015 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа законопроект за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства, № 502-01-37, внесен от Министерския съвет на 19.05.2015 г.
В заседанието на Комисията взеха участие следните представители на Министерството на енергетиката: г-н Жечо Станков – заместник-министър на енергетиката, както и г-жа Ивелина Михайлова- старши инспектор в Дирекция „Природни ресурси и концесии“.
I. С настоящия законопроект се цели създаване на условия за пълно и точно транспониране на Директива 2006/21/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2006г. относно управлението на отпадъците от миннодобивните индустрии и за изменение на Директива 2004/35/ЕО (Директивата) в националното ни законодателство.
Директивата е транспонирана в българското законодателство със Закона за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства от 2008 г. и Наредба за специфичните изисквания за управление на минните отпадъци, но след уведомяване от страна на Европейската комисия за допуснати неточности и непълноти при транспонирането се налагат изменения и допълнения в националното законодателство за отстраняването им.
II. Разработването на законопроекта е във връзка с получено запитване от Европейската комисия относно спорните текстове в българското законодателство, с които са транспонирани разпоредбите на Директивата. След анализ на извършените констатации от страна на ЕК, повечето направени от нея бележки са счетени за основателни, като съществените са отразени в настоящия проект на закон, а останалите ще намерят своето отразяване в нова Наредба за специфичните изисквания за управление на минните отпадъци.
Част от неточностите при въвеждането на Директивата в националното ни законодателство касаят легалните дефиниции, с които работят Закона за подземните богатства и Наредбата за специфични изисквания за управление на подземните богатства като това донякъде се дължи на неправилен превод на български език на специфичната терминология, ползвана от Директивата, за което вече е поискано да се извърши поправка в официалния превод на български език.
Друга група от констатираните неточности касае възприетия подход при транспонирането за препращане към нормативни актове, уреждащи сходни обществени отношения (напр. към уредбата на процедурата по ОВОС).
Това е отчетено като неприемливо за ЕК поради спецификата на отношенията, свързани с управлението на отпадъци на миннодобивни индустрии.
Третата група бележки на ЕК обхваща стесняването на приложното поле на определени разпоредби на Директива 2006/21/ЕО, дължащо се на правно-техническия подход при транспонирането, което следва да се коригира за постигане на пълно съответствие на националната мярка с европейското законодателство.
III. Не на последно място, с проекта на закон се доуточняват задълженията на операторите на съоръжения за минни отпадъци, във връзка с опазването на човешкото здраве и на околната среда. С това не се ограничават, а се уточняват задълженията им, произтичащи от общото законодателство по опазване на околната среда и водите, управление на отпадъците, защита при бедствия и аварии и др.
Със специални правила е уредена процедура за информиране и участие на засегнатата общественост при издаване на разрешителни на оператори на съоръжения за минни отпадъци от категория „А“, както и в случаи на авария на съоръжение от категория „А“, в т.ч. когато негативните последици могат да настъпят и на територията на друга държава-членка на ЕС. Уреден е правният ред за обобщаване и предоставяне на информация от задължените лица и компетентните органи с цел надлежно изпълнение на задълженията за изготвяне на доклади до ЕК от страна на министъра на енергетиката.
С оглед поддържане на висока информираност на засегнатата общественост, е предвидено на интернет страницата на Министерството на енергетиката да се публикува и поддържа актуален списък на съоръженията за минни отпадъци, включително на закритите, за които има вероятност да станат заплаха за човешкото здраве или за околната среда, както и да се публикува и актуален списък на всички събития, оказали въздействие върху околната среда по данни на МОСВ.
С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове единодушно предлага (с 12 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства, № 502-01-37, внесен от Министерския съвет на 19.05.2015 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
И КОНТРОЛ НА
ЕВРОПЕЙСКИТЕ
ФОНДОВЕ
СВЕТЛИН ТАНЧЕВ