Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
07/12/2016
    1. Представяне, обсъждане и приемане на Доклад по Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност, № 602-01-72, внесен от Министерски съвет на 8 ноември 2016 г.

    2. Представяне, обсъждане и приемане на Доклад по Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, № 602-01-53, внесен от Министерски съвет на 20 септември 2016 г.

    3. Представяне, обсъждане и приемане на Доклад по Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на търговското корабоплаване, № 602-01-75, внесен от Министерски съвет на 15 ноември 2016 г.

    4. Разни
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И
    КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ

    Съкратен протокол

    П Р О Т О К О Л
    № 53



    Днес, 7 декември 2016 г., се проведе редовно заседание на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове.
    Заседанието започна в 15,30 ч. и беше ръководено от г-н Светлин Танчев – председател на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, при следния


    ДНЕВЕН РЕД:


    1. Представяне, обсъждане и приемане на Доклад по Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност, № 602-01-72, внесен от Министерски съвет на 8 ноември 2016 г.

    2. Представяне, обсъждане и приемане на Доклад по Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, № 602-01-53, внесен от Министерски съвет на 20 септември 2016 г.

    3. Представяне, обсъждане и приемане на Доклад по Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на търговското корабоплаване, № 602-01-75, внесен от Министерски съвет на 15 ноември 2016 г.
    4. Разни

    В заседанието взеха участие:
    По т. 2 от дневния ред:
    От Министерство на околната среда и водите:
    - Атанаска Николова, заместник - министър;
    - Мария Гълъбова, началник отдел „Предотвратяване на промишленото замърсяване”;
    - Силвия Димитрова, началник отдел „Оценка на въздействието върху околната среда и екологична оценка”
    - Георги Михайлов, държавен експерт в дирекция "Опазване чистотата на въздуха"
    По т. 3 от дневния ред:
    От Министерство на транспорта, информационните технология и съобщенията:
    - Валери Борисов, заместник - министър;
    - Живко Петров, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция "Морска администрация".

    Към протокола се прилага списък на присъстващите.

    * * *

    Председателят на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ) откри заседанието. Той обяви, че т.1 от дневния ред отпада поради разглеждане и приемане в пленарна зала на първо четене. Предложеният дневен ред с отпадането на точка първа бе приет единодушно.
    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда (ЗИД ЗООС), № 602-01-53, внесен от Министерски съвет на 20 септември 2016 г., по втора точка от дневния ред представи заместник-министърът на околната среда и водите г-жа Атанаска Николова. Тя посочи, че ЗИД ЗООС е внесен във връзка с транспониране на Директива 2014/52/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 година за изменение на Директива 2011/92/ЕС относно оценката на въздействието на някои публични и частни проекти върху околната среда. Основните цели на предложените изменения и допълнения на ЗООС са регламентирането на случаите на изключения от извършване на оценка на въздействието върху околната среда в следствие на природни явления, свлачища, земетресения и др. и за намаляване на последствията от тях върху околната среда и човешкото здраве. Тя засегна актуализирането на критериите за преценяване на необходимостта от извършване на Оценка за въздействие на околната среда (ОВОС) и на изискванията за съдържание на доклада на ОВОС с включване и на риск от големи аварии и бедствия. Като следваща цел бе посочено регламентирането на възможност за задължително провеждане на ОВОС без процедура по преценяване на необходимостта. Г-жа Атанаска Николова уточни, че предотвратяването на конфликт на интереси, оптимизирането на изискванията за осигуряване на обществен достъп до документацията по ОВОС и гарантирането на осигуряване на публичност и прозрачност на провеждане на процедурата по ОВОС и на последно място актуализиране на приложения от ЗООС.
    В заключение заместник-министър Николова обърна внимание, че в Преходните и заключителните разпоредби на законопроекта се изменят и допълват Законът за чистотата на атмосферния въздух, Законът за защита от шум в околната среда, Законът за водите и Законът за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси.
    След състоялото се обсъждане, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове прие единодушно, с 12 гласа „за”, Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, № 602-01-53, внесен от Министерски съвет на 20 септември 2016 г.
    По точка трета от дневния ред законопроектът представи г-н Валери Борисов, заместник- министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Г-н Борисов посочи, че основната цел на Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса на търговското корабоплаване, № 602-01-75, внесен от Министерски съвет на 15 ноември 2016 г. е да се въведе в националното законодателство част изискванията на Директива на Съвета 2014/112/ЕС от 19 декември 2014 за прилагане на Европейското споразумение относно определени аспекти на организацията на работното време в сектора на вътрешния воден транспорт, сключено от Европейския съюз за речно корабоплаване (EBU), Европейската организация на речните превозвачи (ESO) и Европейската федерация на работниците от транспорта (ETF).
    Той посочи, че се предлагат специални правила, относно максималната и средната продължителност на работното време за определени референтни периоди, за минималната продължителност на между дневната и между седмичната почивка и за разпределението на ползването на почивките през деня на членовете на корабните екипажи и на обслужващия персонал на корабите, плаващи под българско знаме по вътрешните водни пътища. Също така се въвеждат законови определения за понятията обслужващ персонал и сезонна работа.
    Г-н Борисов отбеляза, че с одобрения законопроект се предлага промяна в действащи текстове на Кодекса на търговското корабоплаване с цел съобразяването им в пълна степен с актуалните в момента редакции на актове на вторичното право на Европейския съюз и на актове на международното право, по които Република България е страна, сред които са Директива 2009/18/ЕО, 2009/16/ЕО и Регионалното споразумение относно радио-телефонната служба по вътрешните водни пътища.
    Той поясни, че на ниво закон се въвеждат специфични изисквания по отношение на професионалното образование и обучение и на висшето образование по морските и речни специалности, засягащи съдържанието на учебните планове и програма, минималния брой часове по различни учебни предмети и модули, базата и практическата подготовка и преподавателите по специалните дисциплини. Тези изисквания произтичат от Международната конвенция за вахтената служба и нормите за подготовка и освидетелстване на моряците, както и от други актове на международното право.
    В заключение г-н Борисов посочи, че се предлага и облекчаване на формата на сделките за прехвърляне на правото за собственост върху серийно произвежданите плавателни съдове за спорт, туризъм и развлечения. Облекчава се режима на закупуване на лодки, яхти и др., чрез писмен договор, придружен от декларация на прехвърлителя, относно обстоятелствата, че до момента на сключване на сделката конкретният кораб (лодка, яхта, джет) не е бил вписван в корабен регистър.
    След състоялото се обсъждане, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове прие единодушно, с 13 гласа „за” законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса на търговското корабоплаване, № 602-01-75, внесен от Министерски съвет на 15 ноември 2016 г.

    /Заседанието беше закрито в 16,10 ч./


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:


    /Светлин Танчев/
    Форма за търсене
    Ключова дума