Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия за наблюдение на дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране
ПАМЕТНА ЗАПИСКА от проведена работна среща с граждански организации и движения в Парламентарната комисия за наблюдение на дейността на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране
11/05/2015
По покана на Председателя на ПКНДДКЕВР на 27.04.2015 година в сградата на Народно събрание на пл. „Княз Александър І“ 1 се състоя окрита за медиите среща на експертния състав на Парламентарната комисия с представители на неправителствени организации (НПО) и заинтересовани граждани с активни граждански позиции по теми свързани с енергетиката и ВиК услугите (приложен Присъствен лист).

Преди началото на срещата участниците обсъдиха и приеха с консенсус допустимия диапазон от права и възможности за взаимодействие по отношение на КЕВР, с оглед респект на нейната независимост и свобода при взимане на решения. На всички участници в срещата бе дадена възможност да се представят и да изложат накратко основните прироритети в работата на техните организации. Бяха представени вижданията на НПО по широк кръг от въпроси за състоянието и развитието на сектора „Енеретика“ и ВиК услугите, предстоящата либерализация на енергийния пазар, водени съдебни дела спрямо енергийни дружества и други теми, които са във фокуса на тези организации. На срещата бяха предоставени и писмени становища (приложен списък на материалите), в допълнение на вече депозираните в Парламентарната комисия, които детайлно обосновават конкретни предложения за промени, както в енергийната политика, така и за промени в нормативната база или за прилагане на изисквания на европейското законодателство.

Ясно се очерта интереса към следните шест теми:
- Взаимоотношенията на “Топлофикация София” с потребителите, множеството заведени искови дела, пропуските в нормативната база по отношение на т.н. „сградни инсталации“ и липсата на диалог за ефективно решаване на проблемите с професионалната гилдия в тези области.
- Критика към Общите условия за продажба на топлинна енергия, особенно тези на "Топлофикация София" и неоснователното забавяне на препоръките за преминаване към индивидуални договори между топлофикациите и потребителите на усулгата
- Проблеми във ВиК сектора.
- Липсата на пропуски в нормативната уредба при прехода от сегашния модел на крайно снабдяване с електрическа и топлоенергия към различните варианти на бъдещия свободен пазар – правила, процедури, гаранции.
- Необходимостта от разработване и приложение на нов модел за ценобразуване на електрическата енергия и осигуряване на възможности за достъп до свободния пазар на по-широк крък крайни снабдители-търговци и битови потребители
- Повишаване на ефективността от взаимодействието между КЕВР и НПО и заинтересовани граждани при обсъждане на нормативни документи, общи условия и ценови изменения.

НПО информираха за редица открити и приключили в тяхна полза дела срещу административни решения и документи заведени в европейски и български съдебни институции, които не са отразени в българските медии, въпреки, че те са в полза на обществото.

Въпреки разнообразието на теми и това, че те не винаги съвпадаха с мандата и правилата за работа на Парламентарната комисия, може да се посочи, че натрупания опит на НПО с годините вече е систематизиран и посочва проблемите в секторите „Енергетика“ и „ВиК“. Голяма част от поставените въпроси касаят политиката в енергийния сектор или дейността на конкретни енергийни дружества, което налага тяхното адресиране към други комисии на Народното събрание.

На настоящият етап са идентифицирани три важни теми, които е целесъобразно да се включат в дневния ред на заседанията на ПКНДДКЕВР по отношение на наблюдение на дейността на КЕВР, а именно:
1. Становище на КЕВР по преминаване към индивидуални договори за услугите на „Топлофикация София“ по примера на други топлофикации в страната
2. Актуализиране на Общите условия на „Топлофикация София“ с оглед приложение на добрата европейска практика.
3. Пътна карта на КЕВР за прилагане на нов пазарен модел за търговия на електрическа енергия в условията на либерализиран пазар и оценка на въздействието от прилагането му.
Извън тези теми, остават редица други конкретни въпроси, които е целесъобразно да бъдат проучени от експертите на Парламентарната комисия в сътрудничество с експертите на КЕВР, а резултатите да бъдат представени на следваща работна среща с НПО.

КОМИСИЯ ЗА НАБЛЮДЕНИЕ НА ДЕЙНОСТТА НА ДКЕВР