Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия за наблюдение на дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране
Комисия за наблюдение на дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране
11/12/2014


    П Р О Т О К О Л
    № 2
    от заседание на Комисията за наблюдение на дейността на ДКЕВР,
    състояло се на 11.12.2014 г., в Народно събрание, ул. Пл. „Народно събрание“ №2, в зала „Запад“
    Днес на 11.12.20014 г. се проведе редовно заседание на Комисията за наблюдение на дейността на ДКЕВР. На заседанието присъстваха: Светла Петрова Тодорова - председател на ДКЕВР и членове: Димитър Станимиров Димитров, Евгения Христова Харитонова, Илиян Христов Илиев, Костадинка Ламбова Тодорова, Милена Живкова Миланова.
    Комисията заседава при следния дневен ред:
    т.1. Представяне, обсъждане и приемане на Вътрешни правила за работата на Комисията за наблюдение на дейността на ДКЕВР.
    т.2. Представяне на членовете на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
    т.3. Разни.
    По точка 1 от дневния ред:
    След като запозна членовете на комисията с проекта за Вътрешни правила, председателят ги подложи на обсъждане. Отношение по въпроса взеха следните народни представители: Джейхан Ибрямов предложи заседанията на комисията да се провеждат в по-ранен час, както и промяна на чл. 16, ал. 3 от Вътрешните правила, за срока публикуването след подписването на протокола от заседанието – от 7 дни да бъде променен на 1 ден.
    Вътрешните правила бяха подложени на гласуване и приети с единодушие от членовете на комисията.
    По точка 2 от дневния ред:
    След представянето на членовете на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране се пристъпи към поставяне на въпроси към тях. Отношение взеха следните народни представители: Валентин Николов зададе въпрос, свързан с дълбочинните одити на електроразпределителните предприятия, каква е честотата на тяхното използване и доколко ефективни са те; постъпи предложение от народния представител Павел Христов да се направи доклад върху обсъжданите одити, който да бъде представен пред Комисията; Таско Ерменков попита за нотифицирането от ЕС по сигнала за оказване на неправомерна държавна помощ на т.нар „американски предприятия“ и за развитието на въпроса за правомерността на изграждането, включването и въвеждането в експлоатация на възобновяемите енергийни източници; Драгомир Стойнев постави въпроса за международния арбитраж, който тече срещу България за неспазените обещания за приватизация на електроразпределителните предприятия, като попита докъде е стигнало въпросното дело; поставен беше и въпросът за балансиращия пазар на електроенергия – каква е оценката на ДКЕВР за дейността й в това направление и какви мерки са взети по отношение на реализацията на същия.
    Г-жа Светла Тодорова отговори на поставените въпроси. Според нея в следствие на одитите са съставени на 1800 констативни протокола за нарушения. Издадените наказателни постановления са над 250. От момента, когато тя е избрана за председател на комисията не е издавала наказателни постановления, но гарантира, че няма опасност да се погаси по давност правото на издаването им. За нотификацията и делото ДКЕВР са подготвили и предали нужната информация към МЕ и МФ.
    Представител на НПО постави три проблема за обсъждане пред комисията: за проверките на електромерите, за които се твърди, че са манипулирани в полза на електроразпределителните предприятия, като помоли Комисията да задължи ДКЕВР да извърши тези проверки; за подобряване на общите условия на Топлофикация – София, да се отчете какво се е свършило по този въпрос; за подготвеното увеличени на цената на природния газ от БУЛГАРГАЗ – да не се допуска същото.
    Председателят на комисията предложи и комисията прие единодушно да се изготви общ доклад за дейността на ДКЕВР за периода от месец май миналата година до сега, като беше фиксиран срок за това – 12.01.2015 г.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ЗА НАБЛЮДЕНИЕ
    НА ДЕЙНОСТТА НА ДКЕВР
    ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума