Комисия за наблюдение на дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране
13/01/2015
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 402-01-3, внесен от Министерски съвет на 7.11.2014 г.
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 402-01-3, внесен от Министерски съвет на 7.11.2014 г.
На свое заседание на 13.01.2015 г., Комисията за наблюдение на дейността на ДКЕВР обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката.
На заседанието присъстваха: г-жа Светлана Маринова - началник отдел „ Правно-нормативна дейност-енергетика”, към Дирекция „Правна“ на Министерство на енергетиката; от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране: г-жа Светла Тодорова- председател, г-жа Евгения Харитонова, г-жа Костадинка Тодорова, г-жа Милена Миланова, г-н Илиян Борисов Илиев, г-н Илиян Христов Илиев и г-н Димитър Димитров- членове.
Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за енергетиката беше представен от началника на отдел „Правно-нормативна дейност-енергетика” г-жа Светлана Маринова, която обяви, че поддържа писменото становище на МЕ. Предлаганият законопроект цели подобряването на енергийното регулиране, понастоящем извършвано от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. С предвижданите изменения се осигурява по-голяма самостоятелност в организацията на работата и определяне на необходимите финансови елементи за ефективно осъществяване на регулираните цели. Законопроектът има следните цели: създаване на законови предпоставки за оптимизиране работата на Комисията за енергийно и водно регулиране. Утвърждаване на авторитета на Комисията като независим регулаторен орган. С предложената процедура се осигурява публичност в процеса на избор на членовете на комисията. Избирането на членовете на Комисията за енергийно и водно регулиране от Народното събрание гарантира както спазване на изискванията за професионализъм, така и за прозрачност на избора. Подходът съответства на общественото очакване. С цел увеличаване прозрачността в работата на комисията е предвидено ограничаване на закритите заседания, изключение ще има в случаите когато се оповестява защитена по закона информация. Предвижда се разширяване на обхватът от публикуваната от комисията информация, включваща протоколи от открити заседания и обществени обсъждания. Засилване на изискванията към членовете на комисията по отношение на професионалния опит. Счита се, че за заемане на отговорна длъжност, каквото е член на комисията, е подходящо да се завишат изискванията за професионален опит от три на пет години.
Председателят на държавната комисия за енергийно и водно регулиране г-жа Светла Тодорова представи основните положения от писменото становище. На първо място беше отбелязана необходимостта от запазване на изискването за наличие на един икономист и един юрист в състава на ДКЕВР, което беше обосновано със спецификата на взиманите решения. Беше изразено притеснение по отношение на предложеното изискване всички заседания на ДКЕВР да са открити. Във връзка с това подробно бяха посочени специфичните теми на заседания, които, ако бъдат провеждани по процедурата за открити, ще затруднят и забавят съществено работата на ДКЕВР. Беше предложено ограничаване на текста на §8 с оглед избягване на изисквания, които имат общ характер. В изказването беше посочено, че разделянето на комисията на два състава няма да доведе до повишаване на ефективността на работата й. Също така беше посочено, че независимостта на комисията не зависи само от начина, по който се избира, както и организацията на работа, а и от независимо финансиране. Във връзка с което беше предложено да се осигури адекватно финансиране на дейността на комисията въз основа на приходите, които тя осигурява.
В последвалата дискусия представители на Патриотичен фронт подкрепят законопроекта по принцип, като заявяват необходимостта ДКЕВР да бъде разделена на две отделни комисии, тъй като сегашното предложение за два състава не е ефективно и не гарантира необходимата професионална квалификация на Председателя на ДКЕВР. Подкрепят искането да се запази формата на закрити заседания по ограничен кръг от теми. Предлагат да се осигури по-голям кворум и квалификация при взимане на решения за всеки състав на комисията, а също и да се добавят текстове, които прецизират функционирането и разпределението на отговорностите в комисията, както е практиката с други подобни комисии.
Представителите на ГЕРБ подкрепят законопроекта като много необходим и подкрепят становището на ДКЕВР в частта му за наличие на закрити заседания и осигуряване на адекватно финансиране на дейността.
Представителите на БСП-Лява България не подкрепят законопроекта, като предлагат неговото приемане да се отложи до разработване на нов ЗИД на ЗЕ. Настояват за определяне на правилата за избор, който да включва мнозинство от 2/3. Подкрепят искането за самофинансиране на ДКЕВР, което ще допринесе значително много за нейната независимост, изкисването за професионален стаж да бъде засилено, а броят на комисарите да бъде увеличен, за да се осигури компетентност в повече области. Също така да бъде уточнено, кои заседания да бъдат закрити.
Представителите на АТАКА не одобряват законопроекта, тъй като за тях нищо не налага разделяне на комисията в два състава и позволява прокарване на лобистки интереси.
След приключване на дискусията се проведе гласуване. Резултати от гласуването: „За“- 9 гласа, „Въздържали се“- 4 гласа, „Против“- 0 гласа
В резултат на проведеното обсъждане Комисията за наблюдение на дейността на ДКЕВР предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване проекта на Закона за енергетиката, № 402-01-3, внесен от Министерски съвет на 7.11.2014 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ЗА НАБЛЮДЕНИЕ НА
ДЕЙНОСТТА НА ДКЕВР:
ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ