Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия за наблюдение на дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране
Комисия за наблюдение на дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране
19/02/2015 първо гласуване

    Законопроект за енергийната ефективност, № 502-01-7, внесен от Министерски съвет на 28 януари 2015 г.
    Д О К Л А Д

    по законопроект за енергийната ефективност, № 502-01-7, внесен от Министерски съвет на 28 януари 2015 г.

    На свое извънредно заседание, проведено на 19 февруари 2015 г., Комисията за наблюдение на дейността на ДКЕВР разгледа законопроекта за енергийната ефективност.
    На заседанието присъствахa: Александрина Димитрова – Началник Отдел в Дирекция “Енергийни Стратегии и политики за устойчиво енергийно развитие”, Валентина Илиева – държавен експерт в Дирекция “Енергийни стратегии и политики за устойчиво енергийно развитие”, Лучия Бакалчева – главен юрисконсулт в дирекция “Правна”, всички те представители на проекто- вносителя Министерството на Енергетиката
    Законопроектът e разработен във връзка с въвеждане в българското законодателство на изискванията на Директива 2012/27/ЕС относно енергийната ефективност.
    С него е регламентирано определянето на националната цел за енергийна ефективност за 2020 г., за подпомагане изпълнението на която се въвежда и цел за повишаване на енергийната ефективност при крайното потребление на енергия.
    Заложено е разработване на национални планове за действие по енергийна ефективност и национален план за подобряване на енергийната ефективност за 2020, свързан със сгради – държавна собственост. Въвежда се изискване и към предприятията, които не са малки или средни, да се подлагат периодично на енергийни обследвания, и то поне веднъж в рамките на четири години. Изпълнението на новите изисквания, въведени с новия Закон за енергийната ефективност ще допринесе за повишаване на конкурентоспособността на икономиката, ще се намалят емисиите на парниковите газове и ще доведе до подобряване на жизнения стандарт на гражданите.
    За изпълнение на индивидуалните цели е предвидена възможност задължените лица да правят вноски във Фонд „Енергийна ефективност и възобновяеми източници“ или в други финансови посредници, с които да се финансират мерки за повишаване на енергийната ефективност.
    Въвежда се задължение във всички отоплявани или охлаждани сгради - държавна собственост, ежегодно да се предприемат мерки за подобряване на енергийните характеристики.
    Въвежда се и изискване всички големи предприятия да се подлагат на енергийно обследване поне веднъж на четири години.
    Дава се възможност за издаване на сертификат на отделни части в сгради, в случай че тези части имат различно предназначение.
    С цел намаляване на административната тежест, срокът на валидност на удостоверенията за вписване в публичните регистри на лицата, извършващи обследване за енергийна ефективност и сертифициране на сгради и обследване за енергийна ефективност на промишлени системи, е увеличен от 3 на 5 години.
    Предвидено е изпълнителният директор на Агенцията за устойчиво енергийно развитие съвместно с изпълнителния директор на Агенцията по обществени поръчки да издават указания за прилагане на изискванията за енергийна ефективност и енергийни спестявания при възлагане на обществени поръчки за доставка на оборудване и превозни средства, закупуване или наемане на сгради с високи показатели за енергийна ефективност.
    Фактът, че изпълнението на закона е възложено на министъра на енергетиката, министъра на регионалното развитие и благоустройството, министъра на икономиката и на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията, подчертава значимостта на на политиката по енергийна ефективност и необходимостта от нейното интегриране във всички секторни политики.

    След представяне и обсъждане на законопроекта се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: “За” –13, “Против” –0 и „Въздържали се” –0
    Въз основа на гореизложеното Комисията за наблюдение на дейността на ДКЕВР предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за енергийната ефективност, № 502-01-7, внесен от Министерски съвет на 28 януари 2015 г.


    ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ЗА
    НАБЛЮДЕНИЕ НА ДЕЙНОСТТА НА ДКЕВР
    Форма за търсене
    Ключова дума