Парламентарни комисии
Комисия за наблюдение на дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране
Комисия за наблюдение на дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране
1.Ценови модел за регулиране цените на електрическа и топлинна енергия.
2.Разни
П Р О Т О К О Л
№ 12
от заседание на Комисията за наблюдение на дейността на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, състояло се на 18.06.2015 г., в Народно събрание, пл. "Княз Александър I" №1, в зала 456
Днес на 18.06.2015 г. се проведе извънредно заседание на Комисията за наблюдение на дейността на ДКЕВР. На заседанието присъстваха: Иван Иванов - председател на Комисията за енергийно и водно регулиране и членове: Евгения Харитонова, Александър Йорданов, Георги Златев, Димитър Кочков, Владко Владимиров и Валентин Петков.
Комисията заседава при следния дневен ред:
1. Ценови модел за регулиране цените на електрическа и топлинна енергия.
2. Разни
На заседанието присъстваха 18 народни представители.
Заседанието беше открито от председателя на комисията Искрен Веселинов, който предложи промяна в предварително публикувания дневен ред, като с оглед високия приоритет на дебата по определяне на цените на електрическа и топлинна енергия за следващия ценови период се отложи изслушването по т.2, а именно информацията за участието на КЕВР в работата на Агенцията за сътрудничество между регулаторите на енергия и природен газ, отправени препоръки към ДКЕВР, ЕСО и Трансгаз от страна на Агенцията, ЕК и други международни институции. Така предложения дневен ред беше приет единодушно от присъстващите народни представители.
По точка 1 от дневния ред:
Думата беше дадена на г-н Иван Иванов, председател на КЕВР, който представи накратко ценовия модел за регулиране цените на електрическа енергия, като постави акцента върху целите, а именно:
• Равнопоставено третиране на енергийните дружества;
• Премахване на дисбалансите при определяне на добавките и намиране на справедлив начин за заплащането им от потребителите;
• Структурирането на регулирания пазар да се ориентира към предстоящото въвеждане на борсов пазар;
• Създаване на предпоставки за преодоляване на загубите на НЕК ЕАД.
Бяха изброени основните механизми за достигане до финансова стабилизация на НЕК ЕАД, включително:
- Ограничаване изкупуването на електрическа енергия от топлофикационни и заводски ТЕЦ;
- Премахване на голямата разлика, която съществува при заплащане на добавката „Задължение към Обществото“, между регулирания пазар (52 лв. на МВтч) и свободния пазар (19 лв. на МВтч);
- Въвеждане на Наредба за компенсиране на големите потребители на електрическа енергия по задълженията за ВЕИ;
- Предоговаряне на договорите с ТЕЦ Марица Изток 1 и 3;
- Въвеждане на добавката „Задължение към Обществото“ при закупуване на електрическа енергия за технологични нужди;
- Използване на средствата от търговия с емисии.
По т.1. отношение взеха народните представители Искрен Веселинов, Валери Симеонов, Таско Ерменков, Драгомир Стойнев, Красимир Янков и Магдалена Ташева.
В изказванията основно внимание беше отделено на възможностите за намиране на резерви в системата, които да не допуснат увеличение на цената не електрическата енергия у нас. Към КЕВР бяха поставени редица конкретни въпроси с цел изясняване на механизма за съставяне на ценовия модел и отражението на отделни компоненти върху крайната цена, както за бита така и за индустрията.
Беше поискана информация за финансовото отражение на повишената норма на възвращаемост за ЕРП, която следва да бъде предоставена допълнително.
От страна на народните представители беше споделено разбирането, че КЕВР следва да отложи вземането на крайното си решение, за да може по-точно да отрази редица текущи влияния:
- Текущите проверки на АДФИ във ВЕИ дружествата;
- Прецизиране на механизмите за контрол и очакваните обеми за изкупуване на електрическа енергия от топлофикационни и заводски ТЕЦ;
- Обхвата на Наредбата за компенсиране на големите потребители на електрическа енергия.
Тези фактори, заедно с необходимостта от по-задълбочен контрол на разходите в енергийните дружества, следва да се отразят в окончателното решение на КЕВР.
По точка 2 от дневния ред:
За представяне на информация думата беше дадена на представител на Гражданска Лига за България, който информира Комисията за конкретен случай на документална манипулация в КЕВР. По темата ще бъде предоставена допълнително информация.
Поради изчерпване на дневния ред за заседанието то беше закрито.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА ЗА
НАБЛЮДЕНИЕ НА
ДЕЙНОСТТА НА ДКЕВР
/ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ/