Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия за наблюдение на дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране
Комисия за наблюдение на дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране
29/09/2016
    1.Обсъждане на ефекта от инвестиционните програми на газопреносни и газоразпределителни дружества за развитие на пазара на газ у нас.
    2.Възможности за промени в регулаторната политика на КЕВР за стимулиране на инвестициите на газоразпределителните дружества в развитие на мрежите и повишаване на дела на газификацията в България за изпълнение на принципите и целите на европейската енергийна политика за ограничаване на емисиите.
    3.Разни
    П Р О Т О К О Л
    № 10


    от заседание на Комисията за наблюдение на дейността на ДКЕВР,
    състояло се на 29.09.2016 г., в Народно събрание, пл. „Княз Александър I“ №1, в зала 456


    Днес на 29.09.2016 г. се проведе редовно заседание на Комисията за наблюдение на дейността на ДКЕВР. На заседанието присъстваха от Комисията за енергийно и водно регулиране: Иван Иванов - председател и експерти: Агапина Иванова, Ремзия Тахир и Уляна Калева.
    Комисията заседава при следния дневен ред:
    1. Обсъждане на ефекта от инвестиционните програми на газопреносни и газоразпределителни дружества за развитие на пазара на газ у нас.
    2. Възможности за промени в регулаторната политика на КЕВР за стимулиране на инвестициите на газоразпределителните дружества в развитие на мрежите и повишаване на дела на газификацията в България за изпълнение на принципите и целите на европейската енергийна политика за ограничаване на емисиите.
    3. Разни

    Заседанието беше открито от председателя на комисията, н.п. Искрен Веселинов, който подложи на гласуване така предложения на членовете на Комисията дневен ред, като същият беше приет с единодушие.
    По точка 1 от дневния ред думата беше предоставена на доц. д-р Иван Иванов, председател на КЕВР за кратко представяне на предварително предоставения на членовете на парламентарната комисия доклад за ефекта на инвестиционните програми на дружествата от сектор “Природен газ” за периода 2016 - 2020 г. за развитието на пазара на природен газ в Р. България.
    Основните акценти, посочени в него бяха свързани с дефинирането на най-важните проблеми, съществуващи в газовия сектор, включващи: наличието на един единствен доставчик на газ (Газпром); изграждането на газови конектори със съседни страни; осигуряване на по-големи количества газ за транзит и осигуряване на повече клиенти. В тази връзка бяха отбелязани и основните проекти, по които понастоящем работи „Булгартрасгаз“ ЕАД, а именно интерконекторите с Гърция, Турция, Сърбия и Румъния, както и два регионални проекта – газовия хъб „Балкан“ и ЮРИНГ, включващ газопреносните мрежи на Словакия, Унгария, Румъния и България. Работи се и по проект за повишаване на капацитета на газовото хранилище „Чирен“, с цел осигуряване на пълно задоволяване с природен газ, независимо от възможните проблеми с доставките отвън.
    Отбелязани бяха и направленията, по които ще се работи в следващите 3 години за развитие на газопреносната мрежа. За северна България това са връзките към Свищов; Оряхово и Козлодуй; Видин – фаза предпроектно проучване. В южно направление проектите са два: към Банско и Разлог; към Панагюрище и Пирдоп.
    По отношение на газоразпределителните дружества беше посочено, че най-голям процент от лицензираната територия е в обхвата на „Овергаз Мрежи“ – 61 %. Всички 25 газоразпределителни дружества представят пред КЕВР инвестиционните си планове, в които включват като основни приоритети разширението на мрежата на общинско и областно ниво според издадените лицензии и увеличаването на територията и количествата на доставка на природен газ .
    По отношение на ефекта от подобни инвестиции, председателят на КЕВР поясни, че той може да се търси в няколко направления, а именно: замяна на други първични източници като каменни и лигнитни въглища, дърва за огрев с природен газ, намаляване на потреблението на биомаса; увеличаване капацитета на полезно действие на енергийния носител. Освен това се очаква и увеличено потребление в химическата промишленост, където газа е не само енергоносител, но и суровина. Поради това, като основна цел беше дефинирана и разширяването на потреблението на природна газ особено за битовите потребители, каквато тенденция има в целия ЕС. В тази връзка бе посочено, че в момента на европейско ниво функционира програма, наречена „Дезире“, ориентирана към подпомагане на потребителите за газифициране, както общата стойност на програмата е 20 милиона евро.
    По т.1. отношение взеха народните представители Валентин Николов, Георги Недев, Евгени Стоев и Магдалена Ташева. В изказванията основно внимание беше отделено на съществуващите алтернативи на нефункциониращия фонд „Козлoдуй“, и фонда от времето на първия кабинет на ГЕРБ, който е подпомагал газифицирането; на анализа на изпълнението на заложените от дружествата в сектор „Природен газ“ инвестиционни програми; на възможностите за собствен добив на природен газ и в частност тези на блок „Силистар“; на необходимостта да се купува газ от Русия поради липсата на други възможности и на проекта за реализация на газовия хъб „Балкан“.
    По точка 2 от дневния ред думата беше дадена отново на доц. Иванов, който каза, че регулаторната политика на КЕВР влияе пряко и стимулиращо върху инвестиционната политика на газоразпределителните дружества, но има конкретни проблеми, които следва да бъдат адресирани към съответните министерства за тяхното своевременно разрешаване, а именно: нарушаване правата на газоразпраделителните дружества от т. нар. гроздове – въпрос, който следва да бъде ориентиран към Министерство на енергетиката; разрешителния режим за газоснабдяване, който е в компетентностите на Министерство на регионалното развитие и благоустройството; финансови проблеми, които са от компетентността на Министерство на финансите.
    Междувременно КЕВР е предприела промени, които са в рамките на пълномощията й, като е изменила Наредба №4, на база на която се осъществява присъединяване към газоразпределителната мрежа в съкратени срокове и процедури; променени са и правилата за достъп, които дават възможност на търговците да работят без наличие на договор за доставка и резервен капаците; въведени са правила и за средствата за измерване на подаването; изменени са и правилата за търговия – Булгартрансгаз се е превърнал в балансьор на пазара, въведена е виртуална търговска точка, както и нови цени за достъп.
    На въпроса на н.п Валери Симеонов дали е разработена възможността за виртуалната търговска точка, доц. Иванов отговори, че с Гърция е налично споразумение за взаимно свързване, докато с Румъния предстои свързване при Русе- Гюргево. На въпроса за цената на газа беше посочено, че предстои определяне на нова цена, като Булгаргаз е поискала увеличение с 3,4% от досегашната - 280 лева на 1000 кубични метра, но решението ще бъде взето на закрито заседание на следващия ден.
    В точка 3 председателят на Комисията за наблюдение на дейността на ДКЕВР, Искрен Веселинов предостави думата за изказване на Христо Казанджиев, представител на БЕМФ. В него той каза, че доклада на КЕВР по първа точка не отговаря на очакванията, които са били свързани с анализ на вече направените инвестиции в сравнение с планираните. Изводът е, че много от намерения на Булгартрансгаз не са реализирани, както и че е видно, че високите разходи по инвестициите ограничават възможността за разходи по развитие на вътрешна мрежа. Казанджиев наблегна на факта, че е изградена само връзката Добрич - Силистра. Коментиран бе и сондажът в находище Хан Аспарух, който по информация на БЕМФ е сух, газиран и напуснат. Предложено бе КЕВР да създаде възможност газоразпределителните дружества да придобият „гроздовете“. Председателят на КЕВР отговори, че чл. 156 от ЗЕ не може да се заобиколи и в тази връзка са нужни законодателни промени.
    Н.п. Валери Симеонов напомни на доц. Иванов за свое питане относно информация за възможността „КонтурГлобал“ да е собственост на офшорна компания. Беше поет ангажимент за предоставяне на исканата информация в най-кратък срок.
    Постъпи предложение от н.п. Евгени Стоев за организиране на изнесено заседание с цел да се видят локациите на интерконекторните връзки.
    Поради изчерпване на дневния ред заседанието беше закрито.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ЗА НАБЛЮДЕНИЕ
    НА ДЕЙНОСТТА НА ДКЕВР

    ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума