Парламентарни комисии
Комисия за наблюдение на дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране
Комисия за наблюдение на дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране
1.Представяне, обсъждане и гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност, № 602-01-72, внесен от Министерски съвет на 08 ноември 2016 г. – за първо гласуване.
2.Разни.
П Р О Т О К О Л
№ 13
от заседание на Комисията за наблюдение на дейността на КЕВР,
състояло се на 01.12.2016 г., в Народно събрание, пл. „Народно събрание“ №2, в зала „Запад“
Днес на 01.12.2016 г. се проведе редовно заседание на Комисията за наблюдение на дейността на КЕВР. На заседанието присъстваха от Министерство на енергетиката: г-н Николай Николов – зам. министър, г-н Николай Налбантов- директор на дирекция "Енергийни стратегии и политики за устойчиво енергийно развитие", г-жа Александрина Димитрова - началник отдел Дирекция "Енергийни стратегии и политики за устойчиво енергийно развитие" и г-жа Валентина Илиева - държавен експерт в дирекция "Енергийни стратегии и политики за устойчиво енергийно развитие"; от Комисията за енергийно и водно регулиране: Иван Иванов – председател,
Комисията заседава при следния дневен ред:
1.Представяне, обсъждане и гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност, № 602-01-72, внесен от Министерски съвет на 08 ноември 2016 г. – за първо гласуване.
2.Разни.
Заседанието беше открито от председателя на комисията, н.п. Искрен Веселинов, който подложи на гласуване така предложения на народните представители дневен ред, като същият беше приет с единодушие.
По точка 1 от дневния ред думата беше предоставена на Николай Николов – зам.министър на енергетиката за становище по законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност №602-01-72, внесен от Министерски съвет на 08.11.2016 г.
Г-н Николов обясни, че законопроектът e разработен във връзка с непълното транспониране на Директива 2012/27/ЕС относно енергийната ефективност и Директива 2010/31/ЕС относно енергийните характеристики на сградите в националното законодателство. За привеждане на закона в съответствие с разпоредбите на Директива 2010/31/ЕС е разширен обхватът на сградите подлежащи на задължително сертифициране чрез включването на всички сгради в експлоатация. Регламентирано е прилагане на изисквания за енергийна ефективност и енергийни спестявания при възлагане на обществени поръчки, както и при закупуването или наемането на сгради от публични възложители от централната администрация за доставка на продукти, свързани с потребление на енергия. С цел спазване изискванията за задължителна периодична проверка за енергийна ефективност, регламентирана в Директива 2010/31/ЕС са извършени и промени в чл. 50, ал. 2 на ЗЕЕ, съгласно които същата ще се извършва в по-кратки срокове. Честотата на инспекциите е различна и е определена в зависимост от вида на използваното гориво и инсталираната мощност на водогрейните котли.
За транспониране в националното законодателство на Директива 2012/27/ЕС в преходните и заключителни разпоредби на проекта на закон, са направени промени в Закона за енергетиката, свързани с издаването, прехвърлянето и отменянето на сертификатите за произход електрическата енергия, произведена при високоефективно комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия. В законопроекта са направени изменeния и във връзка с постигането на националната цел за енергийна ефективност до 2020 г. Със законопроекта са направени и допълнения в правомощията на Министерски съвет и министъра на енергетиката във връзка с разработването и приемането на Национална програма за ускорена газификация. Програмата за ускорена газификация е включена в Енергийната стратегия на Република България, като мярка за повишаване на енергийната ефективност.
По представения законопроект отношение взе и доц. д-р Иван Иванов - председател на Комисията за енергийно и водно регулиране, който каза, че проектът на закон за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност въвежда необходимите предпоставки за промяна в Наредбата за издаване на сертификати за произход на електрическа енергия, произведена по комбиниран начин от 2009 г. и съответно привеждане на издаваните у нас сертификати с европейските, включително и издаване на електронни сертификати за произход за 1 МВтч.
Отношение по представянето на законопроекта взеха народните представители Таско Ерменков, Валери Симеонов и Валентин Николов. Таско Ерменков попита дали внесения законопроект ще доведе до промени във вече подготвената от КЕВР Наредба, на което беше отговорено, че няма да има нужда от промени и подзаконовата нормативна база и същата ще бъде приета веднага след влизане в сила на промените. Народният представител Валери Симеонов подкрепи идеята Наредбата да се приема от КЕВР, както останалите наредби, отнасящи се до дейността на регулатора, а не от Министерски съвет както е сега. Постави се и въпроса за ефективността на осъществявания контрол по издаването на сертификати от страна на КЕВР. Народният представител Валентин Николов поиска разяснения по отношение на разликите между „зелените“ и „белите“ сертификати и спецификата на електронните сертификати.
След приключване на дебатите се пристъпи към гласуване, което протече при следните резултати: 16 гласа – „За“, 0 гласа „Против“ и 0 гласа „Въздържал се“.
В точка 2 не бяха направени изказвания и предложения.
Поради изчерпване на дневния ред заседанието беше закрито.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ЗА НАБЛЮДЕНИЕ
НА ДЕЙНОСТТА НА КЕВР
ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ