Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
17/09/2009

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пощенските услуги, № 902 - 01 - 19, внесен от Министерски съвет на 11. 09. 2009 г.
    На заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, проведено на 17. 09. 2009 г. бе разгледан и обсъден законопроект за изменение и допълнение на Закона за пощенските услуги, № 902 - 01 - 19, внесен от Министерски съвет на 11. 09. 2009 г.
    На заседанието присъстваха г-н Първан Русинов - заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията и г-жа Красимира Стоянова – директор на Дирекция "Правна² в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
    Законопроектът беше представен от г-н Първан Русинов - заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
    Законопроектът е изготвен в изпълнение на ангажиментите на Република България като пълноправен член на Европейския съюз и в съответствие с:
    1. Изискванията на Директива 2008/6/ЕО на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 97/67/ЕО с оглед пълното изграждане на вътрешния пазар на пощенски услуги в Общността.
    2. Препоръките на Генерална дирекция „Вътрешен пазар и услуги” към Европейската комисия във връзка с прилагания подход за либерализиране на пазара на пощенските услуги, регламентиран със Закона за пощенските услуги.
    Във връзка с полученото официално уведомително писмо № С(2009) 4838 от 25 юли 2009 г. на Европейската комисия относно нарушение № 2009/2146 за неизпълнение на задълженията на Република България по член 49 от Договора за Европейската общност и по Директива 97/67/ЕО, изменена с Директива 2002/39/ЕО, по-специално по чл. 9, който се отнася до въвеждането на разрешителни процедури, включително на индивидуални лицензии за нерезервираните услуги, които попадат в обхвата на универсалната пощенска услуга, Република България прие заключенията на Комисията, посочени в официалното уведомително писмо № С(2009) 4838 от 25 юли 2009 г., по нарушение № 2009/2146.
    Предлаганите изменения в законопроекта са насочени към облекчаване на разрешителните процедури за извършване на услуги, включени в обхвата на универсалната пощенска услуга и въвеждане на изисквания и степен на регулиране, пропорционални на вида на извършваните пощенски услуги. Тази промяна води до отпадане, както на изискването за териториално покритие, така и на изискванията, свързани с останалите елементи на предоставянето на универсалната пощенска услуга, в т. ч. гъстота на местата за достъп до пощенските мрежи, качество на услугата, регулиране на цените и др.
    С измененията в тази им част се цели постигане на ясно разграничаване между изискванията към пощенския оператор („Български пощи” ЕАД) и изискванията към пощенските оператори, които извършват услуги, включени в обхвата на универсалната пощенска услуга. Във връзка с това в чл. 39 от проекта е предложено издаване на индивидуална лицензия за пощенския оператор със задължение за извършване на универсалната пощенска услуга на територията на цялата страна и индивидуални лицензии за пощенските оператори за извършване на услуги, включени в обхвата на универсалната пощенска услуга, свободно на територията на страната без задължение за пълно териториално покритие.
    С цел постигане на пълно съответствие с чл. 49 от Договора за създаване на Европейската общност и с чл. 9 от Директива 97/67/ЕО в законопроекта е предвидено изменение на чл. 53 и 54 от действащия Закон за пощенските услуги.
    Предвиденото изменение на чл. 53 от закона регламентира общите изисквания за извършване на пощенски услуги, съдържащи се в посочените по-горе два вида индивидуални лицензии.
    В чл. 54 от законопроекта са регламентирани допълнителните и специалните изисквания, съдържащи се в индивидуалната лицензия на пощенския оператор, задължен да извършва универсалната пощенска услуга, като териториално покритие на цялата страна; осигуряване на достатъчна гъстота на местата за достъп до пощенската мрежа, като се отчитат нуждите на потребителите; изпълнение на нормативите за качество на универсалната пощенска услуга и ефикасността на обслужване; представяне на цената на универсалната пощенска услуга по видове услуги за съгласуване от лицензиращия преди датата на тяхното прилагане; задължително водене на аналитична счетоводна отчетност и прилагане на система за разпределение на разходите за универсалната пощенска услуга по видове услуги, за неуниверсалните пощенски услуги и за другите търговски дейности.
    Предлаганите промени в законопроекта отразяват и актовете и резолюциите на Всемирния пощенски съюз, приети от ХХIV конгрес на Съюза през 2008 г., като:
    • въвеждане изискванията на Директива 2008/6/ЕО с оглед пълното изграждане на вътрешния пазар на пощенски услуги в Общността като първи етап за пълното й въвеждане в пощенското законодателство на Република България – 31 декември 2010 г.;
    • прецизиране на текстове, заложени в действащия Закон за пощенските услуги, с оглед по-ефективното осъществяване на функциите и правомощията на регулаторния орган;
    • изменение на подхода за либерализиране на пощенския пазар чрез въвеждане на прозрачни, равнопоставящи и пропорционални разрешителни процедури за извършване на различните видове пощенски услуги;
    • изменения, свързани с тълкуването и прилагането на текстове от правоприлагащите органи в условията на либерализиране на пазара на пощенските услуги.
    Промените предлагани със законопроекта са продиктувани и от Решението на Народното събрание от 27 юли 2009 г. за приемане на структура на Министерския съвет на Република България.
    Съгласно т. 4 от решението Министерството на транспорта се преобразува в Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Във връзка с това законопроектът изрично посочва, че държавното управление на пощенските услуги се осъществява от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
    След проведената дискусия и изказаните мнения, Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, единодушно с 13 гласа “ЗА” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за пощенските услуги, № 902 - 01 - 19, внесен от Министерски съвет на 11. 09. 2009 г.
    Форма за търсене
    Ключова дума