КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
25/02/2010
Законопроект за ратифициране на актовете на ХХIV конгрес на Всемирния пощенски съюз, № 002-02-7, внесен от Министерски съвет на 18. 02. 2010 г.
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
ДОКЛАД
Относно: Законопроект за ратифициране на актовете на ХХIV конгрес на Всемирния пощенски съюз, № 002-02-7, внесен от Министерски съвет на 18. 02. 2010 г.
На заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, проведено на 25. 02. 2010 г. бе обсъден законопроект за ратифициране на актовете на ХХIV конгрес на Всемирния пощенски съюз, № 002-02-7, внесен от Министерски съвет на 18. 02. 2010 г.
Законопроектът беше представен от г-н Първан Русинов – заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Законoпроектът за ратифициране на актовете на XXIV конгрес на Всемирния пощенски съюз, проведен в Женева през 2008 г., е изготвен в изпълнение на ангажиментите на Република България като страна - членка на съюза, и в изпълнение на чл. 85, ал. 1, т. 2, 4, 5 и 8 от Конституцията на Република България, чл. 15, ал. 1 от Закона за международните договори и чл. 13, т. 3 и 4 от Закона за пощенските услуги.
Всемирният пощенски съюз (ВПС) е междуправителствена организация от системата на Организацията на обединените нации, специализирана в областта на пощенските услуги. Във ВПС взаимоотношенията между страните членки се уреждат чрез актовете на съюза. Тези актове се изменят, допълват и приемат от всеки проведен конгрес, който е върховен орган на Всемирния пощенски съюз.
Основополагащите правила за дейността на специализираната междуправителствена организация се съдържат в Устава на Всемирния пощенски съюз, който е приет от XV конгрес на съюза във Виена през 1964 г.
В съответствие с чл. 30, параграф 2 от устава измененията и допълненията на този акт, приети от следващите конгреси на Всемирния пощенски съюз, се включват в допълнителни протоколи. Такива допълнителни протоколи са приемани от конгресите, проведени последователно в Токио (1969 г.), Лозана (1974 г.), Хамбург (1984 г.), Вашингтон (1989 г.), Сеул (1994 г.), Пекин (1999 г.), Букурещ (2004 г.) и Женева (2008 г.).
Актът, който съдържа разпоредбите, регламентиращи както прилагането на устава, така и цялостната организация на дейността на съюза, е Общият правилник. Съгласно решението на конгреса в Женева през 2008 г. Общият правилник става акт с постоянно съдържание и всякакви негови изменения и допълнения ще бъдат включвани в допълнителен протокол към Общия правилник.
Приетите от конгреса актове на Всемирния пощенски съюз се подписват от упълномощени представители на страните членки. Уставът, както и допълнителният протокол към него се ратифицират в най-кратки срокове от страните членки, които са го подписали. Останалите актове на съюза се одобряват съгласно националното законодателство на страните - членки на Всемирния пощенски съюз.
С проектът на Закон за ратифициране на актовете на XXIV конгрес на Всемирния пощенски съюз се ратифицират следните актове на Всемирния пощенски съюз, приети от XXIV конгрес на съюза:
1. Осмият допълнителен протокол към Устава на ВПС;
2. Първият допълнителен протокол към Общия правилник на ВПС;
3. Всемирната пощенска конвенция и Заключителният протокол към нея;
4. Споразумението за услугите по пощенските плащания.
Приемането на проекта на закон за ратифициране на актовете на XXIV конгрес на Всемирния пощенски съюз ще доведе до:
- потвърждаване принадлежността към единната световна пощенска територия, регламентирана от актовете на Всемирния пощенски съюз;
- създаване на правна основа за уреждане на взаимоотношенията между Република България и останалите страни - членки на Всемирния пощенски съюз, при осъществяването на международните пощенски услуги;
- осигуряване изпълнението на ангажиментите на Република България, свързани с прилагането на актовете на съюза, както от страна на органите, осъществяващи държавната политика и регулирането на пощенските услуги, така и от страна на избрания пощенския оператор, задължен съгласно чл. 27 от Закона за пощенските услуги да изпълнява актовете на Всемирния пощенски съюз, които са ратифицирани от Народното събрание;
- гарантиране правото на потребителите да ползват международни пощенски услуги от и към всички 191 страни - членки на Всемирния пощенски съюз;
- получаване от избрания пощенски оператор на Република България на правото да урежда разплащанията си с избраните пощенски оператори на останалите страни - членки на съюза, за обработен пощенски трафик на базата на единните правила, процедури и цени, регламентирани в актовете на Всемирния пощенски съюз;
- гарантиране правото на Република България да участва в качеството си на страна членка в цялостната дейност на Всемирния пощенски съюз, на неговите ръководни органи и работните структури към тях.
След проведената дискусия и изказаните мнения, Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, единодушно с 13 гласа “ЗА” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за ратифициране на актовете на ХХIV конгрес на Всемирния пощенски съюз, № 002-02-7, внесен от Министерски съвет на 18. 02. 2010 г.
На основание чл. 70, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения предлага да бъде приет и на второ гласуване следния:
ПРОЕКТ
З А К О Н
за ратифициране на актовете на ХХІV конгрес на Всемирния пощенски съюз
Член единствен. Ратифицира Осмия допълнителен протокол към Устава на Всемирния пощенски съюз, Първия допълнителен протокол към Общия правилник на Всемирния пощенски съюз, Всемирната пощенска конвенция и Заключителния протокол към нея и Споразумението за услугите по пощенските плащания, приети от ХХІV конгрес на Всемирния пощенски съюз, подписани на 12 август 2008 г. в Женева.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ
ТЕХНОЛОГИИ И
СЪОБЩЕНИЯ:
ИВАН ВЪЛКОВ