Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
24/06/2010

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за гражданското въздухоплаване, № 002 - 01 - 44, внесен от Министерски съвет на 27. 05. 2010 г. - за първо гласуване.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я

    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ

    ДОКЛАД

    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за гражданското въздухоплаване, № 002 - 01 - 44, внесен от Министерски съвет на 27. 05. 2010 г.
    На заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, проведено на 24. 06. 2010 г. бе обсъден законопроект за изменение и допълнение на Закона за гражданското въздухоплаване, № 002 - 01 - 44, внесен от Министерски съвет на 27. 05. 2010 г.
    На заседанието присъстваха г-н Камен Кичев – заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията и г-н Тилко Петров – Главен директор на Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация".
    Законопроектът беше представен от г-н Камен Кичев – заместник -министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
    Със законопроекта за изменение и допълнение на Закона за гражданското въздухоплаване се въвежда новата правна рамка, установена в правото на Европейския съюз за сигурността в гражданското въздухоплаване.
    В тази връзка е приет нов Регламент 300/2008 от 11 март 2008 г. относно общите правила в областта на сигурността на гражданското въздухоплаване, с който се отменя Регламент (ЕО) № 2320/2002.
    Паралелно с новата законова рамка са приети още Регламент (ЕО) 820/2008 и Решение на Комисията 4333/2008, с които се допълват общите правила. Разписани са и мерките и процедурите, които следва да се прилагат от държавите-членки в рамките на Общността. С новите законодателни актове се дават по-големи права и отговорности на националните органи, които отговарят за прилагането на общите базови стандарти по сигурността в гражданското въздухоплаване, залагат се параметри към принципите на финансирането на разходите, свързани с гарантиране на тяхното прилагане.
    В законопроекта се посочва, че условията и редът за постигане на сигурността в гражданското въздухоплаване се определят чрез мерки и процедури, подробно описани в Националната програма за сигурност в гражданското въздухоплаване. Предвижда се Националната програма за сигурност в гражданското въздухоплаване да се утвърждава от главния директор на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация” след съгласуване със съпредседателите на Съвета за сигурност в гражданското въздухоплаване. В неговия състав влизат представители на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация”, Министерството на отбраната, Министерството на вътрешните работи, Агенция „Митници”, Държавна агенция „Национална сигурност”. Съветът се ръководи от заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, заместник-министър на отбраната, генералния секретар на Министерството на вътрешните работи и председателя на Държавна агенция „Национална сигурност”, които са съпредседатели на съвета.
    Същността и целта на предлаганите изменения и допълнения в Закона за гражданското въздухоплаване, в частта „Сигурност на гражданското въздухоплаване” – Глава Іа, е и да се постигне точно определяне и разделяне на отговорностите между летищния оператор (този, който управлява и експлоатира летището) и органите на Главна дирекция „Гранична полиция”, на територията на летището.
    В тази връзка, отговорностите в областта на проверките на пътници, ръчни и регистрирани багажи, проверки на лица, вещи и моторни превозни средства при влизане в зоните за сигурност, проверки на стоки за борда на въздухоплавателните средства и стоки за летището, проверки на товари и поща, проверки на материали, се определят като отговорности на летищните оператори. От друга страна, охраната на периметъра, обществените зони, се определят като отговорност на органите на реда (органите на граничната полиция на територията на летището).
    Със законопроекта се предлага допълнение на чл. 43б, ал. 7, т. 2, а именно – при предоставяне на концесия на обособена част от летище за обработка на товари, багажи и поща, на концесионера да бъде предоставено правото да събира изцяло или част от таксата „паркиране”.
    Мотивите са следните:
    1. да се създадат условия, при предоставяне на концесия на обособена част от гражданско летище за извършване на услуги по обработка на товари, багажи и поща, концесионерът:
    • да изгражда и поддържа летищната инфраструктура – карго перон и др. летищни съоръжения, необходими за предоставянето на услугите по паркиране на въздухоплавателни средства;
    • да предоставя услугите по паркиране, като използва изградената от него летищна инфраструктура, съставляваща карго терминал;
    • да получава приходи от такса „паркиране” срещу предоставяните услуги по паркиране на въздухоплавателни средства;
    • да възвърне инвестициите, вложени в изграждането и поддържането на летищната инфраструктура.
    2. да се спази принципът за разходоориентираност на летищните такси.
    Предвиждат се изменения и в разпоредбата на чл. 64б от закона, съгласно които, Авиоотряд 28 преминава като второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към Министерския съвет. Към настоящия момент Авиоотряд 28 е второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
    Изрично се посочват условията и редът, при спазването на които Авиоотряд 28 може да наема въздухоплавателни средства на мокър лизинг.
    При изпълнението на полети със специално предназначение и в случаите, когато Авиоотряд 28 извършва полети за нуждите на министерства и ведомства, заплащането се извършва от бюджета на съответните администрации, министерства или ведомства.
    Законопроектът предвижда изменения и допълнения в административнонаказателните разпоредби, които отразяват препоръките, направени при проведен одит от страна на Евроконтрол в края на 2008 г.
    В хода на заседанието беше представено становище по законопроекта от Асоциацията на българските авиокомпании. В него те изразяват подкрепата си към предложените изменения и допълнения на Закона за гражданското въздухоплаване и изказват мнение за усъвършенстване на определени текстове от него.
    След проведената дискусия и изказаните мнения, Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, единодушно с 15 гласа “ЗА” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за гражданското въздухоплаване, № 002 - 01 - 44, внесен от Министерски съвет на 27. 05. 2010 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ:

    ИВАН ВЪЛКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума