Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
07/04/2011 първо гласуване

    законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 154-01-31, внесен от народните представители Ваньо Шарков, Иван Иванов, Михаил Михайлов и Цветан Костов на 09.03.2011 г.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    Ч Е Т И Р И Д Е С Е Т И П Ъ Р В О Н А Р О Д Н О С Ъ Б Р А Н И Е
    КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ


    Д О К Л А Д


    Относно: законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 154-01-31, внесен от народните представители Ваньо Шарков, Иван Иванов, Михаил Михайлов и Цветан Костов на 09.03.2011 г.


    Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения разгледа законопроекта за изменение и допълнение на Закона за здравето на свое заседание, проведено на 7 април 2011 г. Законопроектът бе представен от едни от вносителите му – г-н Иван Николаев Иванов.
    На заседанието присъстваха експерти от Министерството на здравеопазването и от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

    Основните мотиви, с които законопроектът за изменение и допълнение на Закона за здравето е внесен в Народното събрание, са следните:

    Нормативната уредба, отнасяща се до защита на населението от вредно въздействие на нейонизиращи лъчения е остаряла и не отразява фактическото състояние на нещата. Нивото на облъчването на хора с нейонизиращи лъчения днес е 1500 по-високо в сравнение с облъчването от естествени източници в средата на 20-ти век. Проблемът с нивото на облъчване с нейонизираши лъчения е световен, поради което и Световната здравна организация препоръча на страните членки на тази организация да регламентират здравната закрила на населението.
    Друг мотив на вносителите е, че фактите за вредното въздействие на нейонизиращите лъчения върху различните човешките органи са силно тревожни. Наднормените продължителни облъчвания отключват тежки болести, които в нормална среда биха били с латентен период на развитие равен на цял човешки живот. Тревожни са и фактите от така нареченото нетермично въздействие върху човешкия организъм.
    В различните страни от ЕС са приети различни периодики на мониторинг на излъчвателите на нейонизиращи лъчения , но те се спазват безусловно.
    Навлизането на цифровата телевизия в бита на хората ще задълбочи проблемите, поради това, че цифровата телевизия се излъчва с антени подобни на тези на телекомуникациите.

    Преди разглеждането на законопроекта, на основание чл. 69, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание бяха поискани и съответно предоставени на вниманието на народните представители от Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, становищата на министъра на здравеопазването, министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията, министъра на регионалното развитие и благоустройството и на министъра на околната среда и водите.
    Дискусията, проведена при обсъждането на законопроекта в комисията, се състоя предимно върху въпросите, свързани с необходимостта от приемането на мерки на законово ниво за защита на населението от нейонизиращи лъчения.

    Представителите на Министерството на здравеопазването изразиха официалната позиция на министъра на здравеопазването, формулирана и в писменото му становище по законопроекта, представено на вниманието на народните представители, че част от въпросите, за които се предлага да бъде създадена уредба със Закона за здравето, са предмет на уреждане с подзаконов нормативен акт. Това са предложенията за създаване на правила за осъществяване на контрола за спазването на максимално допустимите нива на въздействие върху човека на електрически, магнитни и електромагнитни полета, както и методиката за изчисляване на стойностите на тези полета. Според министъра на здравеопазването предмет на уредба с подзаконов нормативен акт са и предложените правила за съгласуване на документацията за изчислената хигиенно-защитна зона за стационарните източници на електрически, магнитни и електромагнитни полета. Към настоящия момент в Министерството на здравеопазването е създадена работна група, в която са включени експерти и специалисти в съответните области и чиято задача е да подготви проект на наредба за максимално допустимите нива на електрически, магнитни и електромагнитни полета в жизнена среда. Останалите изменения и допълнения, предложени със законопроекта, са предмет на уреждане със закон.

    Народните представители се обединиха около становището, че съществува необходимост от създаване на правна уредба на изискванията и условията за защита на населението от нейонизиращи лъчения. Прието бе становището, че онези въпроси, които не подлежат на уреждане със закон, трябва да бъдат уредени в съответна наредба на министъра на здравеопазването. Останалите въпроси, за които е необходимо приемането на законодателни промени, следва да бъдат уредени по-пълно и прецизно и то при спазване на принципите на обоснованост, стабилност, откритост и съгласуваност преди внасянето им за разглеждане в Народното събрание.

    Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения с 1 глас „За”, 0 гласа “Против” и 11 гласа „Въздържал се” предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 154-01-31, внесен от народните представители Ваньо Шарков, Иван Иванов, Михаил Михайлов и Цветан Костов на 09.03.2011 г.


    Иван Вълков

    Председател на Комисията по транспорт,
    информационни техонологии и съобщения
    Форма за търсене
    Ключова дума