КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
05/07/2012
Законопроект за ратифициране на Споразумението между Европейската организация за безопасност на въздухоплаването (ЕВРОКОНТРОЛ) и Република България относно таксите за аеронавигационно обслужване в зоните и районите на летищата, №202-02-24, внесен от Министерски съвет на 26.06.2012 г.
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
ДОКЛАД
Относно: Законопроект за ратифициране на Споразумението между Европейската организация за безопасност на въздухоплаването (ЕВРОКОНТРОЛ) и Република България относно таксите за аеронавигационно обслужване в зоните и районите на летищата, №202-02-24, внесен от Министерски съвет на 26.06.2012 г.
На заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, проведено на 05. 07. 2012 г. бе обсъден законопроект за ратифициране на Споразумението между Европейската организация за безопасност на въздухоплаването (ЕВРОКОНТРОЛ) и Република България относно таксите за аеронавигационно обслужване в зоните и районите на летищата, №202-02-24, внесен от Министерски съвет на 26.06.2012 г.
На заседанието присъстваха г-н Диян Динев – генерален директор на Държавно предприятие „Ръководство въздушно движение” и г-н Венцислав Марков – финансов директор на Държавно предприятие „Ръководство въздушно движение” към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Законопроектът беше представен от г-н г-н Диян Динев – генерален директор на Държавно предприятие „Ръководство въздушно движение”.
С Решение № 938 от 2011 г. Министерският съвет одобри проекта на Споразумение между Европейската организация за безопасност на въздухоплаването (ЕВРОКОНТРОЛ) и Република България относно таксите за аеронавигационно обслужване в зоните и районите на летищата като основа за водене на преговори. Съгласно т. 2 от решението министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията е упълномощен да проведе преговорите и да подпише споразумението от името на Република България при условие за последваща ратификация.
Проектът на Споразумение предвижда таксите за аеронавигационно обслужване в зоните и районите на летищата да се фактурират и събират от ЕВРОКОНТРОЛ. Към момента аналогичен механизъм е установен за пътните такси. Във връзка с това проектът на споразумение е естествено продължение на дейността по отношение на таксите за аеронавигационно обслужване при прелитане (т. нар. пътни такси), които се осчетоводяват, фактурират и събират от ЕВРОКОНТРОЛ.
Съгласно чл. 120, ал. 2 от Закона за гражданското въздухоплаване Държавно предприятие „Ръководство на въздушното движение” (ДП „РВД”) събира:
а) такси за аеронавигационно обслужване и използване на навигационни средства на Държавно предприятие „Ръководство на въздушното движение” в зоните и районите на летищата;
б) пътни такси за прелитане в обслужваното въздушно пространство на Република България.
Съгласно чл. 122 от Закона за гражданското въздухоплаване Министерският съвет по предложение на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и на министъра на финансите определя размера на таксите, реда и случаите, при които те се събират. В изпълнение на посочената разпоредба с Постановление № 280 от 1998 г. Министерският съвет е приел Наредба за таксите за използване на летищата за обществено ползване и за аеронавигационно обслужване в Република България.
Законопроектът предвижда цялостният механизъм, условията и редът по „прехвърляне” събирането на посочените такси на ЕВРОКОНТРОЛ от името на Държавно предприятие „Ръководство на въздушното движение” да се уредят със споразумение между ЕВРОКОНТРОЛ и Република България. С цел преодоляване на различията в процедурите, прилагани от ЕВРОКОНТРОЛ, и националното ни законодателство и на основание чл. 85, ал. 1, т. 7 от Конституцията на Република България споразумението с ЕВРОКОНТРОЛ за таксите в зоните и районите на летищата следва да се сключи като международен договор, който да се ратифицира от Народното събрание.
Одобряването на споразумението ще доведе до следните основни предимства:
- регулярна отчетност, свързана с процеса (фактуриране, събиране на задълженията);
- висок процент на събираемост на таксите – над 99 на сто;
- ниски разходи за събирането на таксите – около 60 000 евро, като те варират в зависимост от броя на издадените фактури;
- много голяма част от въздушните превозвачи ще заплащат дължимите такси за аеронавигационно обслужване с един превод (едновременно за аеронавигационно обслужване при прелитане и за аеронавигационно обслужване в зоната на летищата), което ще намали техните разходи.
Към настоящия момент този подход е приложен от 14 страни – членки на ЕВРОКОНТРОЛ, от общо 37, като се водят преговори с още три страни, включително с Република България. Сред страните, установили този механизъм, са Хърватия, Дания, Унгария, Ирландия, Италия, Литва, Молдова, Холандия и Словения.
След проведената дискусия и изказаните мнения, Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, единодушно с 13 гласа “ЗА” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за ратифициране на Споразумението между Европейската организация за безопасност на въздухоплаването (ЕВРОКОНТРОЛ) и Република България относно таксите за аеронавигационно обслужване в зоните и районите на летищата, №202-02-24, внесен от Министерски съвет на 26.06.2012 г.
На основание чл. 70, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения предлага да бъде приет и на второ гласуване следния:
ПРОЕКТ
З А К О Н
за ратифициране на Споразумението между Европейската организация за безопасност на въздухоплаването (ЕВРОКОНТРОЛ) и Република България относно таксите за аеронавигационно обслужване в зоните и районите на летищата
Член единствен. Ратифицира Споразумението между Европейската организация за безопасност на въздухоплаването (ЕВРОКОНТРОЛ) и Република България относно таксите за аеронавигационно обслужване в зоните и районите на летищата, подписано на 8 май 2012 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
ТРАНСПОРТ,ИНФОРМАЦИОННИ
ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ:
ИВАН ВЪЛКОВ