Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
02/06/2010
    Обсъждане на проект за решение за избиране на заместник председатели и членове на Комисията за регулиране на съобщенията, № 054 – 02 – 55, внесен на 25.05.2010 г. от н.п. Иван Вълков и група народни представители и проект за решение за избиране на член на Комисията за регулиране на съобщенията под № 054-02-58 от Ваньо Шарков на 26.05.2010 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ

    П Р ОТ О К О Л

    На 02 юни 2010 година от 11.00 часа в зала Запад в сградата на Народното събрание се проведе редовно заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения. Заседанието беше открито и ръководено от председателя Иван Вълков.

    ПРЕДС.ИВАН ВЪЛКОВ: Уважаеми колеги, предлагам да започнем нашата работа. Съгласно утвърдените вътрешни правила и Правилника за работа на 41-то Народното събрание имаме изискуемият кворум от 13 души и можем да започнем днешното заседание. Дневният ред на днешното заседание е следният:

    1. Обсъждане на проект за решение за избиране на заместник председатели и членове на Комисията за регулиране на съобщенията, № 054 – 02 – 55, внесен на 25.05.2010 г. от н.п. Иван Вълков и група народни представители и проект за решение за избиране на член на Комисията за регулиране на съобщенията под № 054-02-58 от Ваньо Шарков на 26.05.2010 г.

    Имате ли други предложения относно дневния ред? Няма.
    Тъй като има подадени две предложения по тази точка и всички кандидати се намират тук, предложението ми е да им дадем възможност в рамките на 3 – 4 минути да се представят пред нас и след това ще направим обсъждането.
    Има ли някакви други предложения? Няма.
    Ако няма, тогава да преминем по реда, по който са подадени кандидатите.
    Моля, който е съгласен с така направеното предложение от мен, да гласува.
    Гласували „за” - 13, против – няма , въздържали се – няма.
    Приема се.
    Предлагам първо да дадем думата на Никола Павлов Колев да направи представяне. Заповядайте, господин Колев.

    Г-Н НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Добър ден, госпожи и господа! Аз се казвам Никола Павлов Колев. Най-напред искам да благодаря на всички вас за възможността да говоря за себе си и тук да се представя. Много от нещата съм споменал в своето СВ.Накратко ще ги спомена: Завършил съм българска филология . Работил съм 20 години в Националното радио, но може би по-интересно за вас ще бъде как аз самият се възприемам. Произхождам от семейство на юристи. Сестра ми и баща ми са юристи, майка ми е учителка по математика, така че на мен така да се каже юридическата атмосфера ми е присъща още от детските години. Автор съм на множество книги, на хиляди публикации в пресата, радиопиеси и пиеси за сцена, водещ съм на радиопредавания, сценарист съм бил на телевизионни предавания. Онова, с което искам да акцентирам в своята бъдеща работа е пресечната точка между професионализма и морала. Мисля, че това е крайно необходимо, това е точката на закона всъщност.
    Аз съм човек, който чете и се развива. Зная колко широка, обемиста и задълбочена е работата на тази комисия, в която желая да работя. Запознат съм със законите, върху които стъпва дейността на тази комисия. Това е тежка, сериозна материя, но както ви казах юридическата материя не ми е чужда и мисля, че ще се справя с тази задача. Благодаря ви.

    ПРЕДС.ИВАН ВЪЛКОВ: Благодаря Ви, господин Колев. Имате ли някакви конкретни въпроси към господин Колев? Предлагам да изслушаме всички кандидати и след това ще отправите въпросите си към тях.
    Следващият кандидат е г-н Константин Тилев.

    Г-Н КОНСТАНТИН ТИЛЕВ: Господин председател, дами и господа народни представители, много ми е приятно че имам възможност да ме изслушате. Моят професионален път е също свързан с националното радио. Там съм работил около 15 години, след което излязох в частния бизнес и заедно с група от съмишленици и съдружници направихме първата частна електронна медия у нас Радио FM +, което за голяма моя радост все още съществува., макар и вече да нямам почти нищо общо с него, освен сантимента.
    В частният бизнес започнах да се занимавам с инженеринг. За периодът от почти 17 години, когато съм бил там съм изградил около 90 и няколко наземни радио и телевизионни съоръжения, свързани с излъчването на радиостандарта УКВЧМ, както и съм минал през всички предизвикателства, свързани с планирането, с честотното планиране, с всички аксесоари, които са свързани с тази доста сложна материя.
    Бях член на Управителният съвет на АБРО два мандата и като такъв съм взел участие в консултативни групи по изготвянето на проекто-законите за електронните медии, Закона за електронните съобщения, Закона за далекосъобщенията.
    В момента съм на изборна длъжност в Софийската община. Там съм общински съветник от квотата на ГЕРБ и имам работа в три постоянни и две временни комисии, но смятам, че ще имам възможност да организирам времето си, за да работя „за ползу роду” и в тази област. Благодаря ви.
    Женен съм с две деца.

    ПРЕДС.ИВАН ВЪЛККОВ: Благодаря Ви, господин Тилев.
    Има думата доц.д-р Ирина Романска.

    Доц.д-р ИРИНА РОМАНСКА:
    Благодаря,господин председател.Уважаеми дами и господа депутати, работя в областта на информационните технологии от 1981 година. Започнах с бази данни, организация на научно-техническа информация , с цел оптимизация на търсенето на релевантни документи. Продължих с алгоритми за търсене и обработка, създаване на информационни системи и през 1989 година защитих дисертация в тази област – „Проектиране на информационни системи и реализацията в условията на локална мрежа”.
    От 1990 година досега съм преподавател в Техническият университет , София, катедра „Компютърни системи”, доцент съм в областта на автоматизирани системи за обработка на информация и управление с направление криптография.
    От 1991 г. предложих този курс в Техническият университет „Криптографски методи за защита” и имам множество научни и научно-приложни публикации в областта на криптографията, системите за електронен подпис от 2001 г., когато влезе в сила законът за електронни документи и електронния подпис, работя в направленията, свързани с изискванията по нашия закон , за алгоритмите за използване на електронен подпис, RCA, DCA и елиптични криви.
    Участвам в няколко организационни и програмни комитети на конференции, в една от тях съм на много години, вече може би станаха 20 години. Участвам и в международни проекти, свързани с прилагане на иновациите в областта на електронните технологии и предимно в сферата на информационната сигурност, като пак искам да кажа, че за мен криптографията е вече съдба.
    Имам научни и научно-приложни публикации, които са над 70 на брой, 7 книги в областта на бази данни, информационни системи, информационни и мрежови технологии и по криптография имам 3 отделни издания.
    Членувам в Съюза на учените и в Съюза по автоматика и информатика.
    Омъжена съм , с една дъщеря.
    Благодаря ви.
    ПРЕДС.ИВАН ВЪЛКОВ: Благодаря, г-жо Романска.
    Има думата г-н Иван Симеонов.

    Г-Н ИВАН СИМЕОНОВ: Дами и господа народни представители, здравейте и от мен. Казвам се Иван Симеонов. Тук съм преди всичко в качеството си на експерт , с 12 години опит в областта на телекомуникациите. Няма да разказвам подробно за него, бих искал просто да споделя с вас аспектите, в които този опит ме е обогатил.
    Последните две години работих извън страната и извън Европейският съюз и това ми даде възможност да видя как сходни на българските проблеми в този сектор са третирани в други райони на света. Това разшири моят мироглед изключително много.
    Вторият аспект, който бих искал да отбележа е факта, че през годините имах възможност в детайли да се запозная и да познавам не само мобилните комуникации, където започнах своята кариера, но и фиксираните комуникации и интернет и медийните приложения, които в последните години стават все по-неотделима част от сектора.
    Накратко казано това адресира този „проблем”, който е свързан с конвергирането на услугите, нещо което ще бъде предизвикателство в следващите години по отношение работата на регулатора и разработването на регулаторната рамка.
    Третият аспект е свързан с технологичното развитие на сектора. Всички ние сме свидетели, как през последните 10 години се смениха три поколения комуникации и именно това е обуславящото за бързото и своевременно развитие на регулаторната рамка, с цел насърчаване на конкуренцията и инвестициите в сектора.
    На последно място, но не и по значение е аспектът, свързан с конкуренцията. През годините работих в различни оператори, някои от които имаха значително въздействие върху пазара, други нямаха такова въздействие, което пък от своя страна ми даде възможност да видя как една и съща регулаторна рамка влияе върху работата на единия и другия тип играчи на пазара, респективно какви възможности и какви ограничения поставя.
    В заключение бих искал да изразя надежда, че този мой практически опит ще бъде полезен за работата на регулатора и ще даде една реална практическа перспектива за развитието на сектора и ще спомогне за цялостната стратегия и неговото развитие. Благодаря. Ако имате въпроси готов съм да отговоря.

    ПРЕДС.ИВАН ВЪЛКОВ: Благодаря Ви, господин Симеонов.
    Колеги, имате ли въпроси към кандидатите или изказвания по въпроса?
    Има думата н.п. Иван Иванов.

    Г-Н ИВАН ИВАНОВ: Благодаря Ви, господин председателю.
    Народното събрание носи сериозна отговорност за това, че чрез избора на членове на Комисията за регулиране на съобщенията до голяма степен ще определи хората, които трябва действително да осъществят регулаторните функции, предвидени не само в България, но и в европейското законодателство по отношение на съобщителните услуги в най-общото им качество.
    Господин председателю, аз няма да подкрепя решението, под което стои вашият подпис и искам да се аргументирам за това.
    По отношение на първите двама кандидати в списъка, който сте представили – г-н Никола Павлов Колев и г-н Константин Тодоров Тилев внимателно се запознах не само с техния образователен профил, но и с тяхната професионална дейност. Тези хора са може би изключително кадърни и способни, но не за функциите, за които се предлагат да ги изпълняват тези функции в Комисията за регулиране на съобщенията. Започвам директно:
    Господин Колев е завършил неговото образование „Българска филология”, което дава правоспособност да бъде редактор и преподавател по български език и литература в средния образователен курс и впоследствие той се реализира явно изключително успешно като автор на редица книги, доколкото виждам разкази, новели, пиеси и т.н., но членовете на Комисията за регулиране на съобщенията имат една съвсем друга задача. Може би господин Колев е подходящ в състава на Съвета за електронни медии, поне така виждам неговата не само образователна като квалификация ориентация, но и цялата му професионална дейност.
    С подобни аргументи мога да заявя също и за вторият ви кандидат, това господин Константин Тилев, който също така е бил генерален мениджър на медии, бюджетирани и инициирани на общественополезни акции. Той самият пише също, че е автор на книги, на публикации, на публицистика, че рисува много добре, умение за работа в студио на живо.
    Всичко това са много добри качества, но ние в момента избираме наистина членове не на Съвета за електронни медии, на Комисията за регулиране на съобщенията. Хората трябва да имат ясни познания около разпределението на радиочестотния спектър, принципите на цифровизация и тяхното въвеждане, трябва да осигурят условия това да се случи в изключително кратките срокове, които предстоят пред тази комисия и пред България като цяло, като страна членка на Европейския съюз.

    Вероятно третата кандидатка г-жа Ирина Романска – преподавател в Техническият университет стои много по-близко до тази област и макар, че предметите които преподава – технология на програмирането, бази данни, автоматизирани информационни и управляващи системи,криптография, технология на електронния бизнес, не е това което ще се изисква в комисията, но аз предполагам, че поради бекграунда, който тя има вероятно ще може бързо да навлезе и да изпълнява пълноценно своите функции.

    Не по причина, че господин Иван Симеонов е кандидат на Синята коалиция ( с господин Симеонов аз всъщност се запознах на миналото заседание, което се провали преди седмица), но като гледам неговият професионален и образователен профил, това наистина е човек, който подхожда за тази работа, и то в телекомуникациите, и то в управлението на телекомуникациите, управление на всички дейности, свързани с маркетинг, цялостна отговорност за бизнес операции, мобилния, фиксирания сектор, изготвяне на цялостна бизнес стратегия, търговска политика, управление на маркетинговите дейности в друга компания. Наистина е работил изцяло в този сектор, струва ми се поне в последните 15 години. Точно това, в което ще се потопи и ще изпълнява своите функции, ако стане член на Комисията за регулиране на съобщенията.
    В случая нямам никакви политически пристрастия. Искам да ви уверя в това. Нещо повече, имахме дискусия в Парламентарната група по начина, по който да се поднесе кандидатурата на Синята коалиция.

    Към всичко това искам да добавя още един аргумент, който не позволява членовете на Парламентарната група на Синята коалиция да подкрепят вашето предложение, ако то бъде гласувано амблок за тримата предложени. Има вече публичност на тази наша позиция и това е, че господин Константин Тилев е бил сътрудник на Държавна сигурност в периода преди 1989 година в един отдел, това е Шести отдел на Държавна сигурност, който Шести отдел на Държавна сигурност в публичното пространство е известен като Политическата полиция на комунистическата партия на България, осъществявала тоталитарен и репресивен режим в продължение на близо 50 години и заедно с това и на Първо главно управление на Държавна сигурност.
    Това е официално изнесено от Комисията за разкриване на документите на лица, които са работили или са били сътрудници на Държавна сигурност.
    Този допълнителен аргумент ме лишава изобщо от дискусия относно другите му качества, но аз започнах с другите, защото считам че в крайна сметка преди всичко трябва да се произнесем по професионалните компетентности на предложените лица.
    Господин председателю, аз не бих желал Комисията за регулиране на съобщенията в следващия мандат да има липса на компетентност, липса на възможност за вземане на важните решения, които трябва да бъдат наистина в интерес на обществото.
    Към това, което казах искам да добавя, че даже в момента има вече обвинителен акт към действащия председател на комисията и към предшестващия - към Георги Александров и към Веселин Божков и изведнъж Комисията за регулиране на съобщенията, освен че ще има дело, за което разбирам че ще се гледа през този месец в съда, ще бъде попълнена както се каза на 15 юни, което е едно петно за комисията и ако наистина няма висока компетентност, уверявам ви това ще рефлектира зле върху управлението, ще рефлектира зле върху нас, членовете на комисията и народните представители.
    Не случайно ни се гласува тази отговорност. Ние трябва да подберем наистина хора, аз нямам нищо против тези хора да бъдат предложени от ГЕРБ, но това трябва да бъдат хора, в които ние да видим действително екипа, който може да реализира тези изключително важни задачи. Погледнете България в телекомуникациите и КРС са винаги на мушката. Забавихме се с преноса на номерата на мобилните оператори, бяхме на ръба да бъдем глобени.
    Виждаме, че сега се получават тежки проблеми при стационарните номера. Един лобизъм, който тече през годините в тази комисия. Като казвам, че трябва да се извърши промяна в обществото, нека ние да бъдем тези, които да кажем: „Да, поставяме хора компетентни, хора почтени,хора които могат да покажат как трябва да се управляват комуникациите в България през следващите 5 години”.
    Извинете, че може би малко по-разпалено говорих, но аз наистина съм загрижен и бих желал Народното събрание да вземе най-доброто, разумно решение. В интерес на всички е това.

    ПРЕДС.ИВАН ВЪЛКОВ: Има думата г-н Румен Такоров.

    Г-Н РУМЕН ТАКОРОВ: Уважаеми колеги, уважаеми гости, Българската социалистическа партия и по-точно Коалиция за България няма да подкрепи тези предложения, направени лично от Вас, господин председател и ще Ви кажа защо. Защото на практика се получи това, което ние декларирахме в Пленарна зала при приемането на законопроекта, че ще се получи една чисто нова комисия, която ще бъде на сто процента подменена. Ето на виждате – тримата, които бяха освободени със закон от Народното събрание – един от президентската квота с намаляването на членовете на комисията от 9 на 5сега в момента от тези 5 ние променяме 3-ма. Няма защо да се заблуждавате, господин Иванов, това ще са тримата членове, които ще бъдат избрани и които са предложени от господин Вълков и за това предишният път, ако казах че ще подкрепя вашият кандидат за член на комисията, ще го направя само с една единствена цел – да има и от други политически партии хора, да не са всички от ГЕРБ, а не че сме се заобичали с Вас ,което никога на практика не може да стане. За това аз Ви казвам, че ние няма да подкрепим това решение, защото този орган, както казва господин Иванов той няма да може да изпълнява своите функции качествено, тъй като от петимата ще остане само единия представител от президентската квота от предишната комисия.
    Мандатът от 6 години, вие го намалихте г-н Св. Иванов на 5 години, точно с тази цел да подмените комисията. Ето това е факт вече. На практика искам да кажа това, че е факт и вече ще се види от обществеността на България, че не напразно това, което декларирахме в Пленарна зала вече се реализира от управляващото мнозинство.
    Другото нещо, което аз мисля, че прави чест на г-н Тилев е, че си призна че е общински съветник от ГЕРБ и в тази посока искам да попитам и другите кандидати каква им е политическата обвързаност с партиите, които ги издигат, защото не може вие да издигате тримата, господин Шарков издига г-н Симеонов. Каква е тяхната обвързаност с политическите партии, които ги издигат, защото не може г-н Вълков Вие да кажете, че това не са политически кандидатури на партията, която ги издига?
    Другото нещо, което каза г-н Иванов по отношение на г-н Тилев. Тъй като г-н Тилев дали е имал щастието или нещаститето е бил проверяван като шеф на медия, дали другите имат някаква обвързаност със службите на Държавна сигурност. Благодаря.

    ПРЕДС.ИВАН ВЪЛКОВ: Благодаря Ви, господин Такоров.
    Аз предлагам първо кандидатите за членове на комисията първо да отговорят на въпросите, които бяха зададени към тях от господин Такоров, а именно за обвързаността с партиите и евентуално за някаква връзка със службите. Предлагам ви в две-три изречения да отговорите на тези въпроси.

    Г-Н НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Не членувам в Политическа партия ГЕРБ, не членувам в никаква партия. За сведение на г-н Иванов искам да кажа, че бях някога член на СДС. Никаква обвързаност нямам със службите на Държавна сигурност. В националното радио са правени са проверки от Комисията за досиетата, но аз нямам участие в тези институции.

    Г-Н КОНСТАНТИН ТИЛЕВ: Мисля, че аз ясно декларирах от каква политическа сила произлизам. Аз съм и член-основател на ГЕРБ.. и между другото не се срамувам, а се гордея с това.
    Второ, благодаря на г-н Иванов, че повдигна въпросът за връзката на моята принадлежност с бившите служби на Държавна сигурност. Мога да дам следното много кратко пояснение:
    Първо, мога да ви уверя, че никак не ми е приятно че този въпрос се експонира в общественото пространство , тъй като той принадлежи на една семейна трагедия, която е свързана с моя баща. Аз нееднократно дадох обяснения защо и как всъщност са се развили в нашето семейство нещата по този начин и тъй като това за Вас, господин Иванов са сантиментални обяснения, мога да Ви обясня следното: в тези служби, както Вие ги нарекохте, аз съм подписал нещо под един огромен натиск, защото и баща ми беше в затвора, защото и ние бяхме интернирани, и в този смисъл сме много по-репресирани отколкото някои членове на СДС и ДСБ.
    В този смисъл мога да ви кажа, че аз никак не съм прокомунистически настроен.
    Второто, което мога да ви уверя, че за моят професионален път до ден днешен , за тези почти 30 години аз съм свършил страшно много неща в полза на обществото, моето име е безукорно по отношение на всички съмнения за някакви корупционни сделки, корупционен натиск и т.н.
    Това, което мога да Ви уверя още, господин Иванов е, че пряко съм се занимавал с телекомуникации през този 18 годишен опит, пряко вътре в системата. Благодаря ви.

    Доц.д-р ИРИНА РОМАНСКА: До преди две години не бях членувала никъде, освен в ДКМС. След 1989 година подкрепях идеите на СДС и се надявах, че нещата ще тръгнат към добро, продължавам да се надявам. Когато видях, че нещата не отиват към добре, видях че с опита, който съм натрупала, с годините които имам зад гърба си и като професионален опит и като личен, трябва някъде да се опитам да бъда полезна, освен в университета, така че започнах да проучвам и да се запознавам с идеите на ГЕРБ. Попаднах в една чудесна среда в ГЕРБ Оборище, където ме приеха с отворени обятия бих казала, почувствах една атмосфера на разбирателство, на сътрудничество, наистина на подем и желание да се работи в името на нещо, в името на държавата, в името на обществото и по-късно станах член на ГЕРБ.
    Към службите на Държавна сигурност никога не бих могла да работя, защото ме интересуваха други проблеми. Както ви казах исках да стана професионалист и мисля, че станах. Имам вече оценки в тази област и в международен план. Контактувам с колеги в моите области, обменяме идеи и бих могла да кажа, че с много държави , където се работи в областите, в които аз работя. Имам добри контакти и уважение сред колегите.
    Сътрудник на Държавна сигурност не съм била, не бих могла и да бъда, такъв ми е характера.

    Г-Н ИВАН СИМЕОНОВ: В момента не съм обвързан с нито една политическа сила. Преди повече от 10 години бях член на СДС. Не съм обвързан и със службите по никакъв начин. Благодаря.

    ПРЕДС.ИВАН ВЪЛКОВ: Заповядайте, господин Иванов.

    Г-Н СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Искам да попитам г-н Симеонов магистърската степен, която той е завършил в Американският университет каква е била, защото просто не е конкретизирано?

    Г-Н ИВАН СИМЕОНОВ: Това е магистърска степен „Еxecutive MBA”. Това е програма от 18 месеца, състои се от 4 модула и 16 изпита.
    Г-Н СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Аз просто исках да кажете пред всички по какъв начин Вие считате, че международните икономически отношения, които сте завършили, след това са Ви помогнали да се реализирате в предприятия като Мобилтел, БТК и след това в Армения, след като Вашият професионален път започва в Министерство на търговията и туризма като експерт по приватизация и след това отивате в Борда на директорите. Какво Ви е накарало да смените този Ваш професионален път?

    Г-Н ИВАН СИМЕОНОВ: Моята професионална кариера започна в областта на фармацевтичния сектор, където работех 4 години. След това работих за кратко в публичният сектор, както споменахте и напускането ми на Борда на директорите беше свързано с тогавашния процес на приватизация. Знаете задачата на тези държавни служители, които бяха назначени в тези бордове.
    Относно отиването ми в Мобилтел. Това беше една нова сфера в телекомуникациите. Аз съм човек, който обича предизвикателствата и ме влече към новото. Мобилните телекомуникации тогава едва прохождаха. През 1998 година имаше една 50 000 абоната на мобилните комуникации, сега вече всички знаем колко са. Просто това е едно ново поле на развитие. Това е лично мое решение. `
    Г-Н СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Искам да попитам дали сте имали професионален опит или без това да е било нещо, което сте изучавали защото в международните икономически отношения това, което се изучава го знаем всички. Аз също съм възпитаник на Икономически университет.

    Г-Н ИВАН СИМЕОНОВ: Тогава в мобилните комуникации нямаше хора с опит. Те тръгваха въобще като индустрия, това беше един нов сектор, който се зароди.

    ПРЕДС.ИВАН ВЪЛКОВ: Колеги, имате ли други въпроси към кандидатите?

    Г-Н ИВАН ИВАНОВ: Аз също искам да попитам нещо г-н Симеонов. Аз също следя неговата биография. В Мобилтел сте започнали през 1998 г. и в същото време е записано, че от м.февруари 1998 г. – до м.май 2000 г. сте били председател на Борда на директорите на Роза тур Карлово. Съчетавахте ли ги тези неща? Разрешаваше ли го тогава законът?
    Г-Н ИВАН СИМЕОНОВ: Да, съчетавах двете неща и законът го позволяваше.

    ПРЕДС.ИВАН ВЪЛКОВ: Колеги , имате ли други въпроси към кандидатите?
    Аз като един от съвносителите за решение имам възможност да взема думата и да се изкажа и тъй като господин Такоров и господин Иванов изразиха мнение, че няма да гласуват за моето предложение, аз искам да кажа защо са направени тези предложения от наша страна.
    Първо, всички наши предложения са в съответствие с чл.22, ал.4 и те отговарят абсолютно на Закона за електронните съобщения.
    Съгласно този член и тази алинея те трябва да са български граждани. Те са български граждани. Също така трябва да са с професионална квалификация в сферата на съобщенията, информационните технологии, медиите, икономиката или правото.
    Другите две условия няма да ги казвам – постоянен адрес и неосъждани лица, те отговарят на изискванията.
    Ще се спра на професионалната квалификация, тъй като съгласно тази алинея 2 основно се изразиха резерви относно професионалната квалификация на г-н Колев и на г-н Тилев.
    По отношение кандидатурата на господин Колев. Вие говорихте само за неговото висше образование, специалност Българска филология, както и за издадените публикации в редица вестници, книги и т.н. Той е работил в областта на медиите на две места – като Главен редактор и като заместник главен редактор на вестниците „Учителско дело” и „Нова светлина”, както и в Българско национално радио в Програма „Христо Ботев” и то в продължение на близо 20 години. Смятам, че това не буди абсолютно никакви въпроси относно неговата компетентност и професионална квалификация в областта на медиите.
    По отношение кандидатурата на г-н Тилев искам да кажа, че той освен че е работил в националното радио, освен че е работил в частните радиа, той има и опит в инженеринговата дейност по наземното радиоразпръскване и изграждането на телекомуникации. Извинявайте, но точно това е работата на комисията и ако някой се съмнява в тези негови качества, да вземе да прочете по-обстойно неговата биография в тази насока.
    По отношение на това, че той е бил в службите на Държавна сигурност, искам да кажа, че никъде няма лустрационен текст в закона специално за избора на Комисията за регулиране на съобщенията, в който да бъде забранено участието. По този начин в момента в държавата има толкова много места, където участват такива хора и досега не знам защо и представителите на двете партии имаха възможност тези лустрационни текстове да бъдат внесени в Народното събрание и гласувани и след като няма такива текстове, ние нямаме право да спираме един човек да бъде или да не бъде в дадена комисия. Това вече е негова морална преценка и щом той е дошъл и е влязъл, отговаря на всички условия по чл.22, ал.4 , аз смятам че можем да гласуваме за всички тези кандидати като кандидати, които отговарят на изискванията за тези условия – дали могат да бъдат членове или заместник председатели на тази комисия.
    Има ли други изказвания по въпроса или реплики?
    Колеги, ако няма други изказвания предлагам да преминем към гласуване на двете решения поотделно, както са подадени.
    Проект за решение за избиране на заместник председател и членове на Комисията за регулиране на съобщенията, № 054 – 02 – 55 от н.п. Иван Вълков и група народни представители, внесен на 25.05.2010 г.
    Моля, който е съгласен с предложеното решение, да гласува.
    Гласували „за” – 11, против – 2, въздържали се – 1.
    Приема се.
    Проект за решение за избиране на член на Комисията за регулиране на съобщенията под № 054-02-58 от Ваньо Шарков на 26.05.2010 г.
    Моля, който е съгласен с предложеното решение, да гласува.
    Гласували „за” – 2, против – 1, въздържали се – 10.
    Не се приема.
    Поради изчерпване на дневния ред закривам заседанието на днешната комисия.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ:

    /Иван Вълков /

    Форма за търсене
    Ключова дума