КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
1. Представяне, обсъждане и гласуване на законопроект за ратифициране на Изменение № 2 на Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка и Национална компания „Български държавни железници” (България – железопътен проект на Трансевропейската мрежа) и на Изменение № 2 на Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка и Национална компания „Български държавни железници” (България – железопътен проект на Трансевропейската мрежа – проект Б), № 102-02-10, внесен от Министерски съвет на 9.05.2011 г.
2. Разни.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
П Р ОТ О К О Л
На 12 май 2011 година от 14.30 часа в зала 248 в сградата на пл. „Княз Александър І” № 1 се проведе редовно заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения. Заседанието беше открито и ръководено от председателя Иван Вълков.
ПРЕДС.ИВАН ВЪЛКОВ: Уважаеми колеги народни представители, уважаеми гости, съгласно Правилника за работа на Народното събрание, както и вътрешните правила, които сме приели в нашата комисия имаме необходимият кворум и можем да започнем днешното заседание.
Предлагам следния ДНЕВЕН РЕД:
1. Представяне, обсъждане и гласуване на законопроект за ратифициране на Изменение № 2 на Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка и Национална компания „Български държавни железници” (България – железопътен проект на Трансевропейската мрежа) и на Изменение № 2 на Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка и Национална компания „Български държавни железници” (България – железопътен проект на Трансевропейската мрежа – проект Б), № 102-02-10, внесен от Министерски съвет на 9.05.2011 г.
2. Разни.
Уважаеми колеги, ако имате предложения към така представения дневния ред предлагам да бъдат направени. Тъй като не виждам,моля да го гласуваме.
Който е за, моля да гласува.
Гласували „За” – 14, против няма, въздържали се – няма.
Дневният ред е приет.
Преминаваме към разглеждане на ТОЧКА ПЪРВА от дневния ред - Представяне, обсъждане и гласуване на законопроект за ратифициране на Изменение № 2 на Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка и Национална компания „Български държавни железници” (България – железопътен проект на Трансевропейската мрежа) и на Изменение № 2 на Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка и Национална компания „Български държавни железници” (България – железопътен проект на Трансевропейската мрежа – проект Б), № 102-02-10, внесен от Министерски съвет на 9.05.2011 г.
Давам думата на господин Ивайло Московски – заместник министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията да ни представи ратификацията, като преди това искам да представя другите гости: г-жа Галина Василева – директор дирекция „Координация на програми и проекти”, г-жа Илиана Денева – държавен експерт в дирекция „Координация на програми и проекти”, г-н Красимир Крачунов – зам.генерален директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура” и г-н Петър Дяков – директор „Изпълнение и управление на инфраструктурни проекти” в Национална компания „Железопътна инфраструктура”.
Господин Московски имате думата.
Г-Н ИВАЙЛО МОСКОВСКИ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, Министерски съвет предложи на Народното събрание да се ратифицира със закон Изменение № 2 на подписания на 29 ноември 2010 г. от Република България и Европейска инвестиционна банка и Национална компания „Железопътна инфраструктура” финансовите договори между Република България, Европейска инвестиционна банка и Национална компания „Български държавни железници”.
Договорите с Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), които се изменят, са на обща стойност 150 млн.евро и са предназначени за финансиране на проекта за реконструкция и електрификация на железопътната линия Пловдив – Свиленград и оптимизиране на трасето за скорост 160 км/ч („България – железопътен проект на Трансевропейската мрежа”). От тях до подписването на Изменение № 2 са усвоени 40 млн.евро. С ратификацията и обнародването на подписаното на 29 ноември 2010 г. Изменение № 2 на договора ще бъде завършена предвидената от българското законодателство процедура за влизане в сила на международните договори, с които се предвижда удължаване на изтеклите през 2010 г. срокове за усвояване на средствата по тези финансови договори и ще бъде дадена възможност за ползване на заемните средства за изпълнение на Мярката по ИСПА до успешното й приключване.
При изпълнението на проекта е допуснато голямо изоставане, което не е наваксано до края на 2010 г. Сред критичните причини за това са закъснения при подготовката и провеждането на тръжните процедури, сложните и бавни процедури за отчуждаване на имоти и части от имоти за нуждите на проекта, които не са завършени и към настоящия момент и които водят до непрекъснатото му оскъпяване, а също така и промени в изготвените технически спецификации във връзка с определянето на защитени зони по „НАТУРА 2000”. Въпреки това, предвид значимостта на проекта не само за Република България, финансиращите го институции на Европейския съюз – Европейската комисия и Европейската инвестиционна банка, приемат да осигурят необходимото финансиране до успешното завършване на проекта.
Европейската комисия има готовност да предостави безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Транспорт” 2007 – 2013 г., която да замести, и дори да надхвърли първоначално определената помощ от предприсъединителната програма ИСПА, а от страна на Европейската инвестиционна банка на 29 ноември 2010 г. са подписани предлаганите за ратификация споразумения за Изменение № 2 на финансовите договори с Европейската инвестиционна банка, с които се удължават сроковете за ползване на целевия кредит за изпълнението на обекта.
С помощта на експертен екип, осигурен от Европейската инвестиционна банка и Европейската комисия в рамките на инициативата „JASPERS”, през периода юли – ноември 2010 г. е извършен анализ на текущото състояние на проекта и на схемата за финансирането, като е подготвен пакет документи за финансиране на проекта от Оперативна програма „Транспорт”, включително актуализация на обхвата и стойността, схемата за финансиране, разбивката на проекта по договори и тръжната стратегия по Оперативна програма „Транспорт”.
Актуализираната прогнозна стойност на проекта за реконструкция и електрификация на жп линията Пловдив – Свиленград е 406,21 млн.евро, включваща: проект със съфинансиране от предприсъденителната програма ИСПА, възлизащ общо на 198,78 млн.евро, в обхвата на която попадат реконструкцията и електрификацията на жп участъка от Пловдив до Димитровград и проект от Оперативна програма „Транспорт”, възлизащ на 207, 43 млн.евро в обхвата, в който попада жп участъка Димитровград – Свиленград.
Договорите за заем от Европейската инвестиционна банка са сключени в изпълнение на решение на Народното събрание от 7 юли 1999 г. за финансиране на проекта „Реконструкция и електрификация на железопътната линия Пловдив – Свиленград – гръцка/турска граница и оптимизиране на трасето за скорост 160 км/ч”.
Заемът е разделен на два финансови договора, първият – за 80 млн.евро, а вторият – за 70 млн.евро.
С предлаганите за ратификация изменения на двата финансови договора са уредени следните въпроси:
1. Удължени са крайните срокове за ползване на заема, както следва:
- предвиденият срок за завършване на строителните работи по проекта е удължен до края на 2012 г., с последващ едногодишен период за отстраняване на дефекти;
- крайният срок за искания на траншове по заема е удължен до 31 декември 2012 г. и за двата финансови договора;
- срокът, след който Европейската инвестиционна банка може да анулира която и да е част от кредита, по отношение на която не са били извършени плащания, е променен от 31 октомври 2010 г. на 30 април 2013 г. и за двата финансови договора.
2. Променени са погасителните схеми за финансовите договори, както следва:
- за първия Финансов договор „България – железопътен проект на Трансевропейската транспортна мрежа”:
За усвоените до 30 юни 2010 г. 40 млн.евро е запазена предишната погасителна схема, при която датата на падеж на първата погасителна вноска беше 15 декември 2010 г., а на последната – 15 юни 2024 г.;
За траншовете, които се превеждат на заемополучателя след 30 юни 2010 г., е въведена нова погасителна схема, при която датата на падеж на първата погасителна вноска е 15 юни 2013 г., а на последната – 15 юни 2024 г.
- за втория финансов договор „България – железопътен проект на Трансевропейската мрежа – проект Б” – броят на полугодишните равни вноски по главницата за всеки транш е увеличен от 28 на 30, като първата дата на погасяване ще е не по-късно от три години след датата на плащане на въпросния транш, а последната дата на погасяване ще е не по-късно от осемнадесет години от датата на плащането.
3. Техническото описания на проекта е приведено в съответствие с актуалната му, към днешна дата, структура/компоненти и с вече изготвените и одобрени идейни и технически проекти за реконструкцията и електрификацията на цялата жп линия Пловдив – Свиленград – гръцка/турска граница.
4. Потвърдени са упражняването и преди подписването на Измененията № 2 право на Европейската инвестиционна банка да не извършва плащания на траншове при неудовлетворително изпълнение от бенефициента по кредита – Национална компания „Железопътна инфраструктура” на задължението да сформира и поддържа пълноценно функциониращо Звено за управление и мониторинг на проекта, както и задължението на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията да бъдат удължени договорите за надзор на проектирането и строителството и за техническа помощ на ЗУМП за комплексното управление на проекта поне до пускането в експлоатация на целия обект.
5. Потвърден е поетият от българската стана (и вече изпълнен) ангажимент до 1 ноември 2010 г. да предостави на банката копие от искането за модификация на Финансовия меморандум по предприсъединителната програма ИСПА за „мярката по ИСПА”, с което обхватът на изпълнявания по ИСПА компонент на проекта се актуализира (намалява) съобразно реалното изпълнение на работите и разходването на средствата към 31 декември 2010 г.
6. Потвърден е от българска страна (и вече изпълнен) ангажимент до 1 декември 2010 г. да предостави на банката копие от формуляра за кандидатстване пред Европейската комисия за финансова безвъзмездна помощ от Оперативна програма „Транспорт”, с което своевременно ще се осигури цялото финансиране, необходимо за завършването на проекта, съгласно т.7.
7. За всяко от споразуменията заемополучателят е приел да заплати на Европейската инвестиционна банка такса, дължима за предоговаряне на финансовия меморандум в размер на 10 000 евро, във връзка с разходите на банката по подготовката и изпълнението на споразумението. Тази такса се удържа от следващият транш по договора.Таксата е въведена от Управителният съвет на Европейската инвестиционна банка като обща политика на банката при изменения на финансовите й договори със заемополучателите. По информация от Европейската инвестиционна банка размерът на наложената такса за горепосочените две конкретни споразумения е минималният възможен.
Сключените Изменения № 2 на финансовите договори като цяло са в полза на българската страна.
Благодаря за вниманието. Ако имате някакви допълнителни въпроси ще отговоря на тях.
ПРЕДС.ИВАН ВЪЛКОВ: Благодаря ви, господин Московски.
Колеги, имате думата`.
Г-Н ИВАН ИВАНОВ: От изложението на зам.министър Московски се разбира, че след като е подписан договорът с Европейската инвестиционна банка, а това беше в края на 2000 г., В продължение на близо 6 години – до 2006 г. не са усвоени никакви средства. Това означава, че буквално 6 години са изгубени по изпълнението на този проект. Не знам има ли друга страна в Европейският съюз, където един важен жп проект, бих казал първия жп проект, който е в рамките на европейското финансиране, вече единадесета година продължава да се строи и моят първи въпрос към г-н Московски е кога реално той вижда завършването на проекта за електрификация и повишаване на скоростта до 160 км/ч на цялата жп линия от Пловдив до Свиленград. До тук 11 години, още колко години той ще бъде построен. Аз го задавам като въпрос, просто това не е упрек , тъй като вие сте се запознали с всички документи и знаете докъде е стигнал този проект.
Второ. Виждам, че това е договор, който е сключен с НК „Български държавни железници”. Предполагам, че това е направено, защото е преди разделянето на БДЖ от националната инфраструктура.Този въпрос тогава отпада, защото нормално иначе строителството на железния път трябва да бъде към Национална компания „Железопътна инфраструктура”.
На трето място остава ли провеждането на допълнителни общи търгове и за кои участъци, в рамките на какви финанси, за да е наясно комисията в крайна сметка за това, че със 66 млн.евро се увеличи стойността на проекта – от 340 млн.евро на 406 млн.евро, ясно ли е дали това ще бъде крайната цел на проекта, какво е вашето виждане.
Г-Н ИВАЙЛО МОСКОВСКИ:Господин Иванов, ще отговоря на Вашите въпроси отзад напред. Процедури, които предстоят и са вече в процес на подаване на оферти от страна кандидатите за изпълнители на проекта са единствено в участъка Димитровград – Свиленград. Освен тази процедура друга няма,просто разбира се трябва да се направи процедура за надзор. Проектът Свиленград – турска граница е в процес на изпълнение. Той ще бъде завършен. Включен е в процедурата, която в момента е отворена. Процедурата в рамките до края на месеца ще приключи и комисията ще започне да разглежда офертите на кандидатите.
Това, което мога да обясня по тази процедура, по апликационната форма за нея, т.е. за да разчитаме на европейското финансиране и за реализацията на тази отсечка е в Европейската комисия от края на миналата година , всъщност от жп проектите това е най-напредналата апликационна форма, разбира се ние няма да бавим проекта и ако тръжната процедура позволи, респективно няма обжалване и бъде обективно избран изпълнител, ще стартираме проекта, ще разговаряме разбира се с Министерство на финансите до одобряването на апликационната форма този проект да бъде гарантиран с пари от националния бюджет, като респективно след това този ангажимент ще отпадне в момента, в който излезе одобрената апликационна форма. По никакъв начин няма да забавим изпълнението му, той е предвиден да завърши, респективно частично ще ви отговоря на първия въпрос. Той е предвиден да завърши до края на програмния период за Оперативна програма „Транспорт”. Строителните дейности са позволени до края на 2014 г. за отстраняване на дефекти.
По първият Ви въпрос – за фаза 1 и фаза 2, които са всъщност най-изостаналите, най-забавените, най-дълго време строени. Очакваме строителните дейности да приключат до края на тази година. Всъщност фаза 3, която е сигнализацията на обекта, тя върви и която е част от това изменение, всъщност ще бъде завършена до края на 2014 г. Както казах фаза 4, ако я наречем – участъка Димитровград - Свиленград ще бъде завършен до края на 2014 година.
Надяваме се, че процедурите ще се проведат така, че да не се наложи и на вторият Ви въпрос да отговоря – да не се наложи допълнително оскъпяване по време на процесите. Аз мога да изкажа лично мнение – също съм един от хората, които се притеснява от така да го наречем сравнително ниските цени, които се поддържат при тези процедури и в крайна сметка компаниите са тези, които си предлагат цените. Моето мнение е, че би могло още да се работи в посока изменение на критериите, които се поставят и някакъв вид преквалификация. Ние за този търг всъщност направихме известни промени и тежестта на техническата оферта вече няма да е 30 % или 20 %, ще бъде 40 % спрямо тежестта на ценовата оферта , което до известна степен ще гарантира качество.
Просто искам да добавя още, че необходимо беше да направим този ход, защото ако не бяхме успели да осигурим така нареченият мостови проект, да прехвърлим завършването на жп линията в този участък Димитровград – Свиленград от Оперативна програма „Транспорт”, имаше опасност да не се завършат функционално никакви участъци и щеше да се нанесат големи щети на държавата и въобще на този проект, тъй като едно недовършване дори и на някакви функционални участъци имаше опасност Европейската комисия да ни санкционира с възстановяване на изразходваните до този момент средства. Ние проведохме с тях консултации, те даже приеха добре тази идея, че има възможност да се търси начин да се довърши това, което паралелно тук нанесе щета на бюджета на оперативната програма, защото ако това беше завършено с парите от ИСПА в оперативната програма можеше да се направи допълнително още един проект. Това е реалната ситуация.
ПРЕДС.ИВАН ВЪЛКОВ: Благодаря Ви, господин Московски.
Колеги, имате ли други изказвания или въпроси?
Г-Н РУМЕН ТАКОРОВ: Господин Московски с последните си две изречения отговори на това,което исках да попитам, защото в мотивите, които Вие прочетохте и ни бяха раздадени има нещо, което не е ясно от пръв поглед.Вие в момента дадохте отговор. Тук е записано, че с удължаването на изтеклите срокове през 2010 г. за усвояване на средствата по тези финансови договори ще бъде дадена възможност за ползването на заемните средства за изпълнение на Мярката по ИСПА до успешното й приключване.
Аз мисля, че тези средства които са по ИСПА вече са безвъзвратно загубени, те няма как да се възстановят, защото както е записано и в точка 5 ще е потвърден ангажиментът на България и ще се направи модификация на финансовия меморандум по ИСПА и ще бъдат намалени средствата, което трябва да бъде завършено до 31 декември 2010 г., нали това е точно така, както го казвам и както го казахте Вие. Моля да не ми отговаряте, защото го разбрах от Вашите последни думи , но някак си в мотивите не може да се разбере. Както е написано в този абзац и в следващият - казано е, че според първоначалните планове проектът следва да бъде завършен в рамките на програма ИСПА, има някакви неясноти, не е точно записано в мотивите. На практика трябва на всички да ни е ясно, че тези пари по програма ИСПА вече безвъзвратно са загубени.
Г-Н ИВАЙЛО МОСКОВСКИ: Господин Такоров прав сте, точно така е , има се предвид вече намаленият бюджет, който е усвоен изцяло, а всъщност остатъка от първоначалния е загубен.
Аз ще подкрепя този законопроект, защото това е наистина възможност да могат да се използват средствата.
ПРЕДС.ИВАН ВЪЛКОВ: Колеги, имате ли други въпроси?
Ако няма други изказвания аз също бих искал да кажа няколко думи в този дух, за подкрепа на този меморандум и то не само защото трябва да бъде завършен този проект. В крайна сметка, както правилно подчерта г-н Иванов, от един проект, на който началото е сложено през 1999 г., сега сме 2011 г., имаме един основен участък от този проект, за който на практика в момента вървят тръжните процедури. Това ще бъде наистина един успех. Не говорим само за едно дадено управление, за един голям период на управлението в нашата държава да бъде завършен един цялостен участък, който ще ни даде възможност да бъде интегриран в ТNТ мрежата на Европейския съюз. Тогава вече ще можем да кажем, че ние имаме такива участъци – Пловдив – Свиленград, Пловдив – Бургас, да се започне Пловдив-София, за да може всички тези международни превози да бъдат развивани с необходимата бързина и съответно да бъдем на едно по-добро европейско ниво. Затова аз също ще подкрепя тази ратификация.
Колеги, предлагам да преминем към гласуване.
Моля, който е за да гласува.
Гласували „за” – 14, против – няма, въздържали се – няма.
Приема се.
Преминаваме към ТОЧКА ВТОРА от дневния ред – Разни.
Имате ли въпроси за разглеждане по тази точка? Няма.
Закривам днешното заседание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ
ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ:
/ Иван Вълков /