Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА, ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА, ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ
11/09/2009

    Отчет на Съвета за електронни медии за 2008 г.

    На извънредно заседание на Комисията по културата, гражданското общество и медиите, проведено на 11 септември 2009 г. бе разгледан Отчетът на Съвета за електронни медии за 2008 г., който бе представен от Маргарита Пешева – председател на Съвета за електронни медии. В заседанието участваха и членове на съвета: Мария Стефанова, Анна Хаджиева, Георги Стоименов, Райна Николова, Милен Вълков и Мая Вапцарова.
    Отчетът на Съвета за електронни медии за 2008 г. се внася за първи път в Народното събрание съгласно чл. 39, ал. 1 от Закона за радиото и телевизията (ЗРТ) и представя информация за дейността му като регулатор и упражняването на надзор върху радио- и телевизионната дейност у нас.
    Съветът за електронни медии (СЕМ) осъществява дейността си по силата на приетия през 1998 г. ЗРТ и е правоприемник на Националния съвет за радио и телевизия (НСРТ). При осъществяването на дейността си членовете на СЕМ трябва да се ръководят от принципите на: колегиалност, публичност и прозрачност; независимост при обсъжданията и вземането на решения; сътрудничество с държавните органи, радио- и телевизионните оператори и неправителствените организации, чиято дейност е в областта на радиото и телевизията или защитата на авторското право и сродните му права, защита на интересите на зрителите и слушателите. Заедно с това съветът трябва да отчита интересите на обществото, като защитава свободата на словото, плурализма на идеи и гледни точки в радио- и телевизионните програми, и независимостта на радио- и телевизионните оператори.
    Според отчета, през 2008 г. СЕМ е издал 18 лицензии за радиодейност и е регистрирал 17 телевизионни програми, разпространявани по кабел или сателит и подкрепя появата на местни радиопрограми. Основно изискване на регулаторния орган е местните новини и информация да бъдат максимално защитени в програмните документи на кандидатите. Веригите радиостанции работят предимно с програмни лицензии, издадени за съответния град, но те предоставят на своята аудитория „прозорци”, които съдържат местна информация. Общият/политематичен профил преобладава в издадените от СЕМ лицензии и регистрации. Излъчваните по кабел и/или сателит телевизионни програми със специализиран профил, се подчиняват на търговския интерес и изхождат от високия рейтинг на някои телевизионни жанрове. През изминалата година са наблюдавани 156 програми, от тях 67 радиопрограми и 87 – телевизионни с общ обем от 25 357 часа. Съставени са 98 актове за установяване на административни нарушения на 49 оператори. Относително най-голям дял заемат тези по чл. 82, ал. 1 от ЗРТ, според който рекламата трябва ясно да се разпознава като такава и да бъде отделена от другите части на програмата чрез визуални или звукови средства. Голям е делът и на нарушенията по чл. 92, ал. 2 – „името на спонсора и/или търговската му марка се споменава, представя или обозначава по друг начин само в началото и/или в края на предаването. През предходната година се наблюдава увеличение на нарушенията по чл. 17, ал. 2 и ал. 3 от ЗРТ. Нарушението е тревожно като се има предвид, че ЗРТ и Директива 2007/65/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2007 г. за изменение на Директива 89/552/ЕИО на Съвета (известна като Директива за аудиовизуални медийни услуги) относно координирането на някои разпоредби, формулирани в действащи закони, подзаконови и административни актове на държавите-членки, отнасящи се до упражняване на телевизионна дейност, които отделят голямо внимание на физическото и психическото здраве на малолетните и непълнолетните. Радио- и телевизионното наблюдение се осъществява по предварително утвърден график, в случаи на сезиране от членове на СЕМ или граждани за нарушения на ЗРТ. В отчета на СЕМ е посочено, че среща трудност по отношение на зачестилото укриване на операторите, тяхното нежелание да им бъдат връчени актовете за установяване на административни нарушения. Не са малко случаите, когато дори при извършено сериозно нарушение, регулаторът е принуден да прекрати дадена преписка.
    В отчета се изтъква, че съветът работи активно с Комисията за защита на потребителите по спазването на правата на потребителите относно заблуждаващи реклами, излъчвани от радио- и телевизионни програми или представляващи нелоялни търговски практики.
    Извършена е и проверка на 94 телевизии, във връзка с регистрирани от тях 105 програми, за изпълнение на разпоредбите на чл. 19, ал. 2 от ЗРТ и в изпълнение на чл. 19, ал. 3 по отношение на предоставяне при поискване на доказателства за търговските и отстъпените авторските права за защитени произведения в своите програми и за отстъпените сродни права за предоставянето за разпространение на чужди програми.
    Медийната регулация подлежи на съдебен надзор в два аспекта: относно решенията на СЕМ във връзка с лицензионната и регистрационната дейност, прилаган от Върховния административен съд в двуинстанционно производство и относно издаваните от председателя на СЕМ наказателни постановления във връзка с извършвания от експертите на СЕМ мониторинг на радио- и телевизионните програми, който се осъществява от районните и административните съдилища.
    Съветът отчита като успешна административнонаказателната си дейност, след като на втора инстанция съдът е потвърдил 26 наказателни дела, а е отменил 14 дела. В бюджета на СЕМ са постъпили общо 147 896, 54 лв., представляващи суми от наложени имуществени санкции с наказателни постановления от председателя на СЕМ. Около 90% от делата на ВАС са решени в полза на СЕМ и те са спечелени. Около 70% от наказателните с административен характер дела по обжалвани постановления, са решени отново в полза на СЕМ.
    Във връзка с приетия от Министерски съвет на 31 януари 2008 г. Национален план за наземно цифрово телевизионно разпространение (DVB - T), СЕМ е взел решение да отмени провеждането на обявените конкурсни процедури за аналогово телевизионно разпространение с местен обхват в градовете София, Варна и Пловдив. Съветът отчита, че това решение е правилно, с оглед на това, че то успешно е минало през съдебния контрол на ВАС.
    В отчета е отбелязано, че съветът е член на Европейската платформа на регулаторните органи и участва в нейните срещи, в заседанията на Постоянния комитет за трансгранична телевизия, в срещата на Постоянния международен секретариат на регулаторите от страните-членки на организацията за Черноморско икономическо сътрудничество. Участие на СЕМ в различни важни медийни форуми му дава възможност да изразява позиция по редица професионални стандарти в областта на медийните регулации.
    СЕМ поддържа диалог с неправителствените организации в областта на медиите – Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори (АБРО), Асоциацията на българските телевизионни оператори (АБТО), сдружения за колективно управление на авторски и сродни права, Съюза на българските национални електронни медии. В бъдещата си дейност СЕМ трябва да продължи да подържа активни отношения с представителите на медийния сектор, неправителствените организация, организациите за колективно представителство на авторските права.
    В своя отчет СЕМ е посочил и някои недостатъци в работата си, които е поставил като цел за изпълнения през 2009 г. Като ненавременното приемане на нов списък със значими събития за националната аудитория, което е от особено значение във връзка с въвеждането на новата Директива за аудиовизуални медийни услуги. Не е упражнен необходимия контрол върху нередовните платци и несъбраните лицензионни и регистрационни такси от страна на радио- и телевизионни оператори, съгласно Тарифата за таксите за радио- и телевизионна дейност, приета от Министерски съвет. Като минус е посочена и неизвършената атестация на служителите на СЕМ и актуализацията на техните длъжностни характеристики.
    Като предстоящи задачи през 2009 г. СЕМ предвижда:
    - усъвършенстване на добрите практики в областта на прилагането на Закона за радиото и телевизията, активното участие в процеса на въвеждането на Директивата за аудиовизуалните медийни услуги;
    - съобразяване и в бъдеще в своите действия и решения с интересите на зрителите и слушателите, като медийни потребители, очакващи медийната среда да се обогати и разнообрази с повече и по-качествени програми;
    - продължаване дейността в областта на лицензирането и регистрацията в условията на новите електронни съобщителни мрежи за наземно и цифрово радиоразпръскване, в съответствие с приетите изменения в ЗРТ и Закона за електронните съобщения;
    - създаване на Експертен съвет към СЕМ, който да подпомага дейността на регулатора в областта на професионалните стандарти чрез свои позиции, становища и решения.
    По-време на заседанието бе изтъкнато, че е необходимо СЕМ да продължи да въвежда прилагането на ясни правила за нормалното развитие и функциониране на медийната среда, в защита на слушателите и зрителите като медийни потребители.
    Регулаторният орган трябва да се стреми дейността му да става все по прозрачна и публична, а редица негови становища и решения да минават през обществено обсъждане.
    По време на заседанието народните представители от комисията проявиха интерес:
    - дали всички електронни медии са се присъединили към Етичния кодекс на българските медии;
    - дали е надеждна и технически обезпечена системата за мониторинг;
    - как се оценява едно нарушение, извършено от оператор, относно неговата сериозност и взима ли се в предвид за кой път е извършено то;
    - относно обвързаността на собственици и собствеността на електроните медии.

    Народните представители отправиха препоръки:
    - в отчета на СЕМ за 2009 г. да бъде предоставена информация относно дела на европейска и българска продукция в програмите на националните оператори;
    - да бъде увеличен делът на детските предавания;
    - да се инициира споразумение между Министерството на културата, Съвета за електронни медии и Комисията за регулиране на съобщенията за по-тясно сътрудничество в областта на интелектуалната собственост.


    След проведената дискусия народните представители от Комисията по културата, гражданското общество и медии единодушно приеха за сведение Отчета на Съвета за електронни медии за 2008 г. и предлагат на Народното събрание да го приеме за сведение.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО КУЛТУРАТА,
    ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ:

    Даниела Петрова
    Форма за търсене
    Ключова дума