КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА, ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ
21/04/2010
Отчет за дейността на Съвета за електронни медии за периода 01.01.2009 г. – 31.12.2009 г.
На редовно заседание на Комисията по културата, гражданското общество и медиите, проведено на 21 април 2010 г. бе разгледан Отчетът за дейността на Съвета за електронни медии за 2009 г. Отчетът бе представен от Маргарита Пешева, която от 25 ноември 2008 до 24 ноември 2009 г. е председател на регулаторния орган. В заседанието участваха настоящият председател на съвета Георги Лозанов и членовете: Мария Стефанова, Анна Хаджиева и София Владимирова.
През 2009 г. СЕМ е финализирал конкурсите за нови радиопрограми в градовете Разград, Търговище, Перник, Пазарджик, Гоце Делчев и Девин. Издадени са 11 лицензии за радиодейност и служебно две лицензии за телевизионни програми, предназначени за цифрово разпространение на националните телевизионни оператори „Болкан Нюз Корпорейшън” и „Нова телевизия – Първи частен канал”. СЕМ лицензира и нова регионална програма на БНР с наименование „Радио Видин”.
Съгласно новите изисквания на Закона за радиото и телевизията (ЗРТ), са заличени 158 радио и телевизионни програми, предназначени за разпространение чрез кабел и/или сателит, които не са подали документите си в срок, и е извършена пререгистрация на останалите програми. Издадени са 120 удостоверения за радио- и телевизионна дейност. За отчетният период СЕМ е издал 51 регистрации, от които 38 за телевизионна дейност и 13 за радиодейност.
Според отчета за дейността през 2009 г. СЕМ е осъществявал наблюдение върху 220 радио- и телевизионни програми. От тях 102 са телевизионни програми, а 118 радиопрограми. В областта на националния мониторинг наблюдаваните програми са 81, а в областта на регионалния 139 програми.
На базата на проведения за първи път от СЕМ мониторинг на предаванията „Неделя 150” и „Панорама”, съответно на БНР и на БНТ, е установено, че се спазват изискванията на ЗРТ да се отразяват различните идеи и убеждения в обществото чрез плурализъм на гледните точки във всяко едно от новинарските и актуално-публицистичните предавания с политическа и икономическа тематика.
Съветът отчита съществено подобряване на работата на интегрираната система за цифров мониторинг, което се извършва след смяната на фирмата, осъществяваща нейната поддръжка. Общият брой на съставените АУАН (актове за установяване на административно нарушение) през периода е 123, най-много в историята на регулаторния орган. За сравнение през 2008 г. са издадени 98 акта. Отдел „Национален мониторниг” е съставил 73, а отдел „Регионален мониторинг” – 50 акта. Най-голям е броят на нарушенията по отношение на разпространение на програми без регистрация по реда на ЗРТ, следват нарушенията, насочени към увреждане на физическото, умственото и моралното развитие на малолетните и непълнолетните, извършени почти изцяло от оператори с програми с национален обхват. На трето място, с двойно увеличение за годината, са операторите, които не са предоставили искана от СЕМ информация по предвидените в ЗРТ случаи.
Според отчета на СЕМ медийната регулация постоянно се сблъсква с отсъствието на саморегулативни стандарти – особено при големите и влиятелни национални оператори, които би трябвало да служат за пример на всички останали.
В областта на процесуалното представителство от общо 14 постановени през 2009 г. решения и определения на Върховния административен съд, 13 потвърждават решенията на СЕМ и само едно отменя негово решение.
През изминалата година СЕМ е провел 52 работни срещи с радио- и телевизионни оператори, неправителствени медийни организации и държавни институции по въпроси, свързани с развитието на медийната среда като: враждебната реч и езикът на омразата, опазването на малолетните и непълнолетните от вредно медийно съдържание, развитието на риалити форматите и необходимостта да се спазват основни изисквания на ЗРТ, необходимостта да се гарантира задължителното излъчване на БНР и БНТ при евентуална продажба на Национално управление "Радио и телевизионни станции" (НУРТС), спазването на авторските и сродни права в програмите на операторите и др.
Сформираният през 2009 г. Експертен съвет към Съвета като консултативен орган създава възможността да се постави една нова основа на професионален диалог между регулатора и медийния сектор.
Като резултат от направените препоръки на Сметната палата през миналата година дейността на членовете на СЕМ е обособена в пет направления: „Лицензиране и регистрация”, „Мониторинг”, „Европейска аудиовизия”, „БНР и БНТ” и „Финансова политика и администрация”. Съветът отчита необходимостта от промяна в работата на регулаторния орган в посока на децентрализация на някои важни дейности по основните направления, по-голямо ангажиране на всички членове на регулаторния орган с всекидневните задачи, които трябва да се решават в тях.
През отчетния период СЕМ посочва следните проблемни области в дейността си:
- забавяне на изработването на списък на събития с особено важно значение;
- закъснение с издаването на Бюлетина на СЕМ за 2009 г;
- изоставане в графика за подготовка и окончателно приемане на правилниците по – СФУК (Система за финансово управление и контрол), съгласно препоръките на Сметната палата, което се предвижда да приключи през 2010 г.
Сред предстоящите задачи през 2010 г. СЕМ предвижда:
- лицензиране на радио- и телевизионни програми, предназначени за цифрово разпространение;
- промяна на методологията на мониторинга, в съответствие с необходимостта на нов вид мониторинг върху онлайн програмите;
- избор на генерални директори на БНР и на БНТ;
- финализиране на работата по изработването на списък на събития с важно обществено значение и осигуряване достъп на аудиторията до тяхното отразяване.
По време на заседанието народните представители от комисията проявиха интерес:
- относно мониторинга на СЕМ в частност на предаването „Биг Брадър Фемили” и предприетите действия на Съвета;
- относно решението на СЕМ от края на 2009 г. за закриването на Радио Франс ентернасионал" (РФИ);
- дали всички предприятия, които излъчват и разпространяват български и чуждестранни програми са отчели своята дейност и какви действия са предприети от страна на СЕМ при неотчитане.
След проведената дискусия народните представители от Комисията по културата, гражданското общество и медии единодушно приеха за сведение Отчета за дейността на Съвета за електронни медии за периода от 1 януари 2009 г. до 31 декември 2009 г. и предлагат на Народното събрание да го приеме за сведение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Даниела Петрова