Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА, ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА, ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ
09/06/2010
Д О К Л А Д
Относно: Указ № 129 на президента на Република България, постъпил на 31 май 2010 г. за връщане за ново обсъждане на Закона за изменение на Закона за радиото и телевизията, приет от Народното събрание на 19 май 2010 г.
На свое заседание, проведено на 9 юни 2010 г. Комисията по културата, гражданското общество и медиите обсъди Указ № 129 на президента на Република България, постъпил на 31 май 2010 г. за връщане за ново обсъждане на Закона за изменение на Закона за радиото и телевизията, приет от Народното събрание на 19 май 2010 г. и мотивите към него.
В мотивите на президента е посочено, че намаляването на състава на Съвета за електронни медии (СЕМ) може да го постави в невъзможност да изпълнява предвидените в Закона за радиото и телевизията самостоятелни правомощия.
Президентът възразява и срещу разпоредбите на § 2, т. 2 и § 3 от Закона за изменение на Закона за радиото и телевизията (ЗИ на ЗРТ) и смята, че с тях се въвежда ново извънредно ограничение извън посочените в чл. 26 от Закона за радиото и телевизията несъвместимости, като то се прилага като основание за предсрочно прекратяване на мандата на членове на регулаторния орган извън посочените в чл. 30. Според него в една демократична и правова държава въвеждането на подобни нови ограничения би трябвало да се прилага занапред, а не към заварените случаи.
Също така президентът определя като спорно решението на § 3 от ЗИ на ЗРТ относно въвеждането на ограничение за втори последователен мандат на членовете на СЕМ.
По-нататък в мотивите се посочва, че той не приема и решенията по § 4 и по § 5, според които въз основа на жребий мандатът на един от членовете на СЕМ от квотата на Народното събрание или от квотата на президента ще бъде прекратен. Според президента жребият не може да променя или подменя волята, изразена от държавен орган при осъществяване на неговите правомощия. Той смята, че посредством § 5 Народното събрание по същество се намесва в упражняването на конституционно правомощие на президента в нарушение на чл. 98, т. 7 от Конституцията на Република България.
Освен това в мотивите е отбелязано, че в дейността на XLІ Народно събрание при сходни закони се прилагат противоречащи си принципи. Със Закона за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, обн. в ДВ бр. 27/2010 г., в сила от 09.04.2010 г., съставът на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) бе редуциран, като бяха прекратени мандатите на последните трима, избрани от Народното събрание членове от парламентарната квота в комисията. В този закон квотата на президента в КРС се редуцира, като Президентът на Републиката можеше да освободи с указ по своя преценка член на комисията.
След проведеното гласуване Комисията по културата, гражданското общество и медиите с 10 гласа „за”, 3 гласа „против” и 0 гласа „въздържал се” прие следното
С Т А Н О В И Щ Е
Предлага на Народното събрание да приеме повторно Закона за изменение на Закона за радиото и телевизията, приет от Народното събрание на 19 май 2010 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Даниела Петрова