Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА, ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА, ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ
27/10/2010

    Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2011 г., № 002-01-83, внесен от Министерски съвет на 01.10.2010 г.

    Д О К Л А Д
    за първо гласуване

    На редовно заседание, проведено на 27 октомври 2010 г., Комисията по културата, гражданското общество и медиите обсъди Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2011 г., внесен от Министерския съвет на 01.10.2010 г., в частта култура, гражданско общество и медии.
    В обсъждането участваха представители на Министерството на културата, Министерството на финансите, Българската телеграфна агенция, Българското национално радио, на Българската национална телевизия и на неправителствени организации.
    Държавният бюджет за 2011 г. беше представен от г-н Владимир Петров – директор на дирекция „Държавни разходи” в Министерство на финансите. Министърът на културата Вежди Рашидов представи бюджета на Министерството на културата за 2011 г.

    * * *
    За 2011 г. за функция „Култура” по консолидираната фискална програма са предвидени общо разходи в размер на 368 100,0 хил. лв., които са 0,5% от брутния вътрешен продукт, като за текущи разходи са предвидени 318 100,0 хил. лв., а за капиталови 50 000,0 хил.лв.
    Приетият от Министерски съвет проектобюджет предвижда разходи на Министерство на културата в размер на 94 569,1 хил. лв., от тях текущи разходи са 90 259,1 хил. лв. и 4 310,0 хил. лв. капиталови разходи. В сравнение с актуализирания бюджет за 2010 г. разходите се увеличават с 2 280,0 хил. лв. или с 2,5 %. Приходите от 17 700,0 хил. лв. се запазват спрямо бюджета за 2010 г. Разходите по бюджета на Министерството на културата са насочени към осъществяването на:
    - политика в областта на опазването на културното наследство и подпомагане създаването и разпространението на изкуство, на културни продукти и услуги;
    - политика в областта на популяризиране на културата;
    - политика в областта на качественото образование по изкуства и култура;
    - програма „Администрация”.
    С предвидените средства в проектобюджета на Министерството на културата за 2011 г. трябва да се осъществяват следните дейности: опазване и съхраняване на движимото и недвижимото културно наследство; подпомагане реализирането на дейности и проекти в областта на театъра, музиката, музейното дело, книжния сектор; подпомагане създаването и разпространението на филмопроизводството; финансиране на проекти и програми за развитие на културата, както и финансиране на дейности в областта за популяризирането на културни продукти и услуги.

    * * *
    В проекта за държавен бюджет за 2011 г. за юридически лица с нестопанска цел е запазена държавната субсидия спрямо 2010 г. в размер на 10 612,6 хил. лв. Субсидираните организации са вписани в централния регистър по чл. 45 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Паричните средства са предоставени за конкретни дейности при условията на упражнен контрол върху разходването на бюджетните кредити.
    В Приложение № 4 от Законопроекта за държавния бюджет са вписани 20 организации, които са за хора с увреждания, ветерани от войните, звена за рехабилитация и възстановяване, за граждани с неравностойно положение, както и: Съюза на народните читалища; Българския червен кръст, субсидиран по Закона за Българския червен кръст; Рилската света обител “Рилски манастир”; Българския институт за стандартизация; Националния дарителски фонд „13 века България” и Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство.
    Предвидени са средства за финансиране на проекти на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност в размер на 750,0 хил. лв. Условията за кандидатстване и критериите за обществената значимост на проектите за финансиране са посочени в чл. 9, ал. 3 и ал. 4 на Проектозакона за държавния бюджет за 2011 г.

    * * *
    Предвидената държавна субсидия за Българската телеграфна агенция се запазва в размер от 4 185,0 хил. лв., без целеви трансфер за придобиване на дълготрайни материални активи. Разходите включват текуща дейност, технико-икономическо обслужване на кореспондентски бюра в чужбина, международни комуникации и техническо осигуряване, такси за членство в Алианса на европейските информационни агенции.
    За Съвета за електронни медии в законопроекта за държавния бюджет за 2011 г. са предвидени приходи в размер от 1 300,0 хил. лв. и разходи в размер на 1 420,0 хил. лв. Разходите за издръжка на Съвета за електронни медии са насочени към изпълнението и осъществяването на основните цели на програмите на регулаторния орган – лицензиране и регистриране на радио- и телевизионни оператори на територията на страната и осъществяване на ефективен контрол върху дейността на доставчиците на медийни услуги за спазването на изискванията по законовите разпоредби и програмни лицензии, на професионалните критерии, на издадените указания по изпълнение на радио- и телевизионна дейност и др.
    За Българското национално радио в законопроекта за държавния бюджет за 2011 г. са предвидени разходи в размер на 51 151,9 хил. лв. и са увеличени спрямо 2010 г. с 2%. Разходите на БНР са за осъществяване на основните цели на обществения оператор по подготовката, създаването и разпространението на националните и регионалните радиопрограми. Капиталовите разходи по чл. 70, ал. 4, т. 2 от Закона за радиото и телевизията са в размер на 5 918,7 хил. лв. и са предвидени за продължаване на технологичното преустройство и обновяване на БНР с цел подготовка за цифровизация на радиопроизводството и осигуряване на специализирана техника и апаратура за подготовка и излъчване на радиопрограмите.
    За Българската национална телевизия в законопроекта за държавния бюджет за 2011 г. са предвидени разходи в размер на 70 100,0 хил. лв., увеличението спрямо 2010 г. е незначително и е в размер от 12,0 хил. лв. Капиталовите разходи в т.ч. по чл. 70, ал. 4, т. 2 от Закона за радиото и телевизията са в размер на 15 343,6 хил. лв. Средствата за БНТ основно са за разпространение на телевизионна програма с национален обхват. В консолидираната фискална програма са включени: Програма „Телевизия София”, в т.ч.: „БНТ 1”, „БНТ Сат” и регионалните програми: „БНТ Пирин”, „БНТ Море”, „БНТ Пловдив” и „БНТ Север”.



    * * *
    В § 73 от Преходните и заключителните разпоредби на Законопроекта за държавния бюджет за 2011 г. се отлага за следващо време действието на § 2, ал. 1, ал. 2 и ал. 4 на Закона за радиото и телевизията, съответно за 2011 и 2012 г. Текстовете определят държавното субсидиране на Съвета за електронни медии, Българската национална телевизия и Българското национално радио на основание издръжка, определен от Министерския съвет норматив за час програма и отсрочване на финансирането от фонд “Радио и телевизия” по чл. 103 от Закона за радиото и телевизията.
    * * *
    След дискусия и гласуване, Комисията по културата, гражданското общество и медиите с 9 гласа “за”, 5 “против” и 1 “въздържал предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2011 г., № 002-01-83, внесен от Министерския съвет на 01.10.2010 г., в частта му за културата, гражданското общество и медиите.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО КУЛТУРАТА,
    ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ:


    Даниела Петрова
    Форма за търсене
    Ключова дума