Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА, ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА, ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ
09/11/2011 първо гласуване

    Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2012 г., № 102-01-71, внесен от Министерски съвет на 31.10.2011 г.
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване




    На редовно заседание, проведено на 9 ноември 2011 г., Комисията по културата, гражданското общество и медиите обсъди Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2012 г., внесен от Министерския съвет на 31.10.2011 г., в частта култура, гражданско общество и медии.
    В обсъждането участваха представители на: Министерството на културата, Министерството на финансите, Българската телеграфна агенция, Съвета за електронни медии, Българското национално радио, Българската национална телевизия и неправителствени организации.
    Държавният бюджет за 2012 г. беше представен от г-н Владимир Петров – директор на дирекция „Държавни разходи” в Министерство на финансите. Заместник-министърът на културата Митко Тодоров представи бюджета на Министерството на културата за 2012 г.

    * * *
    За 2012 г. за функция „Култура” по консолидираната фискална програма са предвидени общо разходи в размер на 393 700,0 хил. лв., които са 0,5% от брутния вътрешен продукт, като за текущи разходи са предвидени 337 900,0 хил. лв., а за капиталови 55 900,0 хил.лв.
    Приетият от Министерски съвет проектобюджет предвижда разходи на Министерство на културата в размер на 117 903,1 хил. лв., от тях текущи разходи са 110 403,1 хил. лв. и 7 500,0 хил. лв. капиталови разходи. В сравнение с бюджета за 2011 г. разходите се увеличават с 12,75 %. Бюджетът предвижда приходи в размер от 18 000, 0 хил. лв., което е 1,7% повече спрямо бюджета за 2011 г. Разходите по бюджета на Министерството на културата са насочени към осъществяването на:
    - политика в областта на опазването на културното наследство и подпомагане създаването и разпространението на изкуство, на културни продукти и услуги;
    - политика в областта на популяризиране на културата;
    - политика в областта на качественото образование по изкуства и култура;
    - програма „Администрация”.
    С предвидените средства в проектобюджета на Министерството на културата за 2012 г. трябва да се осъществяват следните дейности: опазване и съхраняване на движимото и недвижимото културно наследство; подпомагане реализирането на дейности и проекти в областта на театъра, музиката, музейното дело, книжния сектор; подпомагане създаването и разпространението на филмопроизводството; финансиране на проекти и програми за развитие на културата, както и финансиране на дейности в областта за популяризирането на културни продукти и услуги.

    * * *
    В проекта за държавен бюджет за 2012 г. за юридически лица с нестопанска цел е предвидена държавната субсидия в размер на 10 460,0 хил. лв. В Приложение № 4 от Законопроекта за държавния бюджет са вписани 22 организации, които са за хора с увреждания, ветерани от войните, звена за рехабилитация и възстановяване, за граждани с неравностойно положение, както и за Съюза на народните читалища; Българския червен кръст, субсидиран по Закона за Българския червен кръст; Рилската света обител “Рилски манастир”; Българския институт за стандартизация; Националния дарителски фонд „13 века България” и Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство.

    * * *
    В Законопроекта за държавния бюджет предвидената държавна субсидия за Българската телеграфна агенция се запазва в размер от 4 185,0 хил. лв. Разходите включват текуща дейност, технико-икономическо обслужване на кореспондентски бюра в чужбина, международни комуникации и техническо осигуряване, такси за членство в Алианса на европейските информационни агенции.
    За Съвета за електронни медии в законопроекта за държавния бюджет за 2012 г. са предвидени приходи в размер от 1 400,0 хил. лв. и разходи в размер на 1 429,0 хил. лв. Разходите за издръжка на Съвета за електронни медии са насочени към провеждане на политика „Регулиране на радио- и телевизионния пазар” като по този начин СЕМ осъществява своите приоритети по следните програми:
    - лицензиране и регистриране на доставчици на медийни услуги;
    - мониторинг на доставчици на медийни услуги;
    - обща администрация.
    С предвидените разходи за 2012 г. на Съвета за електронни медии се осигуряват условия за осъществяване на дейността му в съответствие с разпоредбите на Закона за радиото и телевизията – да регулира радио- и телевизионния пазар чрез издаване на лицензии и регистрация за осъществяване на аудиовизуална дейност на радио- и телевизионни оператори и да осъществява надзор върху дейността на доставчиците на медийни услуги.
    За Българското национално радио в законопроекта за държавния бюджет за 2012 г. са предвидени разходи в размер на 44 165,9 хил. лв. и са намалени спрямо 2011 г. с 13,66%. Разходите на БНР са за осъществяване на основните цели на обществения оператор по подготовката, създаването и разпространението на националните и регионалните радиопрограми. Капиталовите разходи по чл. 70, ал. 4, т. 2 от Закона за радиото и телевизията са в размер на 3 900,0 хил. лв. и са предвидени за продължаване на технологичното преустройство и обновяване на БНР.
    За Българската национална телевизия в законопроекта за държавния бюджет за 2012 г. са предвидени разходи в размер на 74 614,0 хил. лв., увеличението спрямо 2011 г. е в размер от 4 514,0 хил. лв. Капиталовите разходи са в размер на 15 343,6 хил. лв. Средствата за БНТ основно са за разпространение на национални и регионални програми. Разчетените средства за капиталови разходи са предвидени за технологичното обновяване на БНТ във връзка с предстоящата цифровизация на излъчваните програми.

    * * *
    В § 74 от Преходните и заключителните разпоредби на Законопроекта за държавния бюджет за 2012 г. се отлага за следващо време действието на § 2, ал. 1, ал. 2 и ал. 4 на Закона за радиото и телевизията, съответно за 2012 и 2013 г. Текстовете определят държавното субсидиране на Съвета за електронни медии, Българската национална телевизия и Българското национално радио на основание издръжка, определен от Министерския съвет норматив за час програма и отсрочване на финансирането от фонд „Радио и телевизия” по чл. 103 от Закона за радиото и телевизията.

    * * *
    По време на дискусията проф. Стефан Данаилов изказа мнение, че бюджетът за 2012 г. е с 12% по-висок от 2011 г., но за трета поредна година процентът за функция „Култура” към БВП е 0,5% и настоя да не е по-малко от 0,6% както е бил в бюджета за 2009 г. и изрази опасение, че субсидията за БНР, намалена със 7 милиона лв. спрямо 2011 г., няма да бъде достатъчна за извършване на структурни промени в Националното радио.
    От своя страна Петър Курумбашев изрази недоумение, че БНР, което е най-големият български продуцент на музика, драматургия и детски предавания, е с намалени разходи. Освен това той изтъкна, че въпреки увеличената субсидия за БНТ тя няма да е достатъчна за сериозни реформи в Националната телевизия.

    След дискусия и гласуване, Комисията по културата, гражданското общество и медиите с 10 гласа „за”, 7 „против” и 1 „въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2012 г., № 102-01-71, внесен от Министерския съвет на 31.10.2011 г., в частта му за културата, гражданското общество и медиите.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    Даниела Петрова
    Форма за търсене
    Ключова дума