КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА, ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ
04/04/2012
Доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2011 г., внесен от Омбудсмана на Република България на 29.03.2012 г.
Д О К Л А Д
На редовно заседание на Комисията по културата, гражданското общество и медиите, проведено на 4 април 2012 г. бе разгледан Доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2011 г., внесен от Омбудсмана на Република България на 29 март 2012 г.
В заседанието взеха участие: г-н Константин Пенчев, омбудсман на Република България, г-жа Роза Георгиева, началник кабинет на омбудсмана и г-жа Росица Тоткова, главен секретар на омбудсмана.
Докладът бе представен от г-н Константин Пенчев.
В доклада на омбудсмана е отчетено, че през 2011 г. са подадени най-много оплаквания за целия период на съществуване на институцията омбудсман – 5 530, което е с близо 50% повече в сравнение с 2010 г. Подчертано е, че нарастването на оплакванията е резултат и на повишената нетърпимост на хората към прояви на лоша администрация и осъзната необходимост за използване на възможностите за защита на правата им.
Продължава започнатата през 2010 г. практика на приемен ден на граждани с омбудсмана. Организирани са приемни освен в София и в страната.
В случай, че жалбата е извън правомощията на омбудсмана не само се информират гражданите за това, но и се разясняват механизмите и възможните действия за решаване на техните проблеми.
В доклада са посочени констатации, препоръки и открити въпроси, свързани с правата на гражданите. През 2011 г. Конституционният съд е образувал три дела по инициатива на омбудсмана на Република България и се е произнесъл по едно. Отправени са и препоръки, свързани с действащата нормативна уредба в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, Закона за местните данъци и такси, Закона за автомобилните превози, Закона за гражданската регистрация, Закона за ограничаване на плащанията в брой, криминализирането на деянията, извършени по хомофобски подбуди в Наказателния кодекс и други.
Омбудсманът посочи, че откакто е встъпил в длъжност, на два пъти се е намесвал конкретно по въпроси в сферата на културата. По призив на млади творци се е обърнал към кмета на Столична община и към министъра на културата за търсене на пространство, парк или улица, където да имат възможност да излагат своите творби. Сезиран е и от цирк „Балкански” по два проблема: акробатите да бъдат пенсионирани по-рано както е при балерините, балетистите и танцьорите като е изпратена съответна препоръка до министъра на социалната политика и труда. Относно изискването циркът да има специален лиценз за превоз на товари с над определен тонаж е изпратена препоръка до министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Взаимоотношенията и партньорството с медиите и институциите на гражданското общество е необходимо за осъществяването на публичността на дейността на омбудсмана, което е едно от основните изисквания на закона. То е важно за нарастването на доверието за дейността на институцията на омбудсмана.
Неправителствените организации се явяват като партньор на омбудсмана по проблемите на гражданите с администрацията, с доставчиците на обществени услуги, със съдебната система и т.н. Те са съюзник на омбудсмана в превенцията и защитата на основните човешки права.
В доклада е отбелязано, че медиите отразяват пряката правозащитна дейност на омбудсмана, явяват се силен съюзник на институцията за популяризиране на правата на човека. На медиите се гледа като на партньор, който ще допринесе за популяризирането на човешките права, на правозащитната дейност и ще подпомогне за решаването на проблемите, за които омбудсманът отправя конкретни препоръки.
По време на дискусията народните представители проявиха интерес и зададоха въпроси по:
- оплаквания, свързани с дейността на електронните медии, по отношение на отразяване на събития, представяне и коментари относно прояви на нетолерантност и дискриминация;
- предвиждат ли се през тази година конкретни рубрики в електронните медии, свързани с дейността на омбудсмана по решаването на конкретни казуси;
- предложенията на граждани и организации за сезиране на Конституционния съд за искане за установяване на противоконституционност в Закона за авторското право и сродните му права, както и за тълкувателно решение по отношение на прилагането на разпоредби на Закона за достъп до обществена информация, при които не е упражнено правомощието на омбудсмана по чл. 150, ал. 3 от Конституцията на Република България;
- идеята да има и енергиен омбудсман.
Народните представители изразиха подкрепата си за дейността на омбудсмана, както и мнението, че хората започват все повече да вярват на институцията, очакванията от нея се увеличават и това е една от причините за повишаване на гражданската им активност.
След проведените разисквания Комисията по културата, гражданското общество и медиите с 12 гласа „за”, без „против” и „въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме за сведение Доклада за дейността на Омбудсмана на Република България през 2011 г. като вземе акт от констатациите, оценките и препоръките, посочени в него. Комисията предлага и Проект за решение, което следва да бъде разискано и прието от Народното събрание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Д-р Даниела Петрова