КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА, ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ
12/12/2012
Отчет за дейността на Съвета за електронни медии за периода 01.01.2012 г. – 30.06.2012 г., № 230-00-18, внесен от Съвета за електронни медии на 19.11.2012 г.
С Т А Н О В И Щ Е
На редовно заседание на Комисията по културата, гражданското общество и медиите, проведено на 12 декември 2012 г. бе обсъден Отчетът за дейността на Съвета за електронни медии за периода 01.01.2012 г. – 30.06.2012 г., № 230-00-18, внесен от Съвета за електронни медии на 19.11.2012 г. В заседанието участваха представители от Съвета за електронни медии (СЕМ): Георги Лозанов – председател, София Владимирова, Анна Хаджиева и Мария Стоянова – членове на Съвета и Диляна Кирковска – главен експерт.
Отчетът бе представен от г-н Георги Лозанов.
През първото полугодие на настоящата година е извършена промяна в Закона за радиото и телевизията, засягаща администрацията, която подпомага дейността на регулатора, чиято структура и щат се определя самостоятелно, съобразно средствата, предвидени за съответната година. Към дейността на доставчиците на медийни услуги се отнасят приетите от Народното събрание нови забрани и условия при рекламата на хазартните игри в Закона за хазарт, които са в сила от 1 юли тази година. Съгласно изискванията на Закона за радиото и телевизията е обновена и президентската квота в Съвета.
През първото шестмесечие на 2012 г. СЕМ издава първите индивидуални лицензии за доставяне на радиоуслуги, приведени в съответствие с разпоредбите на Закона за радиото и телевизията. На 19 юридически лица са издадени лицензии за доставяне на 24 програми, които са описани в отчета. Издадени са постановления за изменение на 8 индивидуални лицензии, за прехвърляне на 15 индивидуални лицензии и едно постановление за прекратяване на лицензия, отнасящо се за Българската национална телевизия, за програма „БНТ 2” за територията на област София-град.
В областта на цифровото лицензиране Съветът открива през април процедура за издаване на лицензии за телевизионна дейност за създаване на програми с национален обхват, предназначени за разпространение чрез електронна съобщителна мрежа за наземно цифрово радиоразпръскване. В края на първото полугодие на 2012 г. 22 доставчици на медийни услуги притежават индивидуални лицензии за създаване на 25 телевизионни програми, предназначени за разпространение чрез мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване с национален и регионален обхват.
В областта на аналоговото радиоразпръскване Съветът е постановил 9 решения за регистрация за телевизионна дейност, обявени са 8 конкурса са издаване на лицензии за радиодейност. Финализирани са конкурсите за радиодейност в градовете Гоце Делчев, Пазарджик, Бургас, Петрич и Сандански.
За първи път през първото полугодие на 2012 г. е регистрирана една програма с предназначение за аудитория извън територията на България, чийто обхват е Сърбия, Македония, Косово, Босна и Херцеговина, Черна гора, Албания, Словения, Хърватия. Постановени са още 5 решения за регистрация за телевизионна дейност на програми, предназначени за разпространение на територията на България.
През отчетния период на 2012 г. обхват на наблюдение са били общо 89 телевизионни програми и 68 радиопрограми, с общ брой на наблюдение 15 487 часа. Съставени са 50 акта за установяване на административно нарушение, от тях на доставчици на медийни услуги – 43 и 7 на предприятия, разпространяващи български и чуждестранни програми. Преобладаващият брой актове – 9, е съставен за скрити търговски съобщения, включени в програмите на радио- и телевизионни програми. Отбелязана е като тревожна тенденцията за разпространение на аудио- и аудиовизуално съдържание с потенциално въздействие върху детската аудитория.
За периода от 1 януари до 30 юни 2012 г. са потвърдени 18 решения на СЕМ от Върховния административен съд и само едно е отменено. Проведени са 27 заседания на регулаторния орган.
Изведени са като положителни резултати: увеличеният обем на наблюдение спрямо предходни периоди; разширеният обхват на наблюдение; структурирането и началният етап на централизирано наблюдение; максималната технологизация; осъщественото взаимно обучение на експерти по мониторинг и лицензии; осигурената устойчива и непрекъсната работа по административнонаказателните производства на експерти и юристи.
Проблемни зони са: асиметрията в профилирането на експертите; допуснатото неравномерно натоварване на отделни експерти и групи експерти; не е преодоляна докрай изолираността и усложнената комуникация с регионалните центрове.
По време на дискусията народните представители зададоха въпроси относно:
- подадени жалби за тютюнопушеното в къщата на “ВИП Брадър” и в случая нарушен ли е Законът за здравето;
- съществува ли изграден механизъм на взаимодействие между Съвета за електронни медии и Комисията за защита на конкуренцията при промяна на собствеността и концентрацията на медии;
- възможностите на Съвета да извършва дейност и наблюдение относно смесване на платено журналистическо съдържание в електронните медии;
- разширяване на мониторинга на регулатора и върху програми, които не са създадени в България, но са преведени на български език и се излъчват в страната.
След проведената дискусия народните представители от Комисията по културата, гражданското общество и медиите с гласа 12 „за”, 1 „против” и 1 „въздържал се” приеха за сведение Отчетът за дейността на Съвета за електронни медии за периода 01.01.2012 г. – 30.06.2012 г., № 230-00-18, внесен от Съвета за електронни медии на 19.11.2012 г. и предлагат на Народното събрание да го приеме за сведение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Д-р Даниела Петрова
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Проект!
Р Е Ш Е Н И Е
по Отчета за дейността на Съвета за електронни медии
за периода 01.01.2012 г. – 30.06.2012 г.
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и във връзка с чл. 39, ал. 1 от Закона за радиото и телевизията
Р Е Ш И:
Приема за сведение Отчета за дейността на Съвета за електронни медии за периода 01.01.2012 г. – 30.06.2012 г.
Решението е прието от 41-то Народно събрание на …………………...
2012 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ:
Цецка Цачева