Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА, ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА, ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ
18/11/2009
    1. Обсъждане на законопроект за изменение на Закона за националния архивен фонд, № 954-01-45, внесен от народните представители Даниела Маринова Петрова и Вяра Димитрова Петрова на 13.11.2009 г.
    2. Разни.

    Днес, 18.11.2009 г., сряда, от 15:30 часа се проведе заседание на Комисията по културата, гражданското общество и медиите.
    На заседанието присъстват: от Държавна агенция „Архиви” –проф. Георги Бакалов, председател и Пламен Георгиев (Крайски), заместник председател и Росен Иванов, юридически съветник на проф. Божидар Димитров.
    Към протокола се прилага списъкът на присъстващите членове на комисията.
    Заседанието се ръководи от Даниела Петрова, председател на Комисията по култура, гражданско общество и медии.
    Даниела Петрова:
    Добър ден, колеги.
    Откривам заседанието на Комисията по култура, гражданско общество и медии с единствена точка в дневния ред:
    1. Обсъждане на законопроект за изменение на Закона за националния архивен фонд, № 954-01-45, внесен от народните представители Даниела Маринова Петрова и Вяра Димитрова Петрова на 13.11.2009 г.
    2. Разни.
    Ако няма други предложения за дневен ред, моля да гласуваме така предложения дневен ред. Благодаря ви. Приема се единодушно.
    Гости на нашето заседание са представители на Държавна агенция „Архиви” – проф. Георги Бакалов, председател, Пламен Георгиев (Крайски), заместник председател и Росен Иванов, юридически съветник на проф. Божидар Димитров.
    За сведение на членовете на Комисията бих искала да поясня, че Държавна агенция „Архиви” е юридическо лице на бюджетна издръжка със статут на държавна агенция при Министерския съвет. Към настоящия момент архивите са към министерството, чиито министър е проф. Божидар Димитров.
    Нашата комисия е определена като водеща за разглеждането на този законопроект.

    По първа точка - Обсъждане на законопроект за изменение на Закона за националния архивен фонд, № 954-01-45, внесен от народните представители Даниела Маринова Петрова и Вяра Димитрова Петрова на 13.11.2009 г.
    На първо място бих искала да ви запозная с мотивите, но не в пълен обем, а какви са аргументите да се направят тези предложения.
    Предложенията се налагат във връзка с оптимизиране структурата на националния архивен фонд, респективно с преструктуриране, за да се направят икономии. Това е във връзка с бюджета.
    Каква е основната цел и идеология? Основната цел е да се закрият териториалните държавни архиви, чиито обект на дейност са документи на държавните и общински институции на територията на областите и съответно тяхната документация, респективно техните функции да се поемат от регионалните архиви.
    Бих искала да дам думата на съответните заинтересовани страни, за да изразят становище. Писмено становище не е искано, но по законопроекта работихме съвместно и всичко е съгласувано с тях – с техните възможности и желания.
    Кой ще вземе думата? Заповядайте, проф. Бакалов.
    Проф. Георги Бакалов:
    Уважаеми госпожи и господа народни представители,
    Както вече чухте всъщност се предлагат на вашето внимание някои малки промени на гласувания и сега действащ закон от 2007 г. Тъй като ще направим структурни промени и от сегашните 28 териториални архиви, които отговарят на административното деление на страната, сега ще направим 6 големи областни регионални архиви. Но това не значи, че досега съществуващите загубват предмет на дейност. Те просто сменят названието си. Има някои малки структурни промени. Например, директор на териториален архив ще бъде началник на отдел вместо директор. Ще дадем повече правомощия и възможности и малко по-голям щат на регионалните архиви, които ще контролират една значително по-голяма територия.
    Всички промени, които са заложени в законопроекта са свързани със структурната промяна от териториални в регионални. Искам да ви уверя, че дейността на архивите нито ще бъде намалена като обем, нито като функции и обществена значимост. Само се променя организацията на архивната дейност. Досегашните потребители ще продължават да си ползват услугите на архивите само че в една по.централизирана, по-свита и по-ясна структура.
    Даниела Петрова:
    Благодаря Ви. Може би и представителят на министър Божидар Димитров ще вземе отношение. Заповядайте.

    Росен Иванов: юридически съветник на проф. Божидар Димитров.
    От името на министъра без портфейл, тъй като няма министерство, ще допълня, че сме запознати с промените и сме участвали в изготвянето на законопроекта. Министърът е съгласен напълно с направените промени.
    Що се касае до кадровите промени, които са отразени в предложения проект за изменение на закона, те са в унисон с решението за намаляване на числения състав на администрация, създаване на една по-гъвкава система. Също така оптимизиране на работата на самите управленски структури и засилен контрол от страна на централното ръководство върху работата на регионалните дирекции.
    Министърът подкрепя изцяло законопроекта. Няма възражения и няма други забележки освен това, което е направено. Благодаря.
    Даниела Петрова:
    Благодаря Ви. Преминаваме по текстовете на законопроекта.
    Ще подложа на гласуване текстовете.
    По § 1. В чл. 13 се правят следните изменения:
    1. В т. 11. думите „и упълномощава директорите на държавните архиви за осъществяване на такива сделки” се заличават.
    2. В т. 14 запетаята след думите „експертно-проверочна комисия” се заменят със съюза „и”, а думите „и съответните експертни комисии в държавните архиви” се заличават.
    Подлагам на гласуване тази промяна. Благодаря ви. Единодушно се приема. Против и въздържали се няма.
    Реплика:
    Предлагам да гласуваме текстовете анблок.
    Даниела Петрова:
    Ако всички колеги са се запознали с текстовете от законопроекта, нямам нищо против.
    В такъв случай нека да гласуваме първо заглавието. След това ще гласуваме всички параграфи анблок. Преходните и заключителните също.
    Подлагам на гласуване наименованието на законопроекта – „Закон за изменение на Закона за националния архивен фонд”. Моля да гласувате. Благодаря ви. Единодушно се приема.
    Поради постъпила процедура и поради факта, че всички членове на комисията са запознати с текстовете на законопроекта и не изразяват обратно становище, моля да бъдат гласувани анблок предложените параграфи от § 1 до § 13. Подлагам на гласуване. Благодаря ви. Приемат се единодушно.
    Подлагам на гласуване Преходни и заключителни разпоредби Моля народните представители да гласуват. Благодаря ви. Приема се.
    Моля текстовете на § 14, § 15 и § 16 да се гласуват анблок. Благодаря ви. Приемат се единодушно.
    Законопроектът е предложен за гласуване в Комисията по правни въпроси и в Комисията по регионална политика и местно самоуправление.
    Текстът на законопроекта по отношение на правна техника е проверен. Ако не постъпят предложения на първо гласуване в зала, ще предложа в Комисията да бъде гласуван с по-кратък срок за второ гласуване.
    С това приключваме по точка първа от дневния ред.
    По втора точка – Разни.
    Бих искала да ви информирам, че сте получили Законопроекта за географските марки, който ще обсъждаме на следващото заседание. Молбата ми е да го запазите, тъй като е изключително обемен, но ви предоставя днес, а ще го обсъждаме на следващо заседание. Предполагам, че ще бъде следващата седмица.
    Други въпроси нямам. Ако вие имате въпроси, заповядайте.
    Проф. Георги Бакалов:
    Г-жо Председател, искам да благодаря на уважаемите депутати от името на Държавната агенция „Архиви” за оказаното разбиране. Благодаря ви.
    Даниела Петрова:
    Има ли други въпроси? Няма. Благодаря ви за участието.
    Закривам заседанието.



    Председател:
    Даниела Петрова
    Стенограф: Д. Христова

    Форма за търсене
    Ключова дума