Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА, ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА, ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ
28/04/2010
    1. Обсъждане на проект на решение за отпускане на пенсия за особени заслуги към държавата и нацията, № 002-03-07, внесен от Министерския съвет на 16 април 2010 г.
    2. Разни.

    Днес, 28.04.2010 г., сряда, от 14:30 часа се проведе заседание на Комисията по културата, гражданското общество и медиите.
    На заседанието присъстват: от Министерството на културата –Милда Паунова, директор на дирекция „Правна” и Боян Милушев, парламентарен секретар; от Министерството на труда и социалната политика – Емил Мирославов, директор на дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд”; от Националния осигурителен институт – Весела Караиванова-Начева, подуправител на НОИ.
    Към протокола се прилага списъкът на присъстващите членове на комисията.
    Заседанието се ръководи от Даниела Петрова, председател на Комисията по култура, гражданско общество и медии.
    Даниела Петрова:
    Уважаеми гости,
    Уважаеми колеги,
    Откривам заседанието на Комисията по култура, гражданско общество и медии. Има кворум – присъстват 11 членове на комисията. Заседанието ще се проведе при следния дневен ред:
    1. Обсъждане на проект на решение за отпускане на пенсия за особени заслуги към държавата и нацията, № 002-03-07, внесен от Министерския съвет на 16 април 2010 г.
    2. Разни.
    Ако има ли предложения по така предложения ви дневен ред, моля да ги направите. Ако няма, моля да гласуваме дневния ред. Единадесет „за”. Против и въздържали се няма.
    По първа точка - Обсъждане на проект на решение за отпускане на пенсия за особени заслуги към държавата и нацията, № 002-03-07, внесен от Министерския съвет на 16 април 2010 г.
    Давам думата на г-жа Милда Паунова да представи становището на Министерство на културата.
    Милда Паунова:
    Предложението е за отпускане на пенсия за особени заслуги към държавата и нацията художничката Райна Рачева.
    Райна Николова Рачева е родена на 16 декември 1939 г. Завършила е художествена гимназия в София през 1958 г., Висшия институт за изобразително изкуство през 1964 г., а от 1979 г. е член на Съюза на българските художници.
    От 1965 г. участва в национални и други изложби в Бургас, София, Есенни салони, Кърджали, Габрово, Велико Търново, изложби без журита и групови изложби в Краснодар, Дрезден, Шчечин , Париж, Мюнхен и други. Има 30 самостоятелни изложби. По известни нейни творби са: „Детски портрет” (1969 г.), „Портрет на Дора” и „Момиче”(1971 г.), цикъл „Сухи цветя”, „Морски пейзажи” и Охридски цикъл”.
    Паралелно с творческата си дейност като художник Райна Рачева от 1966 г. работи и в областта на детското творчество. Десет години ръководи Школата по изобразително изкуство към Окръжния пионерски дом-Бургас. През този период са създадени около 3000 детски живописни творби, учредени са 10 самостоятелни изложби.
    От 1979 г. досега Райна Рачева ръководи Школата за детски мозайки в Бургас. За тези 30 години са създадени стотици уникални детски творби. Последната най-голяма изява на Школата е на Международния фестивал на мозайката град Равена, Италия през октомври 2009 г., където Школата получава изключително положителни отзиви от най-големите майстори на мозайката в света.
    Райна Рачева е художник живописец и един от най-големите портретисти на България.
    Благодаря ви.
    Даниела Петрова:
    Благодаря. Давам думата на г-жа Весела Начева, за да предложи становището на Националния осигурителен институт.
    Весела Начева:
    Благодаря Ви, г-жо Председател.
    Уважаеми дами и господа народни представители,
    Националният осигурителен институт подкрепя решението на Министерския съвет.
    Пенсията на г-жа Райна Рачева за осигурителен стаж и възраст ще бъде спряна по изричен текст в Кодекса за социално осигуряване, когато се отпуска пенсия за особени случаи, какъвто е нейният. В нейния случай се дава максималната пенсия, която е 700 лв.
    Бих искала само да напомня, че 700 лв. е максималната пенсия, която се изчислява по реда на максималния осигурителен доход за предходната година. В момента той е 2000 лв. 35% от 2000 лв. за 700 лв. Това е размерът на максималната пенсия. При увеличаване размера на максималния осигурителен доход се увеличава и максималната пенсия.
    Пенсията за осигурителен стаж и възраст се спира. В момента тя е 263 лв.
    Средствата за пенсиите за особени заслуги, тъй като това са пенсии, които не са от осигурителни вноски се трансферират във фонд „Пенсии, несвързани с трудова дейност” от републиканския бюджет. Предполагам, че Министерството на финансите има предвид за средства за изплащане на тази пенсия. В Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2010 г. ние всяка година предвиждаме средства. Така че до края на 2010 г. Националният осигурителен институт ще има средства да изплаща максималната пенсия от 700 лв. на г-жа Райна Рачева.
    Ние също като институт, който администрира тези пенсии сме готови да осъществим изплащането на пенсията за особени заслуги. Благодаря ви.
    Даниела Петрова:
    Благодаря. Имате думата за изказвания и въпроси. Заповядайте, проф. Данаилов.
    Проф. Стефан Данаилов:
    Уважаеми колеги,
    Аз общо взето се радвам за това, че всеки месец по едно име идва. Става въпрос за следното. Разбира се, ако това не е някаква тайна, има ли по принцип някакви средства, които в републиканския бюджет като конкретна сума са заделени за такъв вид пенсии. Защото след като беше взет един негласен или гласен мораториум преди години по искане на Социалната комисия на предишното Народно събрание бяха спрени този род пенсии. Сега като тръгнаха по този начин, аз съм сигурен и имам усещането, за да не кажа, че съм чул какви желания от различни сфери идват. Аз имам наблюдения върху тази художничка. Още от младежки години в Знаме на мира, когато учеше децата да рисуват и нямам нищо против това. Хубаво е.
    Имам един въпрос към колегите от Министерството на културата, тъй като от тях идва предложението на Министерския съвет. Имате ли някакво становище или писмо, което е по принцип от Творческите съюзи или от някакви културни институти, които са направили предложението. Сигурен съм, че би било добре да има и тяхно становище, тъй като има много творци, които имат голям принос за България и са в не добро състояние. Има ли такова нещо? Бих ви посъветвал, ако има такива предложения, да имате все пак такъв документ и ако няма, да изисквате. Това е едно правило, което е хубаво да се спазва, макар че може да се предлага от граждани, както примерно е за ордените. Спомням си, че право няма за ордени да прави предложение Председателят на Народното събрание и народните представители.
    Ако има такава възможност от страна на колегите от социалната част, в смисъл дали има готовност, за да не се окаже в един момент, че няма пари. Примерно, предишното министерство правеше някакви „пъшкания” по повод на такива предложения в предишните години.
    И още нещо. Все пак ние сме Комисия по култура към Народното събрание. Когато се докладват такива предложения от страна на Министерството на културата редно е да бъде по-високо нивото на докладващия все пак – поне заместник-министър.
    Даниела Петрова:
    Бяха до преди малко в зала. Обадиха се, че просто нещо се е наложило. Заместник-министър Тодор Чобанов беше тук, но се наложи да излезе.
    Милда Паунова:
    Съжалявам, г-н Данаилов, но сега не мога да отговоря на Вашия въпрос дали специално за Райна Рачева сезирането на Министерството на културата е изхождало от някакво творческо обединение или съюз, тъй като не са в мен документите.
    По принцип от опита си досега съм видяла, че обикновено сме сезирани от някакви творчески колективи. В конкретния случай не мога да отговоря, защото документите не са при мен.
    Даниела Петрова:
    Благодаря. Заповядайте, г-н Местан.
    Лютви Местан:
    Г-жо Председател,
    Уважаеми колеги, естествено е, че ще подкрепим проекта за решение. Но въпросът, който поставя проф. Данаилов е много важен. Особено в творчески среди има една особена чувствителност. Когато държавата чрез свой акт изразява признание, трябва да имаме съзнанието, че наистина трябва да имаме безспорни основания и то толкова силни, че те да се приемат от самите творчески среди. Защото, ако създадем усещане, че има какъвто и да е субективизъм, не съм сигурен, че постигаме онова, което с преследва с тези актове, например. За това е важно, когато се представят подобни проекторешения, те да бъдат придружени с информация по чия инициатива всъщност Министерският съвет разглежда и приема подобни решения, които предлага на вниманието на Народното събрание.
    Това наистина е една много чувствителна сфера, която има изработени собствени критерии за оценка и ако нашето признание не се покрива с критериите на гилдията за значимост, ние ще опорочим цялата тази процедура. Аз разбира се, съм склонен да се доверя на тези, които са инициирали предложение за г-жа Рачева да получи пенсия за особени заслуги. Не сме длъжни всички да имаме достатъчно познания в областта на това изкуство. Аз нямал такива претенции. С вота си „за” ще изразя уважение към мотивите на вносителите. Но за напред наистина е добре да има малко повече информация кой инициира наградата. Дали това е по линия на отделни министри или пък е инициатива на Министерския съвет или се предшества и от оценката на самата творческа гилдия. Благодаря.
    Даниела Петрова:
    Благодаря Ви. Заповядайте, г-н Иванов.
    Стоян Иванов:
    Аз също не твърдя, че имам особени познания или пък съм специалист в тази област. Конкретно обаче Райна Рачева поради факта, че тя е от Бургас, съм запознат, знам и мнението на гилдията. Така че мисля, че с чиста съвест можем да гласуваме „за”.
    Аз също бих се присъединил към молбата на проф. Данаилов в такива случаи да ни се предоставя малко повече информация затова кой точно я предлага и т.н., защото е истина, че в тези среди са доста чувствителни. Защото отворим ли веднъж „кутията на Пандора”?!
    Даниела Петрова:
    Благодаря. Заповядайте, г-жо Начева.
    Весела Начева:
    Само да внеса малко по-голяма яснота по въпросите, които постави проф. Данаилов.
    Вие знаете, г-н Данаилов, като министър на културата ние много пъти сме разглеждали ваши предложения за отпускане на пенсии за особени заслуги. Аз искам да успокоя всички народни представители, че редът да се достигне за отпускане на пенсия за особени заслуги наистина е много строг. Вие знаете как се инициира отпускането на една пенсия, номинирането на лицата, за които се претендира за отпускане на пенсии за особени заслуги. Никога пенсиите за особени заслуги не са били спирани. Това е право. Вие знаете колко пъти сме отпускали пенсии за особени заслуги. Естествено е, че в Закона за бюджета на Националния осигурителен институт всяка година ние предвиждаме такива средства. Така че за 2010 г. също са предвидени такива средства. Най-голям е дебатът и вие знаете в Комисията по труда и социалната политика, когато беше председател д-р Хасан Адемов и Вие министър на културата, ние сме водили този дебат дали трябва да се наричат пенсии за особени заслуги. Защото пенсията лицето я получава, когато излезе в риска „старост” и пенсията е за това да замести дохода, който той е получавал. Аз не случайно казах, че това е пенсия за особени заслуги и тя се отпуска от фонд „Пенсии несвързани с трудова дейност”. Спокойно това може да се нарече, това е мое мнение, една парична награда за това, че това лице има толкова големи заслуги към обществото. Спорът винаги е бил дали трябва да се нарича „пенсия за особени заслуги” или да се създаде един фонд към Министерството на културата и той периодично да подпомага такива изявени дейци. Но редът е строг, ако наистина той се спазва. Чрез гилдията, чрез Министерството на културата, министърът на културата е този, който трябва да направи оценка и на общото състояние на лицето, за което се отпуска пенсията за особени заслуги, той внася в Министерския съвет. Т.е. тези неща са предвидени.
    По-смущаващото в случая е, че всяко едно министерство има право да прави такива номинации. И здравеопазване, и образование. Нима няма дейци заслужили в своята си област и от другите области, но периодично пенсии за особени заслуги се номинират само от културата. А имаме заслужили инженери, научни работници, изобретатели, лекари. Явно хората, които са представители на различни творчески съюзи по-често се сещат. Това е спорът. Но средства ще има. Не сме затруднени да изплащаме тази пенсия. Благодаря ви.
    Проф. Стефан Данаилов:
    В тези спорове, които преди време водихме, вие знаете, че по час и половина се водиха обсъждания дали трябва или не трябва. Списъкът от хората, които бяха предложени, нямаше такива, за които да не се знае кой е. Но тогава членове на Социалната комисия поставиха въпроса за създаване на специални критерии. Това беше основното. След последното предложение, което беше за режисьорката Юлия Огнянова или за Наум Шопов – те бяха последните, спря се възможността да давам предложения. Май само за един възрастен учител имаше такова предложение. Сега не знам как ще коментира Комисията по труда и социалната политика този случай и дали отново ще се постави въпроса именно за тези критерии. Защото не могат да бъдат единни критериите за художник, за поет, писател, артист и т.н.
    А сетете се, бе хора, че и за другите сфери могат да бъдат предлагани такива хора с особени заслуги за пенсии, макар че искат да не се наричат пенсии, но в крайна сметка са си пенсии. В този смисъл сигурен съм, че ще се отвори кутията на Пандора, тъй като при мен имаше 35-40 предложения, които спирах и то не на хора, които не са познати. Но аз лично се радвам, че тази процедура отново тръгна. Благодаря.
    Даниела Петрова:
    Благодаря. Бих искала да дам думата и на г-н Мирославов от Министерството на труда и социалната политика.
    Емил Мирославов:
    Благодаря Ви, г-жо Председател.
    Уважаеми народни представители,
    Министерството на труда и социалната политика поддържа решението на Министерския съвет за отпускане на пенсия за особени заслуги на г-жа Райна Рачева. Ние сме поддържали това предложение и в Министерския съвет.
    Аз чух края на изложението на проф. Данаилов и бих искал да кажа няколко думи. Вярно, че ставаше такъв дебат. Тогава аз се позовах на Закона за физическата култура и спорта, стига да не бъркам нещо, където на олимпийските шампиони се дава ежемесечно по 500 лв. В този смисъл тогава нашето министерство, тъй като критерии много трудно биха могли да се направят. Каква е заслугата на един, който е бил в отбраната, или в машиностроенето, в културата и т.н. Тогава ние бяхме започнали да разработваме един нормативен акт, който да даде право на всяко едно министерство в рамките на бюджета или в рамките на отпуснатите средства да направи критерии и дава суми, подобни на тези, които се дават в момента за спортистите. Не знам дали вие ще одобрите един такъв подход. Но аз мисля, че това някъде в компютъра го има и бихме могли да предложим нещо като първоначален вариант. Разбира се, вие сте тези, които приемате, а не разработвате. Но можем да направим такова нещо. Благодаря ви.
    Даниела Петрова:
    Благодаря Ви. Други изказвания? Няма.
    Колеги, предлагам да гласуваме предложението на Министерския съвет.
    Проекта за решение е:
    Предлага на Народното събрание да отпусне пенсия за особени заслуги към държавата и нацията на Райна Николова Рачева от Бургас, ул. „Фердинандова” № 78, вх. В, ет. 4, в размер на 700 лв., считано от 1 май 2010 г.
    Който е съгласен с така прочетения проект за решение, моля да гласува. Тринадесет „за”. Против? Няма. Въздържали се? Един „въздържал се”.
    По втора точка – Разни.
    Ако вие имате въпроси, заповядайте. Няма.
    Аз имам съобщение – утре, 29 април от 14:30 часа, в зала 248 ще се проведе извънредно заседание на Комисията по култура, гражданско общество и медии. Ще се обсъжда законопроекта за изменение на състава на СЕМ.
    Благодаря ви. С това приключваме днешното заседание. Утре в 14:30 часа извънредно заседание в зала 248.
    Закривам заседанието.


    Председател:
    Даниела Петрова




    Форма за търсене
    Ключова дума