Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА, ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА, ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ
26/05/2010
    1. Обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 054-01-48, внесен от Даниела Димитрова Миткова, Йоана Милчева Кирова и Диан Тодоров Червенкондев на 14.05.2010 г.
    2. Обсъждане на Законопроект за изменение на Закона за народните читалища, № 054-01-43, внесен от Даниела Петрова и група народни представители на 05.05.2010 г. (второ гласуване).

    Днес, 26.05.2010 г., четвъртък, от 14:30 часа се проведе заседание на Комисията по културата, гражданското общество и медиите.
    На заседанието присъстват: от Министерството на културата –Милда Паунова, директор на дирекция „Правна”; от АБРО – Гриша Камбуров, изпълнителен директор; от Държавна агенция за закрила на детето – Надя Шабани, председател и Радиона Никова, експерт; от Агенцията за социално подпомагане – Янита Манолова, заместник-председател; от Националната мрежа за деца – Михаил Стефанов и Георги Богданов; от Съюза на народните читалища – проф. Стоян Денчев, председател, проф. Атанас Герджиков, заместник-председател и Николай Дойнов.
    Към протокола се прилага списъкът на присъстващите членове на комисията.
    Заседанието се ръководи от Даниела Петрова, председател на Комисията по култура, гражданско общество и медии.
    Даниела Петрова:
    Уважаеми колеги,
    Откривам заседанието на Комисията по култура, гражданско общество и медии, което ще се проведе при следния дневен ред:
    1. Обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 054-01-48, внесен от Даниела Димитрова Миткова, Йоана Милчева Кирова и Диан Тодоров Червенкондев на 14.05.2010 г.
    2. Обсъждане на Законопроект за изменение на Закона за народните читалища, № 054-01-43, внесен от Даниела Петрова и група народни представители на 05.05.2010 г. (второ гласуване).
    3. Разни.
    Налице е кворум. Ако няма предложения по така прочетения ви дневен ред, предлагам същия на гласуване.
    Стоян Иванов:
    Г-жо Председател, аз имам едно предложение.
    Предлагам първа точка да я отложим за следващо заседание, тъй като становищата, които сме получили от Министерството на културата и от СЕМ, а няма и представители на СЕМ, които обективно са възпрепятствани да дойдат. Струва ми се, че има неща, които трябва допълнително да бъдат обмислени и огледани в предложения законопроект.
    Освен това, ние от Атака имаме конкретни предложения за промяна в закона, които респективно да препращат към друг закон – Закона за закрила на детето. Т.е. струва ми се, че е необходима по-голяма предварителна работа.
    Становището на Министерството на културата е отрицателно.
    Становището на АБРО също е отрицателно, но пък се казва, че подобни мерки могат да бъдат предвидени в Закона за закрила на детето. Т.е. нашата идея е да направим текстове, които да ангажират държавния орган – Държавната агенция за закрила на детето, и фактически да препратим към този орган, който да вземе конкретно решение дали наистина се нарушават по някакъв начин правата на детето със съответните действия на радио телевизионния оператор.
    Затова ви моля да вземем решение да го отложим, за да се прецизират текстовете. По принцип приветстваме идеята. Обсъдили сме я в нашата група и мислим, че наистина е крайно време да бъдат приети такива промени в законодателството. Струва ми се, че е необходимо още време за прецизиране, имайки предвид отрицателните становища, които общо взето в тази посока се развиват – че текстът не е прецизиран и че е по-добре законът да бъде свързан с държавния орган – Комисията за защита на детето, респективно Закона за защита на детето. Благодаря.
    Правя формално предложение да гласуваме отлагането на тази точка.
    Даниела Петрова:
    Благодаря Ви. Други предложения, становища? Заповядайте, г-н Казак. След това ще дам думата на вносителя.
    Четин Казак:
    Уважаема г-жо Председател,
    Уважаеми колеги,
    Аз мисля, че щеше да е по-добре в началото да чуем становището на вносителя, да представи мотивите на законопроекта. Но така или иначе, понеже започнахме по същество изказвания и съм убеден, че всички колеги са запознати със съдържанието на законопроекта и аз бих искал да изразя моето лично становище, тъй като за момента не сме го обсъждали в някакъв по-широк формат в рамките на групата.
    Даниела Петрова:
    В момента обсъждаме дали да се отложи обсъждането на законопроекта. Заповядайте, г-жо Кирова.
    Йоана Кирова:
    Моето предложение е обратно на колегата Иванов, тъй като тази тема вече два месеца е много широко дебатирана. Това са първоначални предложения след много проучвания и срещи с различни агенции и юристи. Смятаме, че сега е моментът на първо четене да разгледаме този законопроект. Между първо и второ четене е мястото, когато могат да се внесат новите предложения и накрая да стигнем до едно добро предложение. Предлагам да спазим дневния ред, като първа точка остане разглеждането на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията.
    Даниела Петрова:
    Да гласуваме направените процедурни предложения.
    Първо гласуваме оставането на точка първа в дневния ред. Който е съгласен, моля да гласува. Шест „за”. Против? Пет „против? Въздържали се? Един „въздържал се”.
    Стефан Данаилов:
    Обърнете внимание на становищата на АБРО и на СЕМ. Там има несъгласие. Там има основания за това.
    Михаил Михайлов:
    Аз не съм гласувал. Не съм се запознал със становищата. Трябва ми време за това.
    Стоян Иванов:
    Резултатът от гласуването е шест на шест.
    Даниела Петрова:
    Не се приема. Преминаваме към втора точка от дневния ред.
    По втора точка - Обсъждане на Законопроект за изменение на Закона за народните читалища, № 054-01-43, внесен от Даниела Петрова и група народни представители на 05.05.2010 г. (второ гласуване).
    В предоставения срок е постъпило предложение от н.пр. Даниела Петрова. Предложението е по отношение на правна техника, прецизиране на текста. Няма изменения по текста. Предлагам да започнем гласуване текст по текст.
    Подлагам на гласуване наименованието на закона „Закон за изменение на Закона за народните читалища.”
    Който е съгласен са така предложеното заглавие, моля да гласува. Единадесет „за”. Против? Няма. Въздържали се? Няма.
    По § 1. „В чл. 9б, ал. 1 думите „не по-малко от две трети” се заменят с „повече от половината”.
    Който подкрепя така прочетения текст на § 1, моля да гласува. Дванадесет „за”. Против? Няма. Въздържали се? Няма.
    § 2. В Преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за народните читалища (ДВ, бр. 42 от 2009 г.) се правят следните изменения:
    1. В § 32:
    а) в ал. 1 думата „едномесечен” се заменя с „двугодишен”;
    б) в ал. 2 думата „едномесечен” се заменя с „тримесечен”.
    2. В § 34 думата „едногодишен” се заменя с „двугодишен”.
    По § 2 е постъпило предложение от н.пр. Даниела Петрова:
    1. Параграф 2 да се измени така:
    „§ 2. В § 34 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за народните читалища ( ДВ, бр. 42 от 2009 г.) думата „едногодишен” се заменя с „двугодишен”.
    По този начин става изравняване на срока. Затова е направено това прецизиране.
    Който е съгласен с така предложения текст от народния представител Даниела Петрова, моля да гласува. Дванадесет „за”. Против? Няма. Въздържали се? Няма.
    Продължаваме с Преходна разпоредба.
    Четин Казак:
    Това означава ли, че другите две точки от текста на вносителя не се приемат, т.е. за § 32. Ако не означава, трябва да ги гласуваме.
    Даниела Петрова:
    Колеги, извинявайте. Подлагам на гласуване § 2 по вносител за т. 1 отнасящ се до § 32. Който е „за”, моля да гласува. Дванадесет „за”. Против? Няма. Въздържали се? Няма. Благодаря.
    Продължаваме с т. 2. След § 2 да се създаде преходна разпоредба с § 3:
    „Преходна разпоредба.
    § 3. (1) В едногодишен срок от влизането в сила на този закон управителният орган на Съюза на народните читалища свиква конгреса на Съюза на народните читалища за избор на органите по чл. 9б, ал. 2.
    (2) Ако не бъде свикан конгресът по ал. 1, той се свиква от министъра на културата в тримесечен срок от изтичането на срока по ал. 1.”
    Четин Казак:
    Преди да подложите на гласуване една малка корекция. В ал. 2 да стане „конгресът” – с пълен член.
    Даниела Петрова:
    Който е съгласен с така изчетения текст, моля да гласува. Дванадесет „за”. Против? Няма. Въздържали се? Няма. Благодаря.
    С това се приема на второ четене така предложения законопроект.
    По трета точка – Разни.
    Ще направя следните съобщения:
    По повод на Декларацията от предходното заседание на Комисията сме изискали становище от СЕМ и от Българската национална телевизия. Постъпило е становище от Българската национална телевизия. От СЕМ становището ще бъде разгледано този петък. Така че следващата седмица, когато вече ще имаме пълен комплект на становищата, ще направим нашата преценка за изслушване или неизслушване в Комисията.
    За информация ви съобщавам, че е постъпила информация за статистически изследвания в областта на културата за 2009 г. Това е информация, предоставена от Националния статистически институт. Който проявява интерес може да се запознае с материала, който се намира при сътрудниците на Комисията.
    Петър Курумбашев:
    Г-жо Председател, ако мога да Ви помоля да се изпрати по e-mail на членовете на Комисията.
    Даниела Петрова:
    Информацията е получена на хартиен носител. Изпратено е като писмо. Може би трябва да се сканира.
    Петър Курумбашев:
    Ако го има като file и не ви затруднява, само тогава.
    Даниела Петрова:
    Постъпила е и Декларация от Творческите съюзи, адресирана до Председателя на Народното събрание, Министъра на културата, Министъра на финансите и до Председателя на Комисията по култура, гражданско общество и медии, където същите изразяват позиция по така рестриктивно орязания бюджет. Декларацията е постъпила на 21 май. Същата ще ви бъде предоставена. Но тъй като до настоящия момент не е входиран проект за бюджет, не съм я включила в дневния ред за разглеждане.
    Това бяха съобщенията в т. Разни.
    Пожелавам приятна почивка. Закривам заседанието.



    Председател:
    Даниела Петрова
    Форма за търсене
    Ключова дума