Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА, ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА, ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ
03/11/2010
    Определение на Конституционния съд от 12 октомври 2010 г. с приложено искане на 54 народни представители, с което Народното събрание е конституирано като страна по конституционно дело № 17/2010 г. за установяване на противоконституционността на § 16 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за националния архивен фонд.


    На 3 ноември 2010 г. се проведе заседание на Комисията по културата, гражданското общество и медиите при

    Д н е в е н р е д:

    1. Определение на Конституционния съд от 12 октомври 2010 г. с приложено искане на 54 народни представители, с което Народното събрание е конституирано като страна по конституционно дело № 17/2010 г. за установяване на противоконституционността на § 16 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за националния архивен фонд.

    Заседанието бе открито в 14,30 ч. и ръководено от госпожа Даниела Петрова – председател на комисията.

    * * *

    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ПЕТРОВА: Уважаеми колеги, налице е кворум, откривам заседанието на Комисията по културата, гражданското общество и медиите, което ще се проведе при следния дневен ред:
    1. Определение на Конституционния съд от 12 октомври 2010 г. с приложено искане на 54 народни представители, с което Народното събрание е конституирано като страна по конституционно дело № 17/2010 г. за установяване на противоконституционността на § 16 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за националния архивен фонд.
    2. Работна група по общия законопроект на приетите на първо гласуване законопроекти за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията № 054-01-48, внесен от Даниела Миткова, Йоана Кирова и Диан Червенкондев, и № 054-01-53, внесен от Огнян Стоичков, за второ гласуване.
    Ако няма други предложения, подлагам на гласуване дневния ред.
    ЙОАНА КИРОВА: Моето предложение е т. 2 да отпадне, тъй като това е един изключително важен закон и би било редно да присъстват всички, които са вносители, както и заинтересованите страни.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ПЕТРОВА: Те са поканени. Всички са уведомени.
    ЙОАНА КИРОВА: Уведомени са днес! Няма ги нито от СЕМ, нито от ДАЗД знаят, нито господин Стоичков, колегата Диан Червенкондев днес е запознат, така че нямат готовността да присъстват.
    СТОЯН ИВАНОВ: Ако разрешите, и аз да кажа нещо в тази връзка. Разговаряхме с колегата Стоичков, той по принцип би желал да участва в една такава работна група, но наистина и той научи днес, че ще правим работна група. Не е проблем до следващото заседание който проявява желание, да заяви и съответно да включим задължително в тази група и от ДАЗД, и от СЕМ хора.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ПЕТРОВА: Още в понеделник са уведомени всички, материалите са раздадени, а също има изпратени представители тук, тук е експертът на господин Стоичков, от СЕМ също са извикани представители, тук са правните референти от отдела. Всички са уведомени.
    ЙОАНА КИРОВА: Аз ви казвам, че дори и колегата Червенкондев твърди, че в последния момент днес си е взел материалите, не е бил уведомен, а той е вносител. Госпожа Миткова, да, тя има причини да не присъства, това не е проблем. Но и с господин Стоичков разговарях днес и той каза, че днес научава за тази работна група, а той има желание да присъства. Защото искаме да направим и да излезем цялата работна група наистина с един работещ закон.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ПЕТРОВА: Заповядайте.
    ЯНИТА ДИМИТРОВА: Казвам се Янита Димитрова от Комисията по образование. Представител съм на господин Стоичков. Може би е станало някакво недоразумение, защото той е в много комисии, занимава се с най-различни задачи, така че аз имам грижата да движа този въпрос. В момента господин Стоичков е председател на Комисията по образование, така че той не може да бъде на няколко места едновременно. Но ДАЗД е уведомена, имат техен представител. Ние от няколко дена знаем за това мероприятие днес и се готвим. Така че е въпрос на решение от вашата комисия.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ПЕТРОВА: Ние можем да изключим тази точка от дневния ред и работната група да остане да си работи след това, ако е такова вашето предложение. Ние няма да вземаме решение, работната група просто ще огледа предложенията.
    СТЕФАН ДАНАИЛОВ: Колеги, в материала, който ни е предоставен, вече има някои промени, които са направени добре и всъщност тази работна група трябва да обсъди това, което сега се предлага. Ние няма да гласуваме. Това, което се предлага и което лично аз приемам, ще бъде огледано отново от експертната група, за да бъде предложено вече за гласуване при нас.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ПЕТРОВА: Разбира се, ако работната група не може да постигне консенсус, няма пречка да се събере и два пъти, и три пъти, за да използваме времето и в срок да излезем с тези предложения.
    КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Колеги, да се разберем, може би се разминаваме в начина на виждане на нещата. Тази работна група може да се събере и три-четири пъти, ако трябва, докато се стигне до някакви решения. Нека сега да се чуят мненията в работната група, следващия път ако се наложи, пак ще се събере, ще се привлекат и други хора.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ПЕТРОВА: Колеги, да подложа ли на гласуване направеното предложение?
    СТОЯН ИВАНОВ: Аз се извинявам! Нека да уточним още един път нещо: какво е всъщност съдържанието на втора точка? - работна група по общия законопроект. От това разбирам, че днес фактически създаваме тази работна група, така ли е? Или тази група работи?
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ПЕТРОВА: Да, работи. Вече се събира веднъж предварително, за да се обобщят предложенията.
    Подлагам на гласуване предложението на госпожа Кирова точка втора от дневния ред да отпадне. Който е „за”, моля да гласува.
    За – 7, против – 5.
    СТЕФАН ДАНАИЛОВ: Аз не мога да разбера какво пречи работната група да се запознае с предложенията, които са постъпили, и да си направи заседанието. Защото аз не виждам някакви спорове в това, което се предлага. Разбира се, колегите може да имат някакви съображения.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ПЕТРОВА: Точката отпада от дневния ред, а след това работната група ще си вземе решение да започне работа.
    По точка първа от дневния ред, колеги, ви е раздаден проект за становище. Становището е обсъдено и с администрацията в Народното събрание. В становището, което предлагаме на Конституционния съд, ще претърпи промяна единствено последният му абзац, а именно: „С оглед на посоченото по-горе (тоест правните аргументи) следва да бъде отхвърлено изцяло като неоснователно искането на 54 народни представители за установяване на противоконституционност на § 16 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение на Закона за националния архивен фонд, обнародван в „Държавен вестник” бр. 59 от 31.07.2010 г.”
    Предлагам ви да гласуваме проекта за становище. Разбира се, Народното събрание, конституирано по делото като заинтересована страна, може да изрази, може да не изрази становище. В този парламент вече е практика изразяването на становища, така че аз ви предлагам да подкрепите предложеното становище. То няма задължителен характер, има информативен характер по отношение на вземането на решение от съда.
    Заповядайте, проф. Данаилов.
    СТЕФАН ДАНАИЛОВ: Благодаря.
    Поначало парламентът е изразил своето становище още с приемането на § 16 от Преходните и заключителни разпоредби. Вие сте права, че парламентът може да даде отговор, може да не даде отговор. Явно становище ще се даде. Но аз искам да заявя от името на Парламентарната група на Коалиция за България, че всъщност с нашите подписи, които са в тези 54 народни представители, продължаваме да настояваме, че влизането на закона в сила преди публикуването му в „Държавен вестник” е конституционно недопустимо и затова не можем да подкрепим предложението за това становище.
    Това е, което бих искал да кажа.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ПЕТРОВА: Заповядайте, колега Василев.
    ЕМИЛ ВАСИЛЕВ: Аз само искам да се присъединя към казаното от колегата. Още повече, че когато се обсъждаше този закон в комисията, също изразих отношение, че въвеждането на принципа за ретроактивност на правната норма в действащото законодателство просто ще наруши някои принципи, които от столетия са заложени в континенталната правна система.
    Така че лично аз също ще гласувам против становището.
    ПРЕДС. СВЕТЛА ДИМИТРОВА: Благодаря.
    Други изказвания?
    Колеги, подлагам на гласуване така предложения ви проект за становище с прочетения днес от мен последен абзац. Който е съгласен да бъде представено това становище, моля да гласува.
    За – 10, против – 3, въздържали се – няма.
    С това изчерпваме дневния ред.
    Моля работната група да остане.

    (Закрито в 14,50 ч.)


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Даниела Петрова


    Форма за търсене
    Ключова дума