Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА, ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА, ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ
23/02/2011
    Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) относно създаването в София, Република България, на Регионален център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО (категория 2), № 102-02-4, внесен от Министерския съвет на 11 февруари 2011 г.
    На 23 февруари 2011 г. се проведе заседание на Комисията по културата, гражданското общество и медиите при
    Д н е в е н р е д:

    1. Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) относно създаването в София, Република България, на Регионален център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО (категория 2), № 102-02-4, внесен от Министерския съвет на 11 февруари 2011 г.

    Заседанието бе открито в 14,40 ч. и ръководено от госпожа Даниела Петрова – председател на комисията.

    * * *

    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ПЕТРОВА: Добър ден на всички! Колеги, налице е кворум, откривам заседанието на Комисията по културата, гражданското общество и медиите.
    Заседанието ще се проведе при следния дневен ред: Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) относно създаването в София, Република България, на Регионален център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО (категория 2) № 102-02-4, внесен от Министерския съвет на 11 февруари 2011 г.
    Ако има други предложения по дневния ред, моля да бъдат направени. Ако няма, подлагам на гласуване така предложената ви точка единствена в дневния ред.
    Който е съгласен с предложения дневен ред, моля да гласува.
    За – 10, против и въздържали се – няма.
    На днешното заседание присъстват: от Министерството на културата – Вежди Рашидов, министър, Тодор Чобанов, заместник-министър, Боян Милушев, парламентарен секретар, и Деяна Данаилова, директор на дирекция „Културна политика”; от Министерството на външните работи: Иван Пиперков, началник отдел в дирекция „ООН и глобални въпроси”, и Виолета Цанкова от дирекция „ООН и глобални въпроси”.
    От дирекция „Пресцентър и връзки с обществеността” са представени като гости на заседанието 30 ученика от Гимназията с преподаване на чужди езици „Симеон Радев” от град Перник. Приветстваме ги с „Добре дошли!”
    Преминаваме към точка първа от дневния ред.
    Давам думата на министъра на културата господин Вежди Рашидов, за да представи законопроекта за ратификация.
    МИНИСТЪР ВЕЖДИ РАШИДОВ: Уважаеми дами и господа! България е държава с уникално културно наследство. И макар че обикновено когато говорим за наследство, имаме предвид великолепното археологическо наследство, трябва да подчертаем, че България е уникална със своето нематериално наследство. Това са нашите традиции, обичаи, фолклор, език, кухня, народно творчество, митология, вярвания. Това богатство, което е може да се пипне, но има огромно значение за нашата и световната култура, е предмет на изучаване от редица научни дисциплини, като етнология, фолклористика, езикознание и други.
    Не е случайно, че България беше първата държава, която направи вписване в списъка на ЮНЕСКО на световно нематериално наследство. С включването на прочутите Бистришки баби и по-късно на нестинарството, ние станахме истински пионер в съхраняването на световното нематериално наследство.
    Като оценка на нашите постижения и на уникалния характер на нашата държава, заемаща централно пространство в Югоизточна Европа, ЮНЕСКО избра и утвърди именно България за седалище на Регионалния център за опазване на нематериалното наследство. Центърът ще се занимава със събиране, обработка на информация в сферата на нематериалното наследство от целия регион. Ще подготвя и провежда процедури за вписване в регистъра на световното нематериално наследство. Благодарение на този център, убеден съм, че ще впишем още много български постижения в световната съкровищница на паметта, ще укрепне авторитетът ни като държава, опазваща своето и чуждото културно наследство.
    Предлагам ви да подкрепите по категоричен начин решението за създаване на този център, като Народното събрание ратифицира със закон Споразумението между правителството на Република България и Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО).
    Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ПЕТРОВА: Благодаря Ви.
    Предоставям думата и на представителите на Министерството на външните работи. Кой ще вземе отношение? Заповядайте.
    ИВАН ПИПЕРКОВ: Министерството на външните работи изцяло подкрепя казаното от министър Рашидов и се присъединяваме към неговото становище, че трябва да бъде ратифицирано колкото се може по-бързо споразумението.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ПЕТРОВА: Благодаря Ви.
    Колеги, откривам дебата. Изказвания? Заповядайте, проф. Данаилов.
    СТЕФАН ДАНАИЛОВ: Уважаеми колеги, господин министър! Не скривам, че най-сетне предложението на проекта на Закона за ратификация на Споразумението между правителството на Република България и Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) искрено ме удовлетворява, макар че се забави доста във времето.
    Приемам със задоволство отбелязването на усилията, които страната ни положи през миналия мандат, да докажем на ЮНЕСКО, че именно България е страна, действително подготвена и с ресурс да оглави този Регионален център. Като досегашен председател, избран на общото събрание на центъра през 2009 г., мога само да съжалявам, че действието на утвърдения устав се забави, не се проведе навреме избор на директор на центъра и – което най-много съжалявам – не бе използван финансовият ресурс по Бюджет 2010 г. Това се отрази и на работата през 2009-2010 г. на създадения Национален регистър за нематериално културно наследство и неговата интернет версия, която доскоро не функционираше.
    Аз и моите колеги ще подкрепим ратификацията на това споразумение, защото сме убедени, че българското нематериално културно наследство е доказателство за изключителния принос на българския творчески гений в съкровищницата на европейската и световната духовна култура.
    Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ПЕТРОВА: Други изказвания? Заповядайте, господин Рашидов.
    МИНИСТЪР ВЕЖДИ РАШИДОВ: Искам да потвърдя това, което казва министър Данаилов. Прав е в това, че се закъсня доста, това никой не го отрича. Всички бихме били по-щастливи, ако можехме да го направим по-рано, може би и ние имаме някъде вина, но основно дълго време трябваше да се разделяме между Българската академия на науките кой ще бъде оторизираният принципал на този център и това наистина удължи срока.
    Благодаря Ви, че ще подкрепите законопроекта за ратифициране на споразумението, защото това е много полезно за цялата държава. Слава богу, че най-накрая го имаме, подписахме в ЮНЕСКО и по-добре късно, отколкото никога, това също е едно успокоение.
    Да, разбира се, прав сте в това, което казвате, на нас ни остава да поработим по-усилено, за да можем малко да компенсираме загубеното време. Вие сте прав.
    Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ПЕТРОВА: Благодаря.
    Други изказвания? Заповядайте, господин Михайлов.
    МИХАИЛ МИХАЙЛОВ: Господин министър, предвидени ли са за 2011 г. средства за финансиране?
    СТЕФАН ДАНАИЛОВ: Приехме 400 хил. лева ние в нашата комисия.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ПЕТРОВА: Благодаря.
    Други изказвания?
    Колеги, ако няма други изказвания, закривам дебата и предлагам:
    На основание чл. 85, ал. 1, т. 7 от Конституцията на Република България с настоящия законопроект да предложим на Народното събрание да ратифицира със закон горепосоченото Споразумение между правителството на Република България и Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) относно създаването в София, Република България, на Регионален център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО (категория 2).
    Споразумението между правителството на България и ЮНЕСКО е сключено в съответствие с Резолюцията на Тридесет и петата Генерална конференция на ЮНЕСКО, която е проведена през октомври 2009 г. Целта на Споразумението е да се популяризира Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство в региона, да се допринесе за практическото приложение в Югоизточна Европа, да се насърчи сътрудничеството в областта на нематериалното културно наследство на национално, регионално и международно равнище и да се осъществят инициативи за опазване и популяризиране на нематериалното културно наследство на страните от региона.
    Споразумението задължава правителството на Република България да осигури всички финансови или непарични ресурси, необходими за администрирането и правилното функциониране на Центъра, които трябва да бъдат най-малко на равностойността на 200 хил. евро годишно. От своя страна ЮНЕСКО ще осигурява съдействие под формата на техническа помощ за програмните дейности на Центъра.
    Споразумението влиза в сила след подписването му и след като страните по него взаимно са се информирали в писмена форма, че всички формалности и изисквания за тази цел по вътрешното законодателство на България и вътрешните разпоредби на ЮНЕСКО са изпълнени.
    Датата на получаване на последното известие се счита за дата на влизане в сила на настоящото споразумение.
    Срокът на действие на това споразумение е шест години и се счита за подновено, освен ако не бъде другояче прекратено от която и да е от страните. То влиза в сила в срок от шест дни след получаване на известие, изпратено от едната от страните по Споразумението до другата.
    С оглед гореизложеното ви предлагам да гласуваме този законопроект. Който е съгласен, моля да гласува.
    За – 13, против и въздържали се – няма.
    Колеги, благодаря ви. С това дневният ред е изчерпан. Пожелавам ви приятна почивка!
    Закривам заседанието.

    (Закрито в 16,10 ч.)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Даниела Петрова
    Форма за търсене
    Ключова дума