КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА, ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И МЕДИИТЕ
Обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за закрила и развитие на културата – второ гласуване (продължение)
На 13 септември 2012 г. се проведе извънредно заседание на Комисията по културата, гражданското общество и медиите при
Д н е в е н р е д:
1. Обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за закрила и развитие на културата – второ гласуване (продължение).
Заседанието бе открито в 11,00 ч. и председателствано от госпожа Даниела Петрова – председател на Комисията.
* * *
ПРЕДС. ДАНИЕЛА ПЕТРОВА: Уважаеми колеги, откривам заседанието на Комисията по културата, гражданското общество и медиите. На заседанието присъства Милда Паунова – директор на дирекция „Правно-нормативна дейност и обществени поръчки”.От вчера останаха текстове, които трябва да гласуваме по Закона за изменение и допълнение на Закона за закрила и развитие на културата. Вчера беше гласувано заглавието. Сега се връщаме към текста на новия § 1.
Правя предложение на основание чл. 73, ал. 4, т. 2 от ПОДНС. В чл. 5, ал. 3 се изменя така: „(3) Правоотношенията на директорите на държавни културни институти възникват въз основа на конкурс съгласно Кодекса на труда за срок от 4 години, освен ако друго не е предвидено в специален закон.”
Моля да гласуваме предложението.
За – 12, против и въздържали се няма.
По § 1 по вносител вчера предложението на Стефан Данаилов беше оттеглено. Правя предложение на основание чл. 73, ал. 4, т. 2 от ПОДНС. В чл. 8, ал. 5, се изменя така: „(5) Правоотношенията на директорите на общинските културни институти с кмета на общината, възникват въз основа на конкурс съгласно Кодекса на труда за срок от 4 години, освен ако друго не е предвидено в специален закон. Условията на конкурса се съгласуват с Министерството на културата.”
Който е съгласен моля да гласува.
ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Процедурата е ясна. Вчера нали обсъждахме. Предлагам да гласуваме текста и за общинските и за регионалните.
ПРЕДС.ДАНИЕЛА ПЕТРОВА: Предлагам да гласуваме текста на вносителя по принцип и да гласуваме предложението, които сега направих.
За – 12, против и въздържали се няма.
По § 1а е постъпило предложение от народните представители Красимир Велчев и Даниела Петрова. Правя предложение на основание чл. 73, ал. 4, т. 2 от ПОДНС. В чл. 9, ал. 5 се изменя така: „(5) Правоотношенията на директорите на регионални културни институти с кметовете на общините, на чиято територия са седалищата им, възникват въз основа на конкурс за срок от 4 години съгласно Кодекса на труда, освен ако друго не е предвидено в специален закон.”
ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: От името на Стефан Данаилов оттеглям предложението по чл. 9, ал. 5. Той подкрепя това, за което вчера говорихме – четирите години за сценичните изкуства, а петте години да останат за музеите.
ПРЕДС. ДАНИЕЛА ПЕТРОВА: Предлагам да подкрепим по принцип текста на вносителя за § 1а и да приемем предложението, направено по реда на чл. 73, ал. 4, т. 2 от ПОДНС. Който е съгласен моля да гласува.
За – 12, против и въздържали се няма.
§ 1б е постъпило предложение от народните представители Красимир Велчев и Даниела Петрова за създаване на изречение второ. Правя предложение на основание чл. 73 ал. 4, т. 2. В чл. 17, ал. 3 се създава изречение второ: „Директорите на българските културни институти в чужбина не могат да бъдат назначавани за повече от два мандата.” Двете предложения се различат с отпадането на думата „последователни”.
ЛЮБОМИЛА СТАНИСЛАВОВА: Ако одобрим текста с думата „последователни” това означава, че те може да са последователни, но може и да не са, но никога повече от осем години.
ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Нали това беше идеята. За това говорим да подкрепим това предложение. Да не може да се вземе трети мандат като се прекъсне веднъж.
ЕМИЛ ВАСИЛЕВ: Госпожо председател, аз ако се въздържа нали няма да бламирам гласуването. Аз ще се въздържа единствено заради термина мандат. В Кодекса на труда го няма.
ПРЕДС. ДАНИЕЛА ПЕТРОВА: Колега, в Кодекса на труда е регламентиран терминът „мандат”. Направили сме справка и там точно по отношение на срочните договори е използван терминът „мандат”.
ЕМИЛ ВАСИЛЕВ: Тоест ние въвеждаме в този закон термина „мандат” за директорите на културните институти в чужбина и по този начин го връзваме с Кодекса на труда.
ЧЕТИН КАЗАК: Защо за страната има ограничение за срока, а за тях няма.
МИЛДА ПАУНОВА: В Закона за дипломатическата служба има ограничение. Те не са дипломати, но причината е над 10 години да не стоят едни и същи директори на културните институти в чужбина. В държавата го няма това, но го има в културните институти в чужбина.
ПРЕДС. ДАНИЕЛА ПЕТРОВА: Колеги, предлагам да гласуваме по принцип § 1б по предложението на народните представители Красимир Велчев и Даниела Петрова.
За – 12, без против и въздържал се.
Предлагам да гласуваме предложението, направено по реда на чл. 73, ал. 4, т.2.
За – 10, против – 0, въздържал се – 2.
ЕМИЛ ВАСИЛЕВ: Гласувах въздържал се, аз разбрах логиката, която тук се възприема да вържем мандата с Кодекса на труда, но съдържанието на понатието „мандат” би означавало, че на този човек примерно не би могло да му бъде прекъснат трудовия договор, тъй като той ще претендира за мандатност и ще оспорва в съда. Ако прекратите предсрочно срочният трудов договор той ще оспорва в съда и ще каже, че има мандат.
ПРЕДС. ДАНИЕЛА ПЕТРОВА: Има изисквания, според които ако е осъдено лицето как ще продължи да упражнява.
УЛЯНА ТОДОРОВА: „Мандат” означава само времево. Не влагаме друго понятие, г-н Василев. И в Закона за висше образование се използва от много години и в подзаконови актове.
ПРЕДС. ДАНИЕЛА ПЕТРОВА: Преминаваме към § 2. Гласуваме предложението на народните представители Красимир Велчев и Даниела Петрова.
За – 10, против – 0, въздържал се – 1.
Гласуваме текста на вносителя за § 2 – по принцип.
За – 12, против и въздържали се няма.
Гласуваме предложението на народните представители за Красимир Велчев и Даниела Петрова за създаване на § 3.
За – 11, против и въздържали се няма.
Колеги, с това приехме на второ гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за закрила и развитие на културата, № 254-01-63, внесен от народния представител Красимир Велчев и група народни представители на 23.05.2012 г.
Благодаря ви за вниманието!
(Закрито в 11,50 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Д-р Даниела Петрова