КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
15/10/2009
ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
С Т А Н О В И Щ Е
Относно: Годишния отчет за дейността на Комисията за защита от дискриминация през 2008 г.
На свое редовно заседание, проведено на 15 октомври 2009 г., Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите обсъди Годишния отчет за дейността на комисията за защита от дискриминация през 2008 г., внесен в Народното събрание на основание чл. 40, ал.5 от Закона за защита от дискриминация.
Докладът бе представен от г-н Кемал Еюп, председател на Комисията за защита от дискриминация, който изложи основните аспекти от дейността на Комисията. Той подчерта, че Комисията работи не само с жалби и сигнали, но има и правомощия да се самосезира по особено значими обществени проблеми.
Увеличението на разгледаните жалби и сигнали от създаването на комисията до 2008 година е нараснало значително. За 2006 г. са разгледани общо 296 бр., 2007 г. – 649, т.е. повече от два пъти; 2008 г. – 710, и 2009 г. до 1 октомври – 746. Най-много жалби са от сферата на труда, като се започне от обявите с поставена възрастова граница и други условия за определено образование, конкурсите по време на трудова дейност, различно заплащане за еднакво положен труд по признак пол и др.
По-големият брой на образуваните преписки говори за осведомеността на българския гражданин и търсенето на необходимата консултантска помощ. Тези данни не означават че дискриминацията се е увеличила, а се дължат най-вече на активната разяснителна дейност на Комисията, добрата й работа с медиите и участието й в редица международни проекти.
Господин Еюп информира, че Комисията разполага с екип от специалисти, който следи за изпълнение на решенията както в частта за внасяне на санкции и глоби, така и на предписанията. Комисията работи в добро партньорство с неправителствения сектор, с държавните институции и учебните заведения в областта на превенцията.
През изминалата година Комисията за защита от дискриминация е получила много високи оценки за развиваната от нея дейност и от страна на международни организации и европейски институции, като всички те са впечатлени от правомощията, капацитета и ефективността на работата й. Традиционно са поддържани добри взаимоотношения със Съвета на Европа, с Организацията за сигурност и сътрудничество, с Европейската комисия. В областта на превенцията са организирани семинари, разяснителни кампании и открити приемни, финансирани от спечелени европейски проекти.
По препоръка на Европейската комисия са проведени и два семинара за полицейски служители, както и с практикуващи юристи от районни съдилища, адвокати, прокурори от Върховния административен съд, Върховния касационен съд, като лектори са били представители на европейските институции.
След представяне на доклада, в хода на проведените дебати, бяха поставени въпроси към г-н Еюп. Като най-важни от тях се откроиха:
Дали все още съществува дискриминация по отношение на ромското малцинство, зададен от н.п. Юнал Лютфи.
Н.п. Николай Петков запита какъв е подходът и критериите за самосезиране на Комисията и не са ли твърде малко само четири случая за самосезирането й през 2008 г.?
Н.п. Борислав Стоянов постави въпроса за липсата в доклада на ясна финансова отчетност.
В заключение, народните представители се обединиха около становището, че и през 2008 г. Комисията за защита от дискриминация е продължила успешно да се утвърждава като активен фактор за защита на правата на гражданите.
След проведеното обсъждане, Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите с 14 гласа „за” и трима „въздържали се” прие за сведение Годишния отчет за дейността на Комисията за защита от дискриминация през 2008г., и го предлага на Народното събрание за приемане.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЙОРДАН БАКАЛОВ