Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
04/02/2010


    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
    № 053-14-7/10.02.2010 г.


    Д О К Л А Д

    ОТНОСНО: Проект за решение за признаване на геноцида над арменците в Османската империя 1915-1922г., № 954-02-5, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 14. 07. 2009 г.

    На редовно заседание, проведено на 4. 02. 2010 г., Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите разгледа и обсъди Проект за решение за признаване на геноцида над арменците в Османската империя 1915-1922г., № 954-02-5, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 14. 07. 2009 г.
    На заседанието присъстваха г-н Златко Димитров - директор на Дирекция „Международно право” при Министерството на външните работи и проф. Георги Бакалов - директор на Държавна агенция „Архиви”.
    От името на вносителите проектът за решение беше представен от народния представител проф. Станислав Станилов. Той напомни, че парламентарната група на Коалиция „Атака” през мандата на 40-тото Народно събрание безуспешно е внасяла четири пъти предложение за признаване на геноцида над арменците в Османската империя. Вносителите се надяват този път 41-то Народно събрание да подкрепи проектът им за решение, като намери необходимата воля да признае официално геноцида над арменския народ и обяви 24 април за ден на възпоменание на неговите жертви. Народният представител подчерта, че изтреблението на арменците в Османската империя през 1915-1922 г. е идентифицирано с категорични исторически факти и автентични документи и отговаря напълно на състава на постановителните актове на ООН. Много страни по света, сред които Франция, Великобритания, Русия, САЩ, Германия, Белгия, Италия, Гърция и др., както и Европейският парламент са признали геноцида над арменците.
    Според проф. Георги Бакалов упражненото насилие върху арменския народ е доказано безспорно и не подлежи на никаква дискусия. Целият спор се води върху числеността на жертвите.
    Представителят на Министерството на външните работи обясни, че въпреки геноцидът над арменците да попада в обхвата на понятието „геноцид” по смисъла на Конвенцията на ООН за преследване и наказания на престъплението „геноцид” от 1948 г., по която Турция е страна, тази Конвенция няма обратна сила за събития, настъпили преди влизането й в сила. Между Република България и Република Турция съществуват множество отворени двустранни въпроси и евентуалното приемане на решение по арменския геноцид ще затрудни преговорите ни по нерешените въпроси и ще влоши двустранните отношения.
    В хода на проведената дискусия се изказаха различни мнения по отношение на съществуването на геноцид над арменския народ.
    Надделя становището, че евентуалното приемане на разглежданото проекторешение несъмнено ще бъде акт с висока морална стойност, но би довел до сериозно влошаване на двустранните отношения между България и Турция. Произтичащите от този акт морални дивиденти не биха могли да оправдаят негативните последици.

    След проведените дебати и гласуване, Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите с 1 глас „за”, 3 гласа „против” и 5 гласа „въздържали се” предлага на Народното събрание да не приема Проект за решение за признаване на геноцида над арменците в Османската империя 1915-1922г., № 954-02-5, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 14. 07. 2009 г.






    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВАТА
    НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА,
    ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА
    ГРАЖДАНИТЕ:



    ЙОРДАН БАКАЛОВ

    Форма за търсене
    Ключова дума