Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
29/04/2010
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
№ 053-14-13/11.05.2010 г.
С Т А Н О В И Щ Е
Относно: Годишен отчет за дейността на Комисията
за защита от дискриминация за 2009 г.,
№ 020-00-19, внесен на 30.03.2010 г.
На свое редовно заседание, проведено на 29.04.2010 г., Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите обсъди Годишния отчет за дейността на Комисията за защита от дискриминация за 2009 г., № 020-00-19, внесен на 30.03.2010 г. в Народното събрание на основание чл. 40, ал.5 от Закона за защита от дискриминация.
Отчетът беше представен от г-н Кемал Еюп, председател на Комисията за защита от дискриминация.
Поради предстоящото приключване на мандата на сегашния състав на Комисията, той направи преглед на дейността й за целия петгодишен период. Беше припомнено, че Комисията за защита от дискриминация е независим специализиран орган с особена юрисдикция, която работи както с целия си състав от 9 члена при взимане на решения, така и с постоянни заседателни състави, специализирани по определени признаци за дискриминация. Отчетено беше, че след активна разяснителна работа, медийни кампании и организирани семинари от Комисията, гражданите са все по-информирани как да защитават правата си в областта на дискриминацията. Броят на сигналите и жалбите прогресивно расте – 2006 г. – 289; 2007 г. – 645; 2008 г. – 738 и 2009 г. – 1039. При преценка дали има основание за образуване на производство по постъпилите преписки, около 50 % от жалбите и сигналите отпадат, като се препращат по компетентност или се връщат на жалбоподателите за отстраняване на пропуски. За подобряване дейността на Комисията допринасят и регионалните представители в пет областни града, като има намерение те да бъдат увеличени с още двама регионални представители. Глобите и имуществените санкции, внесени в държавния бюджет за целия петгодишен период, са на стойност 72 461 лв.
Г-н Еюп подчерта, че съществен резултат от дейността им е промяната на нормативни актове, следствие от приети решения от Комисията. Като пример бе посочено задължението в Закона за държавния бюджет на Република България за 2009 г. първостепенните разпоредители да осигурят изграждането на достъпна архитектурна среда за хора с увреждания в рамките на капиталовите си разходи.
Беше изтъкнато, че Комисията за защита от дискриминация е кандидатствала успешно за допълнително финансиране по европейски проекти. За 2010 г. са спечелили четири проекта.
В заключение г-н Еюп призова, с оглед на спецификата в дейността на Комисията, да не се намалява автоматично броя на комисарите от 9 на 5. Според него това ще се отрази не само на натовареността, но и на качеството на извършваната работа.
След проведеното обсъждане и гласуване, Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите, с 4 гласа „за”, 1 „против” и 4 „въздържали се”, не прие Годишния отчет за дейността на Комисията за защита от дискриминация за 2009 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЙОРДАН БАКАЛОВ