КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
15/07/2010
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
№ 053-14-24/20.07.10 г.
Д О К Л А Д
Относно: Законопроект за ратифициране на Изменението на чл.20,
ал.1 от Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация по отношение на жените, № 002-02-22,
внесен от Министерския съвет на 25.06.2010 г.
На свое редовно заседание, проведено на 15.07.2010 г., Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите разгледа Законопроект за ратифициране на Изменението на чл.20, ал. 1 от Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация по отношение на жените, № 002-02-22, внесен от Министерския съвет на 25.06.2010 г.
От името на вносителя законопроектът беше представен от г-жа Людмила Божкова, директор на дирекция „Права на човека”, Министерство на външните работи.
Същността на предлаганото изменение е времетраенето на заседанията на Комитета за премахване на дискриминацията спрямо жените да бъде определяно от среща на държавите - страни по Конвенцията, а не както е фиксирано в настоящата редакция на Конвенцията – веднъж годишно за период не повече от две седмици. Това изменение се налага поради нарасналия брой държави-страни по Конвенцията - към момента 186, и огромният брой доклади, които Комитетът трябва да разгледа в съответствие с чл. 18 на Конвенцията.
Отбелязано бе, че този международно правен инструмент е приет преди повече от 30 години, по-точно през 1979 г., поради което цитираната разпоредба за времетраенето, фиксирана в Конвенцията, е вече остаряла.
Предложението за изменението на чл. 20, ал. 1 е прието на Осмата среща на държавите–страни по Конвенцията през 1995 г., като на тази среща се приема резолюция, сред чиито автори е и Република България. Резолюцията отчита нарасналия брой на държавите-страни по Конвенцията и огромният брой доклади, с които Комитетът трябва да се справи, поради което е преценено, че трябва да се увеличи броят на заседанията. Точно колко заседания ще има и колко дълго ще продължат те, ще се определя от държавите-страни по Конвенцията на техните срещи.
Подчертано беше, че това изменение на чл. 20, ал. 1 ще влезе в сила едва когато 2/3 от държавите-страни по Конвенцията депозират ратификационните инструменти пред Генералния секретар на ООН. Към момента броят на страните е 57. Тоест, от 186 страни само 57 държави-страни по този международно правен инструмент са направили това изменение. До влизането на изменението в сила Комитетът за премахване на дискриминацията по отношение на жените има заседания три пъти в годината с продължителност всяко по три седмици, въз основа на резолюция на Общото събрание на ООН, приета 2007 г.
През март 2010 г. в Министерството на външните работи е получено писмо от Председателя на Комитета за премахване на дискриминацията по отношение на жените, в което се отправя апел към българската страна да приеме такова изменение, което съответно да бъде ратифицирано. В отговор на тази покана Министерството на външните работи инициира това изменение, което сега е на вниманието на народните представители.
След проведеното гласуване, Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите единодушно, с 9 гласа „за”, предлага на Народното събрание да приеме на първо и второ гласуване Законопроекта за ратифициране на Изменението на чл. 20, ал. 1 от Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация по отношение на жените, № 002-02-22, внесен от Министерския съвет на 25.06.2010 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЙОРДАН БАКАЛОВ