Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
31/03/2011

    Доклад
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ

    № 153-14-8/5.04.2011 г.

    Д О К Л А Д


    Относно: Законопроект за ратифициране на Факултативния протокол към Конвенцията на Организацията на обединените нации против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание от 18 декември 2002 г., № 102-02-7, внесен от Министерския съвет на 14.03.2011 г.


    На редовно заседание, проведено на 31.03.2011 г., Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите разгледа Законопроект за ратифициране на Факултативния протокол към Конвенцията на Организацията на обединените нации против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание от 18 декември 2002 г., внесен от Министерския съвет на 14.03.2011 г.
    Факултативният протокол е подписан на 22 септември 2010 г. в Ню Йорк. Неговата основна цел е създаване на система за постоянен мониторинг в местата за задържане с цел предотвратяване на жестоко или унизително отношение или наказание. Редовните посещения следва да се осъществяват от независими международни и национални органи – Подкомитета към Комитета на ООН против изтезанията и друго жестоко, нечовешко и унизително отнасяне или наказание (Подкомитета по превенция) и национални превантивни механизми.
    Всяка държава – страна по протокола, трябва да изгради, определи или поддържа на национално ниво орган за предотвратяване на изтезанията и друго нечовешко или унизително отношение и наказание, наречен „национален превантивен механизъм” (НПМ). Държавата трябва да гарантира неговата независимост, да осигури необходимите финанси за функционирането му, да предостави правото за редовно инспектиране на лицата, лишени от свобода, в местата за задържане и др.
    Присъединяването на страните от Европейския съюз към Протокола е сред приоритетите на Общността в областта на правата на човека. България е получавала нееднократно запитвания от Секретариата на Съвета на министрите относно подписването и прилагането на горепосочения документ. Ратифицирането му е и сред препоръките, отправени към страната ни в рамките на Първия универсален периодичен преглед на България за изпълнение на международните й ангажименти в областта на правата на човека (Женева, 4-8 ноември 2010 г.) Присъединяването към протокола ще се отрази благоприятно на международния ни авторитет и ще спомогне за подобряване на условията в местата за лишаване от свобода.
    В хода на дискусията Председателят на Комисията г-н Йордан Бакалов изрази мнение, около което се обединиха и останалите народни представители, че Ратификацията би трябвало да бъда разпределена от ръководството на Народното събрание на Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите като водеща по компетентност. Посочено беше и още, че със своята досегашна компетентна и безпристрастна дейност институцията на Омбудсмана напълно отговаря на изискванията на Протокола и може да бъде посочена като национален превантивен механизъм.
    След проведеното гласуване, Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите единодушно, с 9 гласа „за”, предлага на Народното събрание да приеме Законопроекта за ратифициране на Факултативния протокол към Конвенцията на Организацията на обединените нации против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание от 18 декември 2002 г., внесен от Министерския съвет на 14.03.2011 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА,
    ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ:


    ЙОРДАН БАКАЛОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума