Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
14/04/2011

    Доклад
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
    № 153-14-9/20.04.2011 г.


    Д О К Л А Д

    Относно: Годишния отчет за дейността на Комисията за защита от дискриминация през 2010 г., № 120-00-16, внесен от Комисията за защита от дискриминация на 29. 03. 2011 г.

    На редовно заседание, проведено на 14 април 2011 г., Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите обсъди Годишния отчет за дейността на Комисията за защита от дискриминация през 2010 г., внесен в Народното събрание на основание чл. 40, ал. 5 от Закона за защита от дискриминация.
    На заседанието присъстваха г-н Кемал Еюп - председател на Комисията за защита от дискриминация, г-жа Есен Мустафа и г-н Благой Видин - членове на комисията и г-н Мустафа Занков – директор на дирекция „Финанси”.
    Отчетът беше представен от г-н Кемал Еюп, който изложи основните аспекти от дейността на комисията. През 2010 г. са подадени 838 жалби и сигнали, а образуваните преписки през годината са 268. През отчетния период специализираните и разширените състави на комисията са провели 388 заседания по образуваните преписки и са постановили 293 решения. В приемната на комисията в София, в офисите на регионалните й представители в страната, в откритите приемни в различни градове, както и по телефона са консултирани по повод конкретни оплаквания 3821 граждани.
    Председателят на комисията отбеляза, че от анализа на постъпилите жалби и сигнали се налага изводът, че нараства броят на нарушенията на
    равенството в третирането, които засягат повече от един дискриминационен признак – т.н. „множествена дискриминация”. Увеличил се е броят на преписките, образувани за нарушения при упражняване на правото на труд, тормоз на работното място, както и по признаците „пол” и „синдикална принадлежност”. Комисията притежава правомощия по отношение на приемане, отменяне, изменение или допълнение на нормативни актове, при несъответствието им с националните и международните норми за равно третиране. Във връзка с тази си функция, комисията е направила редица препоръки до държавни и общински органи.
    Най-много са жалбите в сферата на труда, свързани с обявите за поставена възрастова граница, провеждане на конкурси по време на трудова дейност, различно заплащане за еднакво положен труд по признак „пол” и др. По-големият брой на образуваните преписки говори за повишената осведоменост на гражданите и търсене на необходимата им консултантска помощ. Тези данни не означават, че дискриминацията се е увеличила, а се дължат най-вече на активната разяснителна дейност на комисията, добрата й работа с медиите и участието й в редица международни проекти. Комисията работи в добро партньорство с неправителствения сектор, с държавните институции и учебните заведения в областта на превенцията и е получила високи оценки за дейността си от страна на международни организации и европейски институции. В областта на превенцията са организирани семинари, разяснителни кампании и открити приемни, финансирани от спечелени европейски проекти.
    В хода на проведената дискусия бяха поставени въпроси, свързани с дейността на комисията и финансовото й състояние. Изказани бяха съмнения, че може би дейността й се препокрива с дейността на омбудсмана, и беше зададен въпроса колко са препратените преписки към него. Изразени бяха мнения, че съществуването и дейността на комисията е изключително важен факт, който утвърждава демократичното развитие на страната ни. Защитата на правата на човека като цяло, и в частност опазването им от дискриминационни прояви, е първостепенна задача на държавите-членки на Европейския съюз.
    На зададените от народните представители въпроси отговориха председателят на комисията и директорът на финансовата дирекция.
    След проведеното обсъждане, Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите със 7 гласа „за” и 1 глас „против” прие за сведение Годишния отчет за дейността на Комисията за защита от дискриминация през 2010 г. и го предлага на Народното събрание за приемане.
    Комисията предлага и Проект за решение, което трябва да бъде разискано и гласувано от Народното събрание.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО
    ПРАВАТА НА ЧОВЕКА,
    ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА,
    ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ
    НА ГРАЖДАНИТЕ:

    ЙОРДАН БАКАЛОВ


    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    Проект!

    РЕШЕНИЕ



    Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и във връзка с чл. 40, ал. 5 от Закона за защита от дискриминация

    РЕШИ:

    Приема за сведение Отчета на Комисията за защита от дискриминация за 2010 г., като взема акт от констатациите, оценките и препоръките, посочени в него.

    Решението е прието от 41-ото Народно събрание на …………….
    2011 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ:

    ЦецкаЦачева
    Форма за търсене
    Ключова дума