КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
19/01/2012 първо гласуване
Доклад
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
№ 253-14-1/24.01.2012 г.
Д О К Л А Д
ОТНОСНО: Проект на Национална стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 202-03-1, внесен от Министерски съвет на 06.01.2012 г.
На редовно заседание, проведено на 19.01.2012 г., Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите разгледа Проект на Национална стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 202-03-1, внесен от Министерски съвет на 06.01.2012 г.
Проектът беше представен от г-жа Росица Иванова, секретар на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси.
С Решение № 1 от 5 януари 2012 г. Министерският съвет е одобрил Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите /2012-2020/, както и План за действие за изпълнение на стратегията. Двата документа са изработени от създадената със заповед на министър-председателя Междуведомствена работна група, състояща се от представители от държавните институции и неправителствения сектор.
При изработването на проекта за Национална стратегия работната група се е ръководила от принципите на политическата рамка на Европейския съюз за защита правата на човека, за съблюдаване и гарантиране на равни възможности за всички граждани, и недопускане на дискриминация въз основа на различни признаци, включително етнически произход. Тази рамка задължава всяка държава – членка на Европейския съюз да изработи своя Национална стратегия за интегриране на ромите до 2020 г. В указаната рамка са заложени минималните изисквания, на които да отговарят стратегическите национални документи по отношение на интеграционната политика, които включват образование, здравеопазване, жилищни условия и заетост.
Предложената от Министерския съвет Национална стратегия съдържа както визия, стратегическа цел и приоритети в интеграционната политика по отношение на ромите, така и предоставянето на подкрепа спрямо лица в неравностойно положение от други етнически групи.
Към заложените в рамката на Европейския съюз, минимални изисквания за интеграция на ромите, нашата държава е изработила и добавила още приоритети, а именно - върховенството на закона, недискриминация, култура и медии.
В приетия от Министерския съвет План за действие за изпълнение на Националната стратегия, изрично е указано, че всяка от предложените мерки и всяка дейност са финансово обезпечени, като предварително са получени гаранции от ресорните министерства, че в техния бюджет има заложени средства за посочените дейности. Предвидени са възможности за промяна и в правната рамка, тъй като обхватът е до 2020 г. Отделена е специална част за изпълнението на проектите, които имат отношение към интеграционната политика. Тази част е особено важна, защото тя ще бъде подкрепена с ресурси и конкретни източници на финансиране.
Планът за действие е разработен в две части, тъй като периодът е дълъг, а текущият мониторинг изисква по-кратък период на отчетност. Първата част е до 2014 г., която покрива и периода на международната инициатива „Десетилетие на ромското включване”.
По време на дискусията народните представители изразиха задоволство, че стратегията е финансово обезпечена. Те подчертаха, че и в сега действащото българско законодателство образованието е задължително, но законът не се спазва. Отказът от посещаване на училище е един от най-големите проблеми при интеграцията на ромското население. Необходимо е да се намерят механизмите за прилагане на закона. По отношение на правната култура е наложително да се вменява на ромското население, че тяхно основно задължение е да спазват законите на страната, в която живеят. В Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите се получават много жалби и от представители на ромския етнос. Прави особено впечатление фактът, че хора, които живеят извън гетата, са се интегрирали напълно в обществото и повечето от техните деца са с висше образование. Те са добре образовани и ако не посочват в жалбите си своя етнически произход, по никакъв начин не би се разбрало, че ни пишат роми. Ето защо е крайно време да се предприемат стъпки гетата по някакъв начин да бъдат премахнати. Съществуването им по никакъв начин не подобрява жизнения стандарт на хората, които живеят в тях, а ги прави и зависими от т.н. „барони”.
При проведеното гласуване, единодушно с 12 гласа „за”, Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите предлага на Народното събрание да приеме Проект на Национална стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020), № 202-03-1, внесен от Министерски съвет на 06.01.2012 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА,
ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ:
ЙОРДАН БАКАЛОВ