Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
26/01/2012

    Доклад
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
    № 253-14-5/31.01.2012 г.
    Д О К Л А Д

    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българското гражданство, № 154-01-74, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 11. 07. 2011 г.

    На редовно заседание, проведено на 26. 01. 2012 г., Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българското гражданство, № 154-01-74, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 11. 07. 2011 г.
    От името на вносителите, проектозаконът беше представен от г-н Павел Шопов. Според вносителя, действащият Закон за българското гражданство не е съобразен с българския национален интерес и поради тази причина се предлагат промените в него. Със законопроекта се цели започване на дискусия по темата – едно лице да има само едно гражданство. Този принцип е законоустановен в много страни, както в Европа, така и извън нея.
    Г-н Шопов приведе като пример Република Турция, където това правило е конституционно установено и изведено до абсолютна дефиниция. Тази конституционна забрана не се премахва умишлено заради една голяма част от гражданите, установили се в страната, за да бъдат граждани на други държави, съответно на България. По този начин те ползват всички права на български граждани, включително и правото на гласуване.
    Той подчерта, че трябва да бъде въведен принципът, лицето да има едно гражданство, като са предвидени и изключения от него. Допуска се по отношение на дадени страни да съществува двойно гражданство само за лица, които имат българско етническо самосъзнание и са доказали българския си произход. Тези изключения се отнасят за Република Гърция, Република Македония, Република Сърбия, за банатските, бесарабските и таврийските българи, както и за всички страни в Европейския съюз, които допускат двойно гражданство. Към изключенията се прибавят Съединените щати и други държави в света, където българите са се заселили трайно и законодателството на тези държави търпи двойното гражданство.
    В проведените дебати бяха изразени мнения по законопроекта и по получените в комисията становища по него.
    Всички участници в дискусията заявиха, че не подкрепят мотивите на вносителите и предложените промени в Закона за българското гражданство. Наложи се мнението, че те представляват заплаха от нарушаване на правата, както на българите-изселници, така и на българите, установилите се на работа в чужбина, въпреки предвидените изключения в законопроекта.
    След проведената дискусия, Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите с 0 гласа „за”, 9 гласа „против” и 2 гласа „въздържали се”, предлага на Народното събрание да не приема на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българското гражданство, № 154-01-74, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 11. 07. 2011 г.







    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВАТА
    НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА,
    ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА
    ГРАЖДАНИТЕ:


    ЙОРДАН БАКАЛОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума