Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
16/02/2012 първо гласуване

    Доклад
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ

    № 253-14-7/21.02.2012 г.

    Д О К Л А Д


    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за омбудсмана, № 202-01-6, внесен от Министерски съвет на 30.01.2012 г.

    На редовно заседание, проведено на 16. 02. 2012 г., Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за омбудсмана, № 202-01-6, внесен от Министерски съвет на 30.01.2012 г.
    На заседанието присъстваха г-н Константин Пенчев – омбудсман на Република България и г-н Борислав Петков, директор на Дирекция „Международноправно сътрудничество и европейски въпроси” в Министерството на правосъдието.
    Законопроектът беше представен от г-н Борислав Петков. Проектът за закон се внася във връзка с изпълнение на задълженията на Република България, поети с ратифицирането на Факултативния протокол към Конвенцията на Организацията на обединените нации против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание от 18 декември 2002 г. Според чл. 3 от Факултативния протокол, всяка държава трябва да изгради, определи или поддържа на национално ниво един или няколко органа за предотвратяване на изтезанията и друго жестоко, нечовешко и унизително отнасяне и наказание, наречени „Национален превантивен механизъм”. Институцията на Омбудсмана отговаря на поставените изисквания в Протокола, за да бъде посочена като такъв механизъм. В проекта се въвежда част IV от Факултативния протокол, съгласно която държавите трябва да гарантират независимостта на националния превантивен механизъм и на персонала му. Задължават се да осигурят необходимите условия за функционирането на органа – финансови средства и правото му редовно да инспектира отношението към лицата, лишени от свобода в местата за изтърпяване на наказанията и в местата за задържане, и при необходимост - защитата на техните права. Националният превантивен механизъм изготвя годишен доклад, като всяка държава – страна по Протокола, е длъжна да го публикува и разпространи публично.
    Законопроектът изрично регламентира и правомощията на Омбудсмана да защитава правата на децата. Предоставя се възможност на институцията да отправя препоръки до Министерския съвет и Народното събрание за подписване и ратифициране на международни актове в областта на правата на човека, както и да дава становища по законопроекти, които се отнасят до защитата на човешките права. Измененията целят по-пълна и всеобхватна защита на правата на гражданите и отговарят на очакванията на обществото за засилена закрила на една от най-уязвимите групи – децата.
    След проведените разисквания и изразените мнения в подкрепа на мотивите на вносителя, Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите, единодушно, с 9 гласа „за”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за омбудсмана, № 202-01-6, внесен от Министерски съвет на 30. 01. 2012 г.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА,
    ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ:



    ЙОРДАН БАКАЛОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума