Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
05/04/2012
Доклад
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
№ 253-14-10/10.04.2012 г.
Д О К Л А Д
ОТНОСНО: Доклад за дейността на Омбудсмана на Република България през 2011 г., № 261-00-1, внесен от Омбудсмана на Република България на 29. 03. 2012 г.
На проведеното на 5. 04. 2012 г. заседание, Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите, разгледа и обсъди Доклада за дейността на омбудсмана на Република България през 2011 г., внесен в Народното събрание на основание чл. 22, ал. 1 от Закона за омбудсмана.
На заседанието присъстваха г-н Константин Пенчев - Омбудсман на Република България, г-жа Росица Тоткова - главен секретар на омбудсмана и г-жа Роза Георгиева - началник на кабинета на омбудсмана.
Докладът бе представен от г-н Константин Пенчев.
Той отбеляза, че през 2011 г. са подадени рекорден брой сигнали за целия период на съществуване на институцията - 5530, което е с 50% повече в сравнение с 2010 г. Гражданите все по-често търсят защита на правата си, когато се чувстват незащитени и огорчени от неправомерни действия на държавните и общинските органи.
Като един от основните акценти в дейността на омбудсмана за 2011 г. бе посочен гражданският контрол за спазване правата на детето, правата на хората с увреждания и на социално уязвимите групи.
Най-голям е броят на жалбите за нарушени права на потребители от доставчиците на обществени услуги – топлофикация, електроснабдяване, водоснабдяване, мобилни и интернет комуникации - 1328. Значителен е броят и на жалбите в областта на социалната политика - 971, сигналите, свързани с проблеми на собствеността – 854, незаконното строителство, правоохранителната и съдебната система, здравеопазването и образованието.
В доклада са представени и резултатите от направените проверки по многобройните сигнали, свързани с прояви на лоша администрация в сферата на градоустройството и проблемите на собствеността; с правото на достъп до качествено здравеопазване и образование; правото на добра администрация и правото на чиста околна среда. Отбелязван е и фактът, че са внесени и сигнали, в които липсва законовото основание за разглеждане. Те са свързани основно с дейността на съдебната система и с искания за решаване на частно-правни спорове.
В последвалата дискусия народните представители изразиха подкрепата си за дейността на институцията и задоволството си от нарастващия й авторитет.
Беше поставен въпросът за съществуването на обратна връзка с институциите и гражданите, и резултатите от оказаното съдействие след намесата на омбудсмана.
Г-н Пенчев отговори, че вследствие на тяхната намеса, осъществените проверки и редовната обратна връзка с жалбоподателите, са успели да помогнат и решат проблемите на голям брой граждани. На проведените кръгли маси и дискусии са постигнати промени в някои подзаконови нормативни актове.
След проведената дискусия, Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите, единодушно с 9 гласа «за» приема за сведение Доклада за дейността на Омбудсмана на Република България през 2011 г. и предлага на Народното събрание също да го приеме за сведение.
Комисията предлага и Проект за решение, което трябва да бъде разискано и прието от Народното събрание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
ПРАВАТА НА ЧОВЕКА,
ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА,
ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ
НА ГРАЖДАНИТЕ:
ЙОРДАН БАКАЛОВ
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Проект!
РЕШЕНИЕ
по Доклада за дейността на
омбудсмана на Република България през 2011 г.
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и във връзка с чл. 22 от Закона за омбудсмана
РЕШИ:
Приема за сведение Доклада за дейността на омбудсмана на Република България през 2011 г.
Решението е прието от 41-ото Народно събрание на …………….. 2012 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ:
ЦецкаЦачева