Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
20/09/2012

    Доклад
    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА, ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА, ЖАЛБИТЕ И ПЕТИЦИИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
    № 253-14-26/26.09.2012 г.



    Д О К Л А Д



    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди,
    № 202 -01-49, внесен от Министерския съвет на 23.07.2012 г.



    На свое заседание, проведено на 20 септември 2012 г., Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, № 202-01-49, внесен от Министерския съвет на 23.07.2012 г.
    На заседанието присъстваха представители на Министерство на правосъдието – Милена Коцева, директор на дирекция „Процесуално представителство на Република България пред Европейския съд по правата на човека”, Елена Владимирова и Атанас Славов, държавни експерти в дирекция „Съвет по законодателство”.
    Законопроектът беше представен от името на вносителя от г-жа Милена Коцева.
    Предложеният проект е изработен от работна група към Министерството на правосъдието с участието на експерти от правителствени агенции, магистрати, представители на Софийска градска прокуратура, Административен съд-София-град, Софийски градски съд и Министерството на финансите. Проведено е обсъждане и с неправителствени организации и са отразени целесъобразните предложения от практиката на Европейския съд по правата на човека и препоръки на Комитета на министрите към Съвета на Европа.
    Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди е поредна стъпка от пакета от мерки, които Министерството на правосъдието предприема по изпълнението на пилотна процедура срещу Република България.
    Анализът на постановените до момента решения срещу българската страна показва, че най-съществен е броят на констатираните нарушения на правото на съдебен процес с разумен срок. Общо има 130 осъдителни решения по граждански и наказателни дела, а сключените с правителството споразумения при безспорни нарушения са 84.
    Вносителят предлага разширяване на приложното поле на закона, така че той да обхване случаите на забавено правосъдие. С предлаганата промяна се създава средство за компенсация на вреди за гражданските и юридическите лица, чието право на разглеждане и решаване на делото в разумен срок по приключени производства е нарушено. Искът може да бъде предявен само когато е изчерпана административната процедура за обезщетение за вреди по реда на Глава трета „а” от Закона за съдебната власт, по която няма постигнато споразумение.
    Същевременно, в случаите на отделни нарушения в рамките на съответното производство, предявяването на иск за отделно нарушение не преклодира правото да се търси обезщетение за нарушение на правото на съдебен процес в разумен срок в случаите, когато е забавено производството в цялост. С цел да се улесни достъпа до правосъдие на гражданите е предвидено тези искове да бъдат предявявани пред съда в района, в който е настоящият адрес или седалището на ищеца. По този начин се преодолява забавянето на делата и разрешаването им извън разумния срок.
    На второ място се предлагат изменения и допълнения, с които се дава възможност за предявяване на иск за обезщетение на вреди при нарушаване на правата, гарантирани от разпоредбите на чл. 5 от Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи. Съдилищата ще преценяват дали при постановяването на законосъобразно лишаване от свобода компетентните органи не са нарушили разпоредбите на чл. 5 от Конвенцията. Подобно компенсаторно съдебно средство е приложено като мярка при изпълнението на голям брой осъдителни решения на Европейския съд по правата на човека, констатиращи нарушения по чл. 5 от Конвенцията.
    Предлагат се Преходни разпоредби, които уреждат отделните хипотези на заварени производства, съгласно изискванията на пилотните решения, постановени от Европейския съд по правата на човека.
    На 24 септември т.г. на заседание на Комитета на министрите към Съвета на Европа ще бъдат разгледани мерките, взети от българската държава по изпълнението на пилотните решения на Европейския съд по правата на човека. Подготвя се меморандум, в който се очаква да бъде дадена оценка на компенсаторен механизъм по Закона за съдебната власт и по настоящия проект на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди.
    В подкрепа на Законопроекта се изказаха народните представители Йордан Бакалов и Александър Радославов.

    След проведената дискусия Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите единодушно, с 12 гласа „за”, предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди,№ 202-01-49,внесен от Министерския съвет на 23.07.2012г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    ЙОРДАН БАКАЛОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума